Ad.Yieldmanager.com, Ad.Xtendmedia.eu Reklamlarını Kaldırma

Kategori:Bilgisayar

Yayınlandığı Tarih:

Son Güncelleme: 14-10-2018

Bilgisayarınız internete bağlandıktan 15 20 dakika içerisinde durduk yere açılan internet explorer veya diğer internet tarayıcıların küçük bir sayfasında açılan ne yaptıysanız silinmeyen bu Yieldmanager, Xtendmedia, Pembepanjur, vidivodo, gibi reklam sitelerinin internet explorer veya diğer Firefox, Google Chrome gibi tarayıcılarınızla Pop-up yani açılır menü olarak açılması problemini ortadan kaldırmayı anlatacağım.

İzinleri Kaldıralım;

Öncelikle İnternet Explorer üzerindeki varsa Pop-up yani açılır pencere izinlerini kaldırmamız gerekmektedir. 
 Bu kaldırma işlemlerini yapabilmeniz için öncelikle internet explorer araçlar menüsü içerisinden internet seçenekleri menüsüne ulaşmanız gerekmektedir. Genellikle bu pop-up ayarları gizlilik sekmesi içerisinde olur buradan Pop-up açmasına izin verilmiş siteleri kaldırmanız gerekmektedir.

Hijackthis ile Temizliği Tamamlayalım

Öncelikle bilgisayarınızda bulunması gereken programlar arasında Hijackthis adındaki programdır. 
Şu sayfadan bu programı sorunsuz bir şekilde indirebilirsiniz.
Ardından programı masaüstüne indirelim çünkü bilgisayarınızı tarama esnasında size bir adet log yani not defteri tarzında doküman vermektedir.

;

Programı Açalım ve Do a system scan and save a log butonuna basalım ve bilgisayarımızda aktif olarak çalışan uygulamaları detaylı bir şekilde adres yolları ile görelim bu tarama işlemi bittiği zaman size bu uygulamalar ile iligli olarak bir not defteri hazırlayacaktır. Yalnız unutmayalım ki hijackthis programı hangi dizinde ise o klasör içerisine oluşturacaktır bu not defterini.
Bu not defresini açıp içerisindeki yazıların tamamını Ctrl+A tuş kombinasyonu ile seçelim yada Not Defteri penceresinde bulunan Düzen sekmesindeki tümünü seç butonu yardımı ile tüm yazıyı seçelim ve kopyalayalım.
Ardından Şu sayfada http://www.hijackthis.de/ bulunan boş log file penceresi içerisindeki boş alana tıklayalım ve kopyaladığımız log bilgilerini yapıştıralım.
Ardından Analyze butonu ile bu log dosyasını dünyadaki tüm Hijackthis kullanıcılarının zararlı uygulama diye tagledikleri satırlardaki programları hijackthis yardımı ile Fixleyeceğiz.
Resim 1
Hijackthis İstihbaratı

Yukarıdaki şekilde Hijackthis.de adresindeki sorgulama sonuçlarında çıkan Çarpı veya soru işareti gibi bilgiler bizim için çok önemlidir. Yukarıda görünen O4 satırı içerisinde bulunan upt4pc_tr_2.exe -runhelper uygulaması gerçekten de bilgisayarımızda bulunamaması gereken bir uygulama olduğunu anlıyoruz.

Hijackthis.de Sitesindeki Bilgilere göre Programları Silme;

Yukarıdaki bilgileri edindiğimiz sayfada bulunan Kırmızı Çarpı ve soru İşareti tarzındaki sonuçlar ile ilgili konuşmam gerekirse Sarı Ünlem İşareti genelde bu uygulama ile ilgili iyi yada kötü bir bilgi bulunamadığını temsil eder, eğer kulllanmadığınız bir uygulama ise kaldırmanız gerekmektedir. Zaten yukarıda upt4pc ile yani kötü itibara sahip uygulama ile aynıya yakın şekilde isimlendirilmiş bir diğer türevi olarak gözükmekte sarı ünlemli uygulamamamızda. Kırmızı Çarpı Kötü bir uygulama olduğunu yani zararlı veya sisteminizi olumsuz etkileyen uygulama olduğu hakkındadır.

Şimdi bu uygulamaları Hijackthis programımız ile fixleme yapmamız gerekmektedir.

HiJackThis Kullanımı

Göz kontrolü ile Sitede yer alan bilgileri ve Hijakthis tarama sonuçlarında çıkan satırların başındaki boş kutucuların karşısında sitede belirtildiği gibi adres yoluna sahip olanları işaretliyoruz. Sitede verilen satırlardaki Kırmızı çarpı ve ünlem işaretli olanları hijackthis programımızda tek tek bulup başındaki kutucuları işaretledikten sonra tümünü tek seferde programdaki aşağıda bulunan Fix Checked ile siliyoruz çıkan uyarılar arasında internet sayfalarını kapatmanızı isteyebilir fix demeden önce internet tarayıcılarının tamamını kapatmanızda fayda var. Ardından bilgisayarınızı bir kez yeniden başlatın ve sonuçları gözlemleyin artık bu türde reklamlar açılmayacaktır.

Ancak bu türde spamlara bulaştığınız taktirde bilgisayarınızda bir çok başka toolbar veya arama motoru uygulaması da olabileceğini düşünmekteyim. Şu sayfadan diğer toolbar ve internet tarayıcılarınızı gereksiz işgal eden uygulamaları kaldırma hakkında detaylı bilgilere sahip olabilirsiniz.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz Yıldız Verilmedi!)
Loading...
Sitemizde Yayımlanan İçeriklerin Artması, Daha Çok Sorun Çözümü ve İpucu Görmek İçin Katkıda Bulunabilirsiniz...
1Afo39vmUHdMPNfkxhCKaJW31ykdshxLSm

BTC: 1Afo39vmUHdMPNfkxhCKaJW31ykdshxLSm

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Abone Ol!  
Bildir!