Windows 8 Hard Disk Bölme ” C – D Ayırma Yapmak ” Nasıl Yapılır

Kategori:Bilgisayar

Yayınlandığı Tarih:

Son Güncelleme: 14-10-2018

Windows 8 ilk geldiğinde bildiğiniz gibi çoğunun Hard diski(Hdd) bölünmemiş halde gelmektedir.
Harddiski C-D olarak ayırma yani Hard Disk Bölme için yeniden formatlamanıza gerek yoktur bunun için yapmanız gereken adımlar aşağıda anlatılmıştır.

Hard Disk Bölme Nasıl Yapılır

  • Bilgisayarıma sağ tıklıyoruz (Tabi masaüstünüzde bilgisayarım yok ise öncelikle Masaüstüne Sağ tık>Kişiselleştir>Masaüstü Simgelerini Değiştirin> Bilgisayar seçeneğinin başındaki kutucuğu işaretle Uygula-Tamam Masaüstünüze Bilgisayarım Simgesi Gelecektir.)
  • Bilgisayarım > Özellikler Yönet Sol taraftaki dikey pencereden Disk Yönetimi  sağ taraftaki bölümden
  • Windows C: (İşletim Sistemimiz Olan) üzerine sağ tıklayıp Birimi Küçült diyoruz küçültme alanı sorgulanıyor diye bir ekranda kısa bir süre bekledikten sonra açılan ekranda dilediğimiz büyüklüğe sahip olacak ayırmayı gerçekleştiriyoruz.(En Büyük değeri verebilirsiniz yani en fazla yarısı bölebiliyoruz.)
  • Küçült Butonuna bastıktan sonra alt kısımda Ayrılmamış diye bir kısım göreceksiniz bunun Üzerine sağ tıklayıp yeni basit birim diyoruz.
  • Açılan ekranda ileri diyerek işleminize başlayabilirsiniz birim boyutlarını belirt denilen ekranda hiç bir değişiklik yapmıyoruz yani en büyük boyut seçilidir zaten.
  • İleri diyoruz Sürücü harfi ya da yolu ata kısmında “Şu sürücü harfini ata: D diyorum siz değişik başka bir harf verebilirsiniz. ileri diyoruz. Bölümü biçimlendir ekranında ikinci seçenek işaretli olacak. Yani bu birimi aşağıdaki ayarlarla biçimlendir

Dosya sistemi:NTFS
Ayırma Birim Boyutu: varsayılan
Birim Etiketi Yeni Birim veya istediğiniz bir isim verebilirsiniz.
Hızlı Biçimlendir diyoruz ve ileri ve son 3-4 saniye içerisinde yeni birimimiz oluşacaktır.

Ekranları kapatıp bilgisayarımıza girdiğimizde yeni biriminizin oluştuğunu göreceksiniz.
Yeni birim üzerine tıkladığınızda biçimlendirilmemiş gibi bir uyarı alabilirsiniz.
Bu birimi biçimlendirmek için Tamam’a tıklıyoruz ve biçimlendirmeyi başlatıyoruz.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz Yıldız Verilmedi!)
Loading...
Sitemizde Yayımlanan İçeriklerin Artması, Daha Çok Sorun Çözümü ve İpucu Görmek İçin Katkıda Bulunabilirsiniz...
1Afo39vmUHdMPNfkxhCKaJW31ykdshxLSm

BTC: 1Afo39vmUHdMPNfkxhCKaJW31ykdshxLSm

54
Kimler Neler Demiş?

avatar
54 Yorum Konuları
0 Konu Cevapları
0 Takipçiler
 
En Çok Tepki Verilen Yorum
En Yeni Yorum Dizisi
3 Yorum Yazarları
Halil KılıçÖzgemuhammedEceBüşra Son Yorum Yazarları
  Abone Ol!  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir!
muhammed
Ziyaretçi
muhammed

teşekkürler

Ece
Ziyaretçi
Ece

Merhabalar, anlattığınız şekilde uyguladım fakat isim verme kısmında D harfi yoktu. E harfiyle seçim yaptım. Herhangi bir fark yaratacağını sanmıyorum fakat bilgisayarda ki dosyaların silinmesi halinde "E sürücüsünün içerisindeki dosyalar kurtarılacak mı? Ve harf seçiminde D'nin olmaması , var olduğunun fakat gözükmediğinin mi göstergesi? Yanıtlarsanız sevinirim.

Afocan
Ziyaretçi
Afocan

isim seçme kısmında büyük ihtimalle falsh bellek falan takılı ise o harfi o aygıt almıştır o aygıtı çıkartarak tekrardan bir isim vermeyi deneyiniz. yada uğraşmanıza gerek yok o bölüm depo olarak aynı d gibi kullanabilirsiniz ismin pek önemi yok.

Ece
Ziyaretçi
Ece

Aynen dediğiniz gibi DVD sürücü D harfini almış. O halde değiştirmeye gerek yok.Çok teşekkür ederim bilgilendirmeniz için.

Büşra
Ziyaretçi
Büşra

Diski ayırdım ama Disk yönetiminde görünüyor ama Bilgisayarımda çıkmıyor..

Afocan
Ziyaretçi
Afocan

Bilgisayarım penceresi boş bir yerde sağ tık, özellikle, aygıt yöneticisi ne basalım sol daki menünden açılan ekranda beysaz kısımdaki en baştaki simgeye basın ve bilgisayar üzerinde büyüteç işareti olan butona basın yeni birim tanımlanacaktır ardından bilgisayarım penceresini kapatıp açarak veya F5 ile yenileyerek yeni birimi görebilirsiniz. Olmaz ise yeniden başlatın bilgisayarını. gene olmazsa yukarıdaki işlemleri tekrarlayın.

engin
Ziyaretçi
engin

adımları hallettim sorunum çözüldü teşekkürler. Bir sorum olucaktı, bilgisayarda youtube yada diğer siteler olsun müzik dinlerken mouse yi her kıpırdatmamda müzik dona dona ilerliyor. Buna bir çözümün varmı

Afocan
Ziyaretçi
Afocan

Sadece tahmin yürütüyorum ekran kartının sürücüsünü yüklememişsiniz bilgisayarıma girin sağ tık boş bi yere özellikler aygıt yöneticisi display adaotör de ne yazıo bilinmeyen aygıt yada ünlen işaretli sürücü varmı bakın ekran bağdaştırıcınız yok die düşündüm

Afocan
Ziyaretçi
Afocan

Walla güzel sormuşsunuz büyültme varsa olur hiç bakmadım bakınca söylerim iyi günler 🙂

Afocan
Ziyaretçi
Afocan

Sadece tahmin yürütüyorum ekran kartının sürücüsünü yüklememişsiniz bilgisayarıma girin sağ tık boş bi yere özellikler aygıt yöneticisi display adaotör de ne yazıo bilinmeyen aygıt yada ünlen işaretli sürücü varmı bakın ekran bağdaştırıcınız yok die düşündüm windows kendisi bi aygıt tanımlamış atıyorum standart vga die bi sürücü çalışır ancak donar web sayfalarında sadece ses donması varsa ram kaynaklıdır yada cpu bunları görev yöneticinizde performans kısmında donma anında gözlemlemelisiniz. Saniyelikte olsa birisinde ani yükselme olur özelliklerinide alsam iyidi pc nin

Rıdvan Arslanoğlu
Ziyaretçi
Rıdvan Arslanoğlu

bende küçült dedikten sonra imleç dönmeye başlıyor ve birşey olmuyor dönüyor öyle sorun nedir acaba?

Afocan
Ziyaretçi
Afocan

Hdd'nizde Bad Sector oluşmuş olabilir kontrol ediniz. Ancak öncesinde bilgisayarı yeniden başlatarak bir kaç defa daha deneyin. O sırada Haddiskte yedekleme gibi veya başka bir programın kullanmasıda bölme işlemini geciktiriyor veya engelliyor olabilir. Karşılaşmadığım için net birşey söyleyemiyorum. Sürücülerinizin de tam olduğundan emin olun.

Afocan
Ziyaretçi
Afocan

Evet disk yönetiminde oluşturduğunuz birimi silip ardından ilk başta var olan yani C: sürücüsüne sağ tıklayıp genişlet diyosunuz istediğiniz alanı ekleyebiliyorsunuz.

Berkan
Ziyaretçi
Berkan

Yeni almış olduğum bilgisayarda tek hard disc vardı onu da sizi vermiş olduğunuz yöntemle böldüm çok teşekkür ederim :-))))

m.c.d
Ziyaretçi
m.c.d

öncelikle yardımlarınız için teşekkürler. küçültme işleminde miktarı girdikten sonra ''birimi küçült'' kutusu aktif olmuyor. ne yapmam lazım

mehmet pınar
Ziyaretçi
mehmet pınar

merhaba.c kısmını 50 gb 50gb şeklinde küçülttümen fazla 400gb'a kadar küçülttüdaha fazla küçültmeye izin vermiyor nedendir.ne yapmak lazım.küçültülübilecek miktar için 0 diyor.

Misafir
Ziyaretçi
Misafir

Emeği geçenlere kocaman teşekkür ediyorum.! Sayenizde sorunsuz ve kolayca hallettik işimizi.

anil
Ziyaretçi
anil

Arkadasim bilgisayarci format atmadan olmaz demisti üç kağıtçı sayenizde o laleye gerek kalmadan çozduk

mustafa
Ziyaretçi
mustafa

Teşekkürler.Yeni bilgisayarımda sadece c vardı.

VELİ
Ziyaretçi
VELİ

öncelikle teşekkürler,
diyelim ki ben c yi bölüp d olarak yeni bir alan oluşturdm. bu alan c den bağımsız olacak demi yani c deki işletim sistemine birşey olduğunda d deki kişisel dosyalarım sabit duracak mı

Afocan
Ziyaretçi
Afocan

Yorumunuz için ben teşekkür ederim tabi ayrı bir bölüm oluşturduğunuzda o bölüm diğer bölümden bağımsız olur ancak işletim sistemi bozulmasında format atma işlemi yaparsanız d yi formatlamamanız gerekmektedir. Ancak birde virüs veya harddisk yani hdd bozulma durumlarında verilerinizin kaybolma ihtimali bulunmaktadır. İkinci bir hdd veya ssd kullana bilirsiniz bu gibi durumlardan korunmak için yada internet diskleri kullanabilirsiniz google drive gibi.

kenan
Ziyaretçi
kenan

merhaba benim pc 1 tb toplam hafızası var. c nin hafızası 890 gb, d nin 24 gb ben d nin hafızasını artırmak istiyorum nasıl yaparım. işletim sisitemi vin 8.1

kemal
Ziyaretçi
kemal

sa kardes bi D harfi yok neden ?

Afocan
Ziyaretçi
Afocan

Bigisayarımın içinde başka bi donanım vardır d harfini kullanan önce onunkini değiştir sora seçebilirsin d yi o ekranda var bak sürücü harfini değiştirme

Serhan
Ziyaretçi
Serhan

Hocam küçült dedim kitlendi kaldı zavallım 😀

Abdullah24
Ziyaretçi
Abdullah24

yeni birim oluşturdum ama bilgisayarıma girdiğimde gözükmüyor giremiyorum oluşturduğum diske

Afocan
Ziyaretçi
Afocan

tekrardan o bölüme girin dosya sistemi oluşturmadan disk yönetiminden çıkmışsanız gözükmez bölümü biçimlendirmeniz gerekmektedir. tekrar yapın.

emin
Ziyaretçi
emin

Teşekkürler

Utku
Ziyaretçi
Utku

Küçült simgesine tıklanmıyor kardeş lütfen cevap ver

gayserili
Ziyaretçi
gayserili

işin rast gelsin,,

meryem koca
Ziyaretçi
meryem koca

çok teşekkürler çok yardımcı oldu http://www.motorlukurye.singles

emre can
Ziyaretçi
emre can

w7 de format atmadan olmuyordu ama w8 de bu kadar basit arkadaşın sana önce keşke işletim sistemini sorsaymış yada w8de disk biçimlendirmeyi araştırsaymış aslında güzel pazarlama taktigi ama senin gibi akılını kullanan kullanıcılar araştırırsa sonuçta o para kaybeder 🙂

emre can
Ziyaretçi
emre can

Harf isminin bi önemi yok bu arada 🙂

virtue
Ziyaretçi
virtue

dvd rv sürücüsü d oldugu için d diski açamıyorum.dvd sürücüsün ismini nasıl değiştirebilirim.

Afocan
Ziyaretçi
Afocan

de harfi başka bi aygıta geçmiştir ilk önce onun ismini değiştir sonra d yi getirirsin biraz daha dikkat li bak. bi ihtimal de bilgisayarında İkinci bir sürücü olmadığı için ve daha bölümlendirme yapmadığın için d harfi oluşmamış olabilirmi bi flash bellek tak ne ismi alıo harfi alıo bak.

Afocan
Ziyaretçi
Afocan

dvd nin harifni f g gibi yap sonra d olması gereken yeri d yap sonra cd dvd neyse istediğin harfe bida ayarla

Afocan
Ziyaretçi
Afocan

küçültme boyutu olarak c nin içerisindeki dosyaların boyutlarından daha büyük bir boyutta küçültme istiyor olabilirmisin bi bak.

Afocan
Ziyaretçi
Afocan

o zman hardisk bölümlemeleri arasında yani c den deye aktara bilmen için arada küçük bi alana aktarman gerekir daha sonra o bölümden d ye aktarcan bilgisayarının bölümlendirme sırası yanlış harddisk partition programları ile düzenleme yapman gerekecek.

Afocan
Ziyaretçi
Afocan

yükleme yapmaya çalıştığın windows 7 imajı usb de mi cd demi usb de ise cd den dene çünkü bazı pc ler ahcı modundan dolayı usb 2.0 da windows yükleyebileceğin için usb 3 de ayarlıysa burası boş gözükür. ide ahci ayarlarına bak bir ikincisi de hardiskin bağlantılarında bi sorun varmı kontrol et hardiskte başka işletim sistemi zaten kuruluysa ve açılıyorsa hardisk bağlantılarında sorun yoktur. o zamanda sadece cd den deneme yolu veya bios ayarların dan ahci ide sata ayarlarını kontrol etmen gerekir.

Afocan
Ziyaretçi
Afocan

yukarıdaki ekranda sürücülerin üzerine sağ tıkladığında sürücü harfini değiştirme ekranını bulursun buradan dvd nin ismini f g h gibi boş bi yere çek sonra d olacak yeri d yap sonra dvd yi d den sonra gelen harfa ayarla veya bırak dağınık kalsın.

mustafa
Ziyaretçi
mustafa

kolay gelsin arkadaslar benim pc de format atarken hic bir sürücü yok ve yeni bir sürücü de ekleyemıyorum c d gibi seyler yok bana yardimci olursaniz sevinirim yani diger anlamla pc'm cokmüs vaziyette yardimci olursaniz sewinirim bır bilginiz varsa şimdiden teşekkür ederim.

Afocan
Ziyaretçi
Afocan

bölümleme programları var eğer harddiskteki bölümlerin sıralamasının arasına başka bir sürücü girmediyse mesela c nin ardından hemen d gelecek bu şekildeyse interntte araştır çok program var yine o şekildeyse yukarıdaki bahsettiğim yerden de yapabilirsin. ama bazen yapmayabiliyor. Programla yapıcan eğer arasında başka bir kısım varsa 100mb lık falan sistem bölümü olur onlardan varsa programla sokmak istediğin şekle getirion pcyi yeniden başlatırken bölümlerdeki bilgiler taşınarak biraz uzun bi işlem sonucu istediğin şekle getirebilirsin.

Afocan
Ziyaretçi
Afocan

bad sector hatası olabilir bilgisayarında harddisk tarama programları ile bad sector kontrolü yaptırt

hüseyin
Ziyaretçi
hüseyin

merhaba ben pc me format atarken disk bölümleyi yanlış yaptım c diskim 9 gb oldu nasıl düzeltebilirim

Afocan
Ziyaretçi
Afocan

c yi büyültebilmeniz için d bölümünü komple silmeniz gerekecek ya biçimlendirme yapmadan yada biçimlendirme yaptıktan sonra büyültme yapma işlemi belirecektir c ye sağ tıkladığınızda

Ceylin
Ziyaretçi

Ben ücretsiz 50gb alanlı MEGA.nz kullanıyorum, öneririm 🙂

Ceylin
Ziyaretçi

@Afocan Win10 kurulu, dün formatladım ve anlatılan yöntem ile nasıl yapacağımı bulamadım. Program ismi de verir misiniz, ne kullanabilirim ?

Resul Ekrem Karakaş
Ziyaretçi
Resul Ekrem Karakaş

eyw dostum

Samet Güneş
Ziyaretçi
Samet Güneş

Teşekkürler Oldu

vkopuzoglu
Ziyaretçi

Eline sağlık çok teşekkürler.