Afolog

  1. Nasıl Yapılır?
  2. Uygulama
  3. Programlar
  4. Tanıtım Yazıları

Kablosuz Ağ Üzerinde Kırmızı Çarpı Var ve Ics Başlatma Sorunu Çözme

Yayın Tarihi:

Kategorisi:

Genel

Bunun sebebi birçok yerden kaynaklanabilir ancak benim anlatacağım durum ağ sürücülerin de sorun veya ağ bağdaştırıcılarınızda etkin olmama gibi bir durum yokken kablosuz bağlantınızın üzerinde bir kırmızı çarpı belirdi.
Asus kullanıcılarının bilmesi gereken bir bilgi: Yazının devamında yapılacak işlemlerden önce lap topunuzun kasası üzerinde bulunan SÜRGÜLÜ Wlan(Kablosuz Bağlantı) Açma Kapama anahtarını ON şekline getirin ardından FN+F2 tuş kombinasyonu ile Wifi bağlantınızı aktif mi değil mi diye kontrol edin sebep Asuslar’da sürgü kapatıldığı taktirde wlan adaptörünün enerjisini komple kestiğinden ağ bağlantılarınızda Çarpı işareti olarak gözükür Çünkü başıma geldi tuş bozuk olduğu için sürgü hiç bir şekilde devreye sokmuyormuş epey oyaladı beni) .

Öncelikle Başlat>>Oradaki beyaz kutucuğa msconfig yazıyoruz “enter”  açılan sayfada genel sekmesinde bulunan başlatma türünü Normal başlatma olarak seçip, uygulayıp bilgisayarı yeniden başlatıyoruz. Düzelmediyse devam

Peki bilmediğim nasıl bir ayar daha var her şeyi kontrol ettiniz ancak sorunu hala çözemediniz. Sorunun ne olduğunu görebilmek için öncelikle Başlat’a basıyoruz arama kısmına “services.msc” tırnaklar olamayacak şekilde yazıp entere basıyoruz ve Hizmetler menüsü açılıyor buradan kontrol etmemiz gereken “İnternet Bağlantı Paylaşımı (ICS) ” üzerine çift tıklayarak açılan sayfada Elle ise otomatik yapıp andından Başlat tuşuna basıyoruz. Yine Kablosuz Sıfır Yapılandırma(XP’de yazan) veya Kablosuz Yerel Ağ Otomatik Yapılandırma(Win 7’de yazan) üzerine çift tıklayarak Elle ise otomatiğe alıyoruz ve başlat diyerek servislerimizi çalışır hale getiriyoruz. Sorun büyük ihtimalle ortadan kalkacaktır. Normalde ICS devre dışı olsada olur. Ama çok nadirde olsa ICS ile bir sorununuz var ise ağ bağlantısında da sorun yaşana biliyor. Ben ICS’yi devreye alma hakkında da bilgi vereyim de;

 Eğer bu ayarları yaptıktan sonra ICS servisini çalıştıramaz iseniz Windows güvenlik duvarınla ilgili bir probleminiz var demektir. Sistemi geri yükleme yapmanız sonucunda düzelebilir. Geri yüklemede çözüm getirmedi ise 2 çeşit daha yolumuz var ve bu altta anlattığım kısımlar da Ics’yi kontrol edin dediğim yerlerde kablosuz servislerinizin de başlatılmış olup olmadığını da kontrol edin bağlantınız düzeldi mi diye bakın yeniden başlatın tekrar kontrol edin eğer sorun devam ediyor ise diğer adıma geçinki bir şey atlamayın. 1. Winsock denilen reg girdilerini resetlemek veya silmek silme işlemini sona atın ICS’yi komple kaldırabiliyor. Yada bu işleme geçmeden önce bilgisayarınızın gene bir yedeğini almanız iyi olacaktır. Arından services.msc yazdığımız yere CMD yazıp “enter” yazıyoruz. Ms-dos ekranı açılacaktır ve sırasıyla altta verdiğim kodu denemeniz gerekmekte. netsh winsock reset     ve entere basıyoruz Ardından bilgisayarımızı yeniden başlatıyoruz.

 Açıldığında Ics servisini başlatma girişimimiz yine olumsuz olarak sonuçlanırsa, birde aşağıdaki şu programı deneyelim Program link (İndirme Ekranında Ctrl+S veya Dosya Menüsünden İndir Seçeneğini Kullanın) İçersinde iki adet bulunmakta ikisinide deneyebilirsiniz. Gayet basit kullanımı var 3 butona sahip programımızda soldan sağa sırasıyla ilk iki butonu kullanıoruz 3. olan About(Hakkında) zaten. Program yeniden başlatmanızı ister  Yeniden başlat yapıosunuz. Düzeldimi diye kontrol edelim tekrar.
Hala düzelmedi ise son olarak Başlat services.msc yazdığımız yere bu sefer regedit yazıyoruz “enter” açılan ekranda dosyalar listesi vardır bunların başlarındaki artılara tıklayarak şuradaki iki klasörü siliyoruz.
 HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEMCurrentControlSetServicesWinsock >> silin
HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEMCurrentControlSetServicesWinsock2 >> silin
ardından yeniden başlatıyoruz.

Bu işlemi de gerçekleştirdikten sonra sorun ortadan kalkmadıysa  benimde bilgimin tükendiği yer değil tabi bazen ICS hizmetleri denilen hizmeti virüs yada benzeri kötü amaçlı yazılımcıklar ele geçirebiliyor. Birde Kaspersky Internet Security Programı ile tarattırmanızı tavsiye ediyorum.

Hala düzelmedi ise ki zannetmiyorum atladığınız biyerler var ya dediğim gibi Wifi anahtarınız kapalı yada ağ bağlantılarımdan bağdaştırıcınız devre dışı bu arada Xp de Kablosuz sıfırlama diye bir hizmetten kaynaklanıyor bu sorun onu otomatik yapmanız ve başlamış mı diye kontrol etmeniz lazım WCZ hizmeti evet bu şekilde WCZ hizmeti der. Bu sorunu bana arızaya gelen bir çok Lap top ve Masaüstünde çözdüm bir şekilde çözülüyor uğraşmak şart. Birde bu sorun ortaya çıkmasının sebeplerinin en başında ise bir yerlerden satın aldığınız Usb wifi adaptörünün yazılımını yüklediğinizde lap topunuzdakini etkisizleştiriyor  sonra öyle kalabiliyor sonra kendi laptop üzerindeki Wifi’ye geçtiğinizde bu sorun karşınıza pırtlayabiliyor. Bir kez bu sorunu çözemedim oda Usb Wifi adaptörü bozuk çıktı taktım yenisini düzeldi.

Sitemizde Yayımlanan İçeriklerin Artması, Daha Çok Sorun Çözümü ve İpucu Görmek için Btc Bağışında Bulunabilirsiniz...

1Afo39vmUHdMPNfkxhCKaJW31ykdshxLSm

BTC: 1Afo39vmUHdMPNfkxhCKaJW31ykdshxLSm

Afolog Telegram Grubu

Telegram Kanalıma Abone Olmak İçin Tıklayın.

Grup Sohbetinde Soru Sormak için Tıklayın.

  • busra

    evımdeki internete baglanamyrm nolur yardım edın ethernet kablosyla baglanmak zrunda kalıyrm laptobuma çarpı ısaretı cıkıyor aciiiiiiiiiiiil

  • Afocan

    yapmanız gereken ağ paylaşım merkezine giriş yapıp denetim masasındadır. Buradan kablosuz ağları yönet'e girin listede kendi ağ adınızı bulup silin ancak şifresini biliyorsanız bunu yapın. daha sonra birde şifre aramayın. kablosuz ağları yönet listesindeki ap adınıza çift tıklayın ve security sekmesinde parolayı göstere basın ve şifreyi öğrendikten sonra o listedeki ağı silin ve tekrardan bana resimde gösterdiğiniz yerden ağınızın şifresini girin. hala açılmıyorsa ağ ayarları ile ilgili bir sıkıntı vardır. modem yeniden ayarlanması gerekebilir.