Türksat 4A Şebeke Frekans Kanal Arama Nasıl Yapılır?

Kategori:Genel

Yayınlandığı Tarih:

Son Güncelleme: 25-11-2018

Resim 1
Turksat 4A Uydu Ayarlarını Yapma

Tv Kanalları Yeni Türksat 4A uydusuna geçtiği için tekrardan kanalları izleyebilmeniz açısından Receiver yani uydu alıcınıza yeni kanal frekansları girerek arama yapmanız gerekmektedir.

Bu işlemi iki adet frekans üzerinden gerçekleştirebilmektesiniz.
Bu içeriğinde paket olarak uydu üzerinde yayın bulunduran frekanslar
11844 Mhz Sembol: 2222 Dikey V (11844 frekansı iptal edilmiştir Sinyal Yok) polarizasyon 
veya 11747 Mhz Sembol: 27500 Yatay H (Geçerli Frekans budur) polarizasyon’dur
Bu Frekanslardan herhangi birisini uydunuzda şu adımları gerçekleştirerek uydu cihazınıza tüm yeni frekansları getirerek aramasını sağlayabilirsiniz.

Yeni Türksat 4A Uydusu Frekansları Girerek Kanalları Arama Yapma

Yeni 4A uydusunu Uyduya Ekleme ve Kanalları Arama:
Bilmenizi isterim ki eğer uydu makineniz 10 yaşına yakınsa Network arama Şebeke arama Nit arama bulunmayabilir. (Sadece Tahmin) Network arama olmayan makinelerde uydu frekans listesinin bilgisayar aracılığıyla atılarak araması yapılmaktadır. Ama bunu tüm Tv televizyon işi yapan kişiler yapamayabilir. Öncelikle bu konularda iyi değilseniz bu işlemleri yapmayın 20-50 lira gibi ücretler karşılığında uyducular yapıyor. Karar size kalmış.
  • Her neyse uydunuzun menü tuşundan menüye girerek arama işlemlerine başlayalım.
  • Öncelikle Uydunuzun hafızası daha önceki Türksat uydusunun frekanslarından gereksiz bir şekilde doldurulmuş olabilir.
  • Türksat’la ilgili olan tüm uyduları silin. (Silmeseniz de olur sorumluluk size ait silmezseniz yeni kanallar eklense dahi eski kanallar çıkar ve sinyal yok demeye devam eder. Ancak Uydu ve Uydu cihazı Arasında Diseq veya Swich falan varsa silmeden önce daha önce çalışmakta olan uydu isminden ayarlarını düzenleme kısmından diseq ayarını öğrenin ki yeni uydu eklerken bu ayarları yeni uyduya uygulayın. Ekstra LNB ayarları Universal yani evrensel olması gereklidir ancak bazı tip LNB türlerinde farklı ayar uygulana bilir buda LNB üzerinde yazar. Universal LNB gibi.) Menülerde uydu silme veya ekleme menüleri vardır.
  • Daha sonra 4A diye bir uydu ekleyin ekledikten sonra size uydu ayarlarını sorarsa Universal LBN ve diseq varsa da diseq ayarlarını girin ve Tp Ekleme menüsünden eklediğiniz 4A uydusunu seçerek içeriğine yukarıda vermiş olduğum paket frekanslardan birini girin.
  • ;

  • Doğru Şekilde girdiğinizde Kanal Çekim kuvvetini gösteren Sinyal değerlerinin ikisinin de (Sinyal Kalitesi ve Gücü gibi ibareler bulunur) yüzde 70 üzerinde olduğunu göreceksiniz. (Eğer uydunuzda bir problem yok ise.)
  • Daha sonra bu yeni eklediğiniz Frekansı Manuel Arama, Elle Arama, Kanal Arama, Tp arama veya Otomatik Arama menülerinde bu uydu ve frekansı arama yaparken Arama Moduna Network Arama, Tümü+Nit, Şebeke Arama, Paket Arama gibi ibareler ile arattığınızda TP’ler yani Tek program frekansları girmiş olduğunuz Paket frekans üzerinden uydu cihazınıza kaydedip arama yapacaktır.
  • Ancak Otomatik arama veya Kanal arama menüleri gibi menüler içerisinde bulunan Arama modunda Network veya Şebeke Arama gibi ibareler yok ise o menüde uğraşmayın kanalları bulamazsınız başka arama menülerinde Network arama Nit arama gibi ibareleri arayın. Yoksa Sadece tek Türksat kanalını bulur uydu cihazı.
  • Mantığı anladığınızı düşünüyorum. Başkada bir olay yok. Unutmadan kanal arama bitince kaydetmeden çıkış yapmayın. Kolay gelsin.
Kabaca tüm uydu ayarları bu şekildedir. Tabi sizin uydu cihaz marka modeline göre menüler veya kullanılan terimler farklılık gösterebilmektedir. Bu sebeple anlatımımda sizin cihazınızla uyuşmayan noktalar veya buradan göz önünde bulunduramadığım bazı ayarlar olabilir. Lütfen durumu göz önünde bulundurun.
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz Yıldız Verilmedi!)
Loading...
Sitemizde Yayımlanan İçeriklerin Artması, Daha Çok Sorun Çözümü ve İpucu Görmek İçin Katkıda Bulunabilirsiniz...
1Afo39vmUHdMPNfkxhCKaJW31ykdshxLSm

BTC: 1Afo39vmUHdMPNfkxhCKaJW31ykdshxLSm

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Abone Ol!  
Bildir!