Windows 8 Hard Disk Bölme ” C – D Ayırma Yapmak ” Nasıl Yapılır

Yayınlandığı Tarih:

Son Güncelleme: 24-09-2017

Windows 8 ilk geldiğinde bildiğiniz gibi çoğunun Hard diski(Hdd) bölünmemiş halde gelmektedir.
Harddiski C-D olarak ayırma yani Hard Disk Bölme için yeniden formatlamanıza gerek yoktur bunun için yapmanız gereken adımlar aşağıda anlatılmıştır.

Hard Disk Bölme Nasıl Yapılır

 • Bilgisayarıma sağ tıklıyoruz (Tabi masaüstünüzde bilgisayarım yok ise öncelikle Masaüstüne Sağ tık>Kişiselleştir>Masaüstü Simgelerini Değiştirin> Bilgisayar seçeneğinin başındaki kutucuğu işaretle Uygula-Tamam Masaüstünüze Bilgisayarım Simgesi Gelecektir.)
 • Bilgisayarım > Özellikler Yönet Sol taraftaki dikey pencereden Disk Yönetimi  sağ taraftaki bölümden
 • Windows C: (İşletim Sistemimiz Olan) üzerine sağ tıklayıp Birimi Küçült diyoruz küçültme alanı sorgulanıyor diye bir ekranda kısa bir süre bekledikten sonra açılan ekranda dilediğimiz büyüklüğe sahip olacak ayırmayı gerçekleştiriyoruz.(En Büyük değeri verebilirsiniz yani en fazla yarısı bölebiliyoruz.)
 • Küçült Butonuna bastıktan sonra alt kısımda Ayrılmamış diye bir kısım göreceksiniz bunun Üzerine sağ tıklayıp yeni basit birim diyoruz.
 • Açılan ekranda ileri diyerek işleminize başlayabilirsiniz birim boyutlarını belirt denilen ekranda hiç bir değişiklik yapmıyoruz yani en büyük boyut seçilidir zaten.
 • İleri diyoruz Sürücü harfi ya da yolu ata kısmında “Şu sürücü harfini ata: D diyorum siz değişik başka bir harf verebilirsiniz. ileri diyoruz. Bölümü biçimlendir ekranında ikinci seçenek işaretli olacak. Yani bu birimi aşağıdaki ayarlarla biçimlendir

Dosya sistemi:NTFS
Ayırma Birim Boyutu: varsayılan
Birim Etiketi Yeni Birim veya istediğiniz bir isim verebilirsiniz.
Hızlı Biçimlendir diyoruz ve ileri ve son 3-4 saniye içerisinde yeni birimimiz oluşacaktır.

Ekranları kapatıp bilgisayarımıza girdiğimizde yeni biriminizin oluştuğunu göreceksiniz.
Yeni birim üzerine tıkladığınızda biçimlendirilmemiş gibi bir uyarı alabilirsiniz.
Bu birimi biçimlendirmek için Tamam’a tıklıyoruz ve biçimlendirmeyi başlatıyoruz.

Sitemizde Yayımlanan İçeriklerin Artması, Daha Çok Sorun Çözümü ve İpucu Görmek İçin Katkıda Bulunabilirsiniz...
1Afo39vmUHdMPNfkxhCKaJW31ykdshxLSm

BTC: 1Afo39vmUHdMPNfkxhCKaJW31ykdshxLSm

“Windows 8 Hard Disk Bölme ” C – D Ayırma Yapmak ” Nasıl Yapılır” için 54 yorum

 1. muhammed dedi ki:

  teşekkürler

 2. Ece dedi ki:

  Merhabalar, anlattığınız şekilde uyguladım fakat isim verme kısmında D harfi yoktu. E harfiyle seçim yaptım. Herhangi bir fark yaratacağını sanmıyorum fakat bilgisayarda ki dosyaların silinmesi halinde "E sürücüsünün içerisindeki dosyalar kurtarılacak mı? Ve harf seçiminde D'nin olmaması , var olduğunun fakat gözükmediğinin mi göstergesi? Yanıtlarsanız sevinirim.

 3. Afocan dedi ki:

  isim seçme kısmında büyük ihtimalle falsh bellek falan takılı ise o harfi o aygıt almıştır o aygıtı çıkartarak tekrardan bir isim vermeyi deneyiniz. yada uğraşmanıza gerek yok o bölüm depo olarak aynı d gibi kullanabilirsiniz ismin pek önemi yok.

 4. Ece dedi ki:

  Aynen dediğiniz gibi DVD sürücü D harfini almış. O halde değiştirmeye gerek yok.Çok teşekkür ederim bilgilendirmeniz için.

 5. Büşra dedi ki:

  Diski ayırdım ama Disk yönetiminde görünüyor ama Bilgisayarımda çıkmıyor..

 6. Afocan dedi ki:

  Bilgisayarım penceresi boş bir yerde sağ tık, özellikle, aygıt yöneticisi ne basalım sol daki menünden açılan ekranda beysaz kısımdaki en baştaki simgeye basın ve bilgisayar üzerinde büyüteç işareti olan butona basın yeni birim tanımlanacaktır ardından bilgisayarım penceresini kapatıp açarak veya F5 ile yenileyerek yeni birimi görebilirsiniz. Olmaz ise yeniden başlatın bilgisayarını. gene olmazsa yukarıdaki işlemleri tekrarlayın.

 7. engin dedi ki:

  adımları hallettim sorunum çözüldü teşekkürler. Bir sorum olucaktı, bilgisayarda youtube yada diğer siteler olsun müzik dinlerken mouse yi her kıpırdatmamda müzik dona dona ilerliyor. Buna bir çözümün varmı

 8. Afocan dedi ki:

  Sadece tahmin yürütüyorum ekran kartının sürücüsünü yüklememişsiniz bilgisayarıma girin sağ tık boş bi yere özellikler aygıt yöneticisi display adaotör de ne yazıo bilinmeyen aygıt yada ünlen işaretli sürücü varmı bakın ekran bağdaştırıcınız yok die düşündüm

 9. Afocan dedi ki:

  Walla güzel sormuşsunuz büyültme varsa olur hiç bakmadım bakınca söylerim iyi günler 🙂

 10. Afocan dedi ki:

  Sadece tahmin yürütüyorum ekran kartının sürücüsünü yüklememişsiniz bilgisayarıma girin sağ tık boş bi yere özellikler aygıt yöneticisi display adaotör de ne yazıo bilinmeyen aygıt yada ünlen işaretli sürücü varmı bakın ekran bağdaştırıcınız yok die düşündüm windows kendisi bi aygıt tanımlamış atıyorum standart vga die bi sürücü çalışır ancak donar web sayfalarında sadece ses donması varsa ram kaynaklıdır yada cpu bunları görev yöneticinizde performans kısmında donma anında gözlemlemelisiniz. Saniyelikte olsa birisinde ani yükselme olur özelliklerinide alsam iyidi pc nin

 11. Rıdvan Arslanoğlu dedi ki:

  bende küçült dedikten sonra imleç dönmeye başlıyor ve birşey olmuyor dönüyor öyle sorun nedir acaba?

 12. Afocan dedi ki:

  Hdd'nizde Bad Sector oluşmuş olabilir kontrol ediniz. Ancak öncesinde bilgisayarı yeniden başlatarak bir kaç defa daha deneyin. O sırada Haddiskte yedekleme gibi veya başka bir programın kullanmasıda bölme işlemini geciktiriyor veya engelliyor olabilir. Karşılaşmadığım için net birşey söyleyemiyorum. Sürücülerinizin de tam olduğundan emin olun.

 13. Afocan dedi ki:

  Evet disk yönetiminde oluşturduğunuz birimi silip ardından ilk başta var olan yani C: sürücüsüne sağ tıklayıp genişlet diyosunuz istediğiniz alanı ekleyebiliyorsunuz.

 14. Berkan dedi ki:

  Yeni almış olduğum bilgisayarda tek hard disc vardı onu da sizi vermiş olduğunuz yöntemle böldüm çok teşekkür ederim :-))))

 15. m.c.d dedi ki:

  öncelikle yardımlarınız için teşekkürler. küçültme işleminde miktarı girdikten sonra ''birimi küçült'' kutusu aktif olmuyor. ne yapmam lazım

 16. mehmet pınar dedi ki:

  merhaba.c kısmını 50 gb 50gb şeklinde küçülttümen fazla 400gb'a kadar küçülttüdaha fazla küçültmeye izin vermiyor nedendir.ne yapmak lazım.küçültülübilecek miktar için 0 diyor.

 17. Misafir dedi ki:

  Emeği geçenlere kocaman teşekkür ediyorum.! Sayenizde sorunsuz ve kolayca hallettik işimizi.

 18. anil dedi ki:

  Arkadasim bilgisayarci format atmadan olmaz demisti üç kağıtçı sayenizde o laleye gerek kalmadan çozduk

 19. mustafa dedi ki:

  Teşekkürler.Yeni bilgisayarımda sadece c vardı.

 20. VELİ dedi ki:

  öncelikle teşekkürler,
  diyelim ki ben c yi bölüp d olarak yeni bir alan oluşturdm. bu alan c den bağımsız olacak demi yani c deki işletim sistemine birşey olduğunda d deki kişisel dosyalarım sabit duracak mı

 21. Afocan dedi ki:

  Yorumunuz için ben teşekkür ederim tabi ayrı bir bölüm oluşturduğunuzda o bölüm diğer bölümden bağımsız olur ancak işletim sistemi bozulmasında format atma işlemi yaparsanız d yi formatlamamanız gerekmektedir. Ancak birde virüs veya harddisk yani hdd bozulma durumlarında verilerinizin kaybolma ihtimali bulunmaktadır. İkinci bir hdd veya ssd kullana bilirsiniz bu gibi durumlardan korunmak için yada internet diskleri kullanabilirsiniz google drive gibi.

 22. kenan dedi ki:

  merhaba benim pc 1 tb toplam hafızası var. c nin hafızası 890 gb, d nin 24 gb ben d nin hafızasını artırmak istiyorum nasıl yaparım. işletim sisitemi vin 8.1

 23. kemal dedi ki:

  sa kardes bi D harfi yok neden ?

 24. Afocan dedi ki:

  Bigisayarımın içinde başka bi donanım vardır d harfini kullanan önce onunkini değiştir sora seçebilirsin d yi o ekranda var bak sürücü harfini değiştirme

 25. Serhan dedi ki:

  Hocam küçült dedim kitlendi kaldı zavallım 😀

 26. Abdullah24 dedi ki:

  yeni birim oluşturdum ama bilgisayarıma girdiğimde gözükmüyor giremiyorum oluşturduğum diske

 27. Afocan dedi ki:

  tekrardan o bölüme girin dosya sistemi oluşturmadan disk yönetiminden çıkmışsanız gözükmez bölümü biçimlendirmeniz gerekmektedir. tekrar yapın.

 28. emin dedi ki:

  Teşekkürler

 29. Utku dedi ki:

  Küçült simgesine tıklanmıyor kardeş lütfen cevap ver

 30. gayserili dedi ki:

  işin rast gelsin,,

 31. meryem koca dedi ki:

  çok teşekkürler çok yardımcı oldu http://www.motorlukurye.singles

 32. emre can dedi ki:

  w7 de format atmadan olmuyordu ama w8 de bu kadar basit arkadaşın sana önce keşke işletim sistemini sorsaymış yada w8de disk biçimlendirmeyi araştırsaymış aslında güzel pazarlama taktigi ama senin gibi akılını kullanan kullanıcılar araştırırsa sonuçta o para kaybeder 🙂

 33. emre can dedi ki:

  Harf isminin bi önemi yok bu arada 🙂

 34. virtue dedi ki:

  dvd rv sürücüsü d oldugu için d diski açamıyorum.dvd sürücüsün ismini nasıl değiştirebilirim.

 35. Afocan dedi ki:

  küçültme boyutu olarak c nin içerisindeki dosyaların boyutlarından daha büyük bir boyutta küçültme istiyor olabilirmisin bi bak.

 36. Afocan dedi ki:

  dvd nin harifni f g gibi yap sonra d olması gereken yeri d yap sonra cd dvd neyse istediğin harfe bida ayarla

 37. Afocan dedi ki:

  de harfi başka bi aygıta geçmiştir ilk önce onun ismini değiştir sonra d yi getirirsin biraz daha dikkat li bak. bi ihtimal de bilgisayarında İkinci bir sürücü olmadığı için ve daha bölümlendirme yapmadığın için d harfi oluşmamış olabilirmi bi flash bellek tak ne ismi alıo harfi alıo bak.

 38. Afocan dedi ki:

  bad sector hatası olabilir bilgisayarında harddisk tarama programları ile bad sector kontrolü yaptırt

 39. Afocan dedi ki:

  o zman hardisk bölümlemeleri arasında yani c den deye aktara bilmen için arada küçük bi alana aktarman gerekir daha sonra o bölümden d ye aktarcan bilgisayarının bölümlendirme sırası yanlış harddisk partition programları ile düzenleme yapman gerekecek.

 40. Afocan dedi ki:

  yukarıdaki ekranda sürücülerin üzerine sağ tıkladığında sürücü harfini değiştirme ekranını bulursun buradan dvd nin ismini f g h gibi boş bi yere çek sonra d olacak yeri d yap sonra dvd yi d den sonra gelen harfa ayarla veya bırak dağınık kalsın.

 41. Afocan dedi ki:

  yükleme yapmaya çalıştığın windows 7 imajı usb de mi cd demi usb de ise cd den dene çünkü bazı pc ler ahcı modundan dolayı usb 2.0 da windows yükleyebileceğin için usb 3 de ayarlıysa burası boş gözükür. ide ahci ayarlarına bak bir ikincisi de hardiskin bağlantılarında bi sorun varmı kontrol et hardiskte başka işletim sistemi zaten kuruluysa ve açılıyorsa hardisk bağlantılarında sorun yoktur. o zamanda sadece cd den deneme yolu veya bios ayarların dan ahci ide sata ayarlarını kontrol etmen gerekir.

 42. Afocan dedi ki:

  bölümleme programları var eğer harddiskteki bölümlerin sıralamasının arasına başka bir sürücü girmediyse mesela c nin ardından hemen d gelecek bu şekildeyse interntte araştır çok program var yine o şekildeyse yukarıdaki bahsettiğim yerden de yapabilirsin. ama bazen yapmayabiliyor. Programla yapıcan eğer arasında başka bir kısım varsa 100mb lık falan sistem bölümü olur onlardan varsa programla sokmak istediğin şekle getirion pcyi yeniden başlatırken bölümlerdeki bilgiler taşınarak biraz uzun bi işlem sonucu istediğin şekle getirebilirsin.

 43. mustafa dedi ki:

  kolay gelsin arkadaslar benim pc de format atarken hic bir sürücü yok ve yeni bir sürücü de ekleyemıyorum c d gibi seyler yok bana yardimci olursaniz sevinirim yani diger anlamla pc'm cokmüs vaziyette yardimci olursaniz sewinirim bır bilginiz varsa şimdiden teşekkür ederim.

 44. hüseyin dedi ki:

  merhaba ben pc me format atarken disk bölümleyi yanlış yaptım c diskim 9 gb oldu nasıl düzeltebilirim

 45. Afocan dedi ki:

  c yi büyültebilmeniz için d bölümünü komple silmeniz gerekecek ya biçimlendirme yapmadan yada biçimlendirme yaptıktan sonra büyültme yapma işlemi belirecektir c ye sağ tıkladığınızda

 46. Ceylin dedi ki:

  Ben ücretsiz 50gb alanlı MEGA.nz kullanıyorum, öneririm 🙂

 47. Ceylin dedi ki:

  @Afocan Win10 kurulu, dün formatladım ve anlatılan yöntem ile nasıl yapacağımı bulamadım. Program ismi de verir misiniz, ne kullanabilirim ?

 48. Resul Ekrem Karakaş dedi ki:

  eyw dostum

 49. Samet Güneş dedi ki:

  Teşekkürler Oldu

 50. vkopuzoglu dedi ki:

  Eline sağlık çok teşekkürler.

 51. can dedi ki:

  teşekkürler

 52. Life İs Boring dedi ki:

  benim pcnin hafızası 1 tb.Disk yönetiminde sadece yerel disk c var oda 931gb.
  Birimi küçült diyorum en fazla 242mb küçültülebilir yazıyor o yüzden yerel disk d oluşturamıyorum napıcam yardımcı olun lütfen

 53. Özge dedi ki:

  Diski küçülttüm ama ayrılmamış seçeneğine sağ tıklanmıyor

 54. Halil Kılıç dedi ki:

  teşekkürler. çok yardımcı oldunuz

Bir Yorum Yazın