Afolog

  1. Nasıl Yapılır?
  2. Uygulama
  3. Programlar
  4. Tanıtım Yazıları

Windows 7 Ms-Dos Türkçe Klavye Karakter Sorunu Çözüm

Yayın Tarihi:

Kategorisi:

Genel

Bir çok Ms-dos tabanlı çalışan programların Windows 7 ile çalıştırıldığında Amerikan Klavye olarak işlem yapması veya Türkçe Klavye olarak ayarlanmaması, ve tükçe karakter yazmaması sorunlarının çözümünden bahsedeceğim Aşağıdaki adımları sırası ile gerçekleştirin;

Autoexec.nt Düzenlemesi İle Ms-Dos Tabanlı Programınıza Klavye Ayarı Yapmak;

Öncelikle bilgisayarımıza Masaüstümüze sağ tık yaparak Yeni seçeneği içerisinden bir Yeni Metin Belgesi oluşturalım ve içerisine şu satırları kopyalayalım. Ancak hangi klavye kullanmak istiyorsanız o satırdaki kırmızı olan kısmı açtığımız not defteri içerisine kopyalayalım;

Türkçe Q klavye olarak ayarlamak için: kb16 tr,857 /id:179
Türkçe F klavye olarak ayarlamak
için: kb16 tr,857 /id:440

Olan kodlardan hangisi lazım ise not defterimize kopyalayıp kaydettikten sonra (Eğer şimdi yapacağımız işlemde Autoexec.nt dosyasındaki değişikliği kaydetmenize bilgisayar izin vermezse güvenli moddan devam edeceğiz.) Bilgisayarım>C(işletim sistemimizin kurulu olduğu Harddisk bölümü yani)Windows>System32 Klasörü içerisinde autoexec.nt  dosyasını bulalım. Üzerine Sağ Tıklayalım ve Not Defteri ile Aç diyelim. Klavye türünüz hangisi ise Not defteri ile açtığınız satırların sonuna kb16 tr,857 /id:179’i ekleyelim veya 440 id’li olanı. Daha sonra kaydederek çıkış yapmamız lazım.

Eğer kaydetme işlemi esnasında uyarı verip Erişim yok gibi şeyler görürseniz bilgisayarınız o anda o dosyayı kullandığı için bu işlemi gerçekleştiremiyorsunuz demektir. Yada Yönetici Olarak çalıştırmanız gerekmektedir.

Ancak siz en iyisi Güvenli Mod’da iken bu işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca Bu işlemleri yaptığınız esnada bir autoexec.nt nin Kopyasını Masaüstünüze almanızda da fayda görüyorum.

Güvenli modda yukarıdaki adımları gerçekleştirdiğiniz taktirde herhangi bir kaydetme sırasında uyarı almazsınız.

Güvenli moda girebilmek için bilgisayarınızı yeniden başlattığınız yani tam açılırken esnada F8 tuşuna tekrar tekrar basıp  önünüze gelen seçeneklerden Güvenli Modu Seçerek Bilgisayarınızı Güvenli modda açınız Gelen Uyarıları onaylayarak işlemlerinize masaüstünüzdeki not defterinizdeki satırı autoexec.nt dosyasına ekleyebilirsiniz.

Eğer bu işlem sorununuzu çözmenizde faydalı olamadı ise şu yazımdaki genellikle Xp işletim sistemi için kullanılan kayıt defterindeki Dword değerini kontrol ediniz.

Umarım sorununuz çözülmüştür.

Sitemizde Yayımlanan İçeriklerin Artması, Daha Çok Sorun Çözümü ve İpucu Görmek için Btc Bağışında Bulunabilirsiniz...

1Afo39vmUHdMPNfkxhCKaJW31ykdshxLSm

BTC: 1Afo39vmUHdMPNfkxhCKaJW31ykdshxLSm

Afolog Telegram Grubu

Telegram Kanalıma Abone Olmak İçin Tıklayın.

Grup Sohbetinde Soru Sormak için Tıklayın.

“Windows 7 Ms-Dos Türkçe Klavye Karakter Sorunu Çözüm” için bir cevap

  1. ela braille dedi ki:

    evet türkçe karakter sorunu çözüldü ancak ben klavye üzerinde bulunan bütün sembol ve karakterleri ms dos tabanlı bir programda kullanmak istiyorum. Yani shift ve alt tuşuyla birlikte çıkan karakterleri. Bilgisayarım windows 7. Yardımcı olursanız sevinirim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir