Bilgisayar’ın Usb’si Portları (Girişi) Çalışmıyor Görmüyor Kitlendi

Kategori:Bilgisayar

Yayınlandığı Tarih:

Son Güncelleme: 14-10-2018

Evet arkadaşlar bunun Usb aygıtınızın bozuk olması veya yerinden bir fiziksel etki ile oynamasıyla bilgisayarınızda takılı olan aygıtın bilgisayar ile bir anlık veri iletişiminin kesilmesi sebebiyle usb portun bilgisayarı kapatıp açmadıkça tekrar çalışmaması veya görmemesi gibi bir durum meydana gelebilmekte.

Bu sorunu ortadan kaldırabilmek için yapmanız gerekenlerden biraz bahsedeyim.


Öncelikle Usb portunuza takılı olan aygıtın gevşek bir şekilde takılı olmaması gerekmektedir. Yani zamanla kullanım sonucunda oluşan Usb aygıtınızın giriş kısmının metali kolay bir şekilde çıkabilecek veya gevşek durabilecek duruma girebilir. Bu sorunu ufak bir karga burnu veya pense yardımı ile fazla zorlamadan usb aygıtınızın ağzını biraz açabilirsiniz. Böylelikle bilgisayarınıza taktığınızda biraz daha geniş olacağından tam bir oturma olur ve hareket etmesini önleyebilirsiniz. Bu önlemi sağladığınızda usb girişlerinin sık sık bağlantısı kesilme gibi durum ortadan kalkar ve kısa süre içerisinde defalarca en ufak hareketinizde çıkan usb aygıtı bilgisayarın girişlerinin kitleme durumu ortadan kalkar.

Ayrıca ara kablolu bir aygıt kullanıyor iseniz özellikle Kablosuz ağ bağdaştırıcıları gibi kablolarda meydana gelebilecek ezilme veya kırılma sonucunda bilgisayarınıza bağlantı sağladığınız andan itibaren en ufak bir harekette sanki usb aygıtınızı çıkarmışsınız gibi bir durum gelişebilir. Bu şekilde sık sık aygıtınız bağlantısı kopuyor ise Bilgisayarınızın Usb Portu iletişimi durdurabilir ve bilgisayarınızı yeniden başlatarak bu problemi ortadan kaldırmanız gerekebilir.

Eğer yukarıda anlattığım şekilde bir sorun olmuyor değişik usb’leri de tanımıyor ise büyük ihtimalle ana kartınızla Usb port girişi arasında bir iletişimsizlik vardır, yada usb girişleriniz maalesef bozulmuştur.  Bunu düzeltebileceğinize inanıyorsanız ve garantiniz devam etmiyorsa bilgisayar kasasını açarak Usb port çıkışları ile anakarta bağlantı yapan kablonun anakarta takılı olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Kullandığınız bilgisayar laptop veya garantisi devam eden bir ürünse servise götürebilirsiniz.

Ayrıca bilgisayarınızın Usb portları çalışıyor ama ilk kısımdaki gibi kesintiler yaşıyorsanız ve yeniden başlatmadan tekrar Usb portlarınızı aktif hale getirmek istiyorsanız aşağıdaki adımları gerçekleştirebilirsiniz.

  1. Donanım değişikliklerinizi bilgisayarınız algılayamamış olabilir bu sebeple Başlat çalıştıra devmgmt.msc  yazarak çıkan arama sonucuna tıklıyoruz ve açılan pencerenin üst kısmında bulunan “Donanım Değişikliklerini Ara” tuluna tıklıyoruz. Bu işlem sayesinde yeni taktığınız veya çıkardığınız donanım var ise bilgisayarımızın algılamasını sağlamış oluruz.
  2. Ardından Evrensel Seri Yol Denetleyicileri bölümünün başındaki > tuşuna basarak genişletiyoruz ve bu listenin içerisinde en alttaki Usb Yığın Depolama aygıtı yazan satırı seçip kaldır diyoruz. Ancak sizde farklı bir şey yazabilir en alttakini kaldırmanız lazım bilmeniz gereken bu genelde Usb Flash bellekler için benim yazdığım gibi yazar.
  3. Kaldırma işlemini gerçekleştirdikten sonra aygıt çalışıyor mu diye kontrol edebilirsiniz.
  4. Eğer çalışmıyor ise bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekebilir. Ancak tekrar tekrar tekrar Usb bağlantısındaki aygıtın bağlantısını kesip tekrar takarsanız en baştada bahsettiğim sebepler yüzünden bu istemsiz olarak da gerçekleşebilir; gene Usb portlarınızın kilitlenme dediğimiz duruma düşeceğini unutmayın.
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz Yıldız Verilmedi!)
Loading...
Sitemizde Yayımlanan İçeriklerin Artması, Daha Çok Sorun Çözümü ve İpucu Görmek İçin Katkıda Bulunabilirsiniz...
1Afo39vmUHdMPNfkxhCKaJW31ykdshxLSm

BTC: 1Afo39vmUHdMPNfkxhCKaJW31ykdshxLSm

5
Kimler Neler Demiş?

avatar
5 Yorum Konuları
0 Konu Cevapları
0 Takipçiler
 
En Çok Tepki Verilen Yorum
En Yeni Yorum Dizisi
1 Yorum Yazarları
erkanAfocanCAANcass45fatih Son Yorum Yazarları
  Abone Ol!  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir!
erkan
Ziyaretçi
erkan

bilgi için teşekkürler. benim cihazda usb uçları kırıldı . bende açtım baktım . güzelce söktüm . lehimleri temizlerdim . çıkardığım uçlar 15mm lik di fakat onu bulamadım . 16 mm lik taktım bağlantıda sorun yok ama güç gelmiyor. nasıl düzeltebilirim sıkıntı nerede olabilir.

Afocan
Ziyaretçi
Afocan

Valla ne durumda bilemiorum ama şase kısmında bi sıkıntı varmı bak avometre varmı bilmiom ama elinde, bağlantılarda bi sorun varmı bak voltajlarını ölç birde usb 3.0 sa yani usb girişinin içine baktığında mavi ise ortadaki kısım portlar usb 3.0 driverleri kurulumu bak yoksa enerji gelmez.

CAAN
Ziyaretçi
CAAN

KARDEŞ NASIL TIKLAYAK HİÇBİR ŞEY ÇALIŞMIYOR YAHU FISS..

cass45
Ziyaretçi
cass45

benim asus x550j yeni laptopum var şarjı bitti kapattı sonra usb girişleri okumuyo flashı takdığımda flashın ışığı yanıyo ama bilgisayarda görmüyo sizce sorun ne

fatih
Ziyaretçi
fatih

teşekkürler kardeşim