Smbus Denetleyicisi Nedir Driver Nasıl Kurulur Yüklenir İndir Download

Kategori:Bilgisayar

Yayınlandığı Tarih:

Son Güncelleme: 13-01-2019

Smbus Nedir; bilgisayarınızda ufak verilerin taşınmasını sağlayan bir arayüz diyebiliriz. Çoğu zaman Driver’i yani Sürücüsünün kurulamamasından dolayı merak edilen bir sürücüdür. Sm bus sürücüsünü driverini indirmek ve indirdikten sonra kurulumu yükleme nasıl yapılır detaylı olarak öğrenmek için aşağıdaki adımları gerçekleştirin.

Smbus Denetleyicisi olarak adlandırılan bu sürücümüzü kurmanız için bilgisayarınızın marka ve modeline göre Google üzerinden SMBus denetleyicisi olarak sürücüsünü defalarca aramış veya Bilgisayarınızın marke ve modeline göre Üretici firmanın sitesinde yapmış olduğunuz aramalar sonucu sahip olduğunuz modelin tüm driverlerini indirmiş ve hala kurulum gerçekleştiremediyseniz diye bu yazı ile sorununuzu çözebileceğinizi düşünüyorum.
Tüm driver’leriniz kuruldu ancak Aygıt Yöneticisinde SmBus Denetleyicisi sarı ünlem veya soru işareti taşıyorsa aşağıdaki adımları gerçekleştirin.

Smbus Denetleyicisini Bulma İndirme ve Kurma:

Öncelikle Bilgisayarınıza Bilgisayarınızın Chipset adlı driver olarak adlandırılan Sıkıştırılmış veya direk paket olarak indirilen paketin nereye açıldığına dikkat ederek kurun. Yada Rar şeklinde inmiş ise Rar dosyasını masaüstüne yeni bir klasör içerisinde açın ve içerisindeki setup dosyası ile Chipset kurulumunu gerçekleştirin.
Hala sorun düzelmedi ise Genelde İntel işlemcilerde karşılaşılan bu problemi çözebilmek için bu aygıtı el ile manuel olarak kurmanız gerekmektedir.
 • Başlat’ı açın Bilgisayarım yazan bölüme sağ tıklayın ve Özelliklere girin. Sağ üst Köşede bulunan Aygıt Yöneticisine tıklayın. 
 • Açılan pencere içerisinde Diğer Aygıtlar (Bilinmeyen Aygıtlar) bölümünde Smbus olarak belirtilen yüklenmemiş aygıta sağ tıklayın ve özelliklere girin.
 • Genel sekmesi altında bulunan Sürücüyü Güncelleştire tıklayın.
 • Açılan pencereden Sürücü yazılımı için Bilgisayarımı Tara sekmesine girin.
  Resim 1
  SMBus Driver Sürücü Kurulum
 • Bilgisayarımdaki aygıt sürücüleri listeden seçmeme izin ver’e basın.
 • Tüm aygıtlar göster işaretlidir ve bu şekilde ileri diyerek devam edelim.
 • Disketi var diyelim.
 • Açılan Pencereden Chipset Kurulum doyasının veya Rar dosyasını kopyaladığımız klasörü bulup açalım.
 • Bu ekranda Genelde Intel Chipset Driver klasörü içerisinde İndirdiğiniz işletim sisteminin türüne göre bende Windows7 olduğu için WIN7 klasörü içerisine giriyorum siz hangisine sahipseniz o klasöre girin ve içerisinde bulunan dosyalardan herhangi birini seçerek tamam diyelim ve tekrar tamam diyelim ekranda Intel(R) 7 Series/C216 Chipset Family SMBus Host Controller – 1E22 tarzında bir sürücü görünecektir aynısı olmayabilir. İleri diyelim ve Kurulumu Bitirelim.
Resim 2
SMBus Driver Sürücü Kurulum
Ardından Bilgisayarınızı bir kez yeniden başlatın.
Eğer Bilgisayarınıza ait Chipset Driver paketini bulamazsanız Şu yazımda bilgisayarınızın Donanımına ait sürücüleri bulmak ve indirmek konularına ait gerekli tüm bilgiler verilmiştir.
Size gerekli olan Chipset Driveridir. Bazen SMBus diye ayrı driver indirilebilmektedir. Üretici firmaya göre değişir.
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz Yıldız Verilmedi!)
Loading...
Sitemizde Yayımlanan İçeriklerin Artması, Daha Çok Sorun Çözümü ve İpucu Görmek İçin Katkıda Bulunabilirsiniz...
1Afo39vmUHdMPNfkxhCKaJW31ykdshxLSm

BTC: 1Afo39vmUHdMPNfkxhCKaJW31ykdshxLSm

4
Kimler Neler Demiş?

avatar
4 Yorum Konuları
0 Konu Cevapları
0 Takipçiler
 
En Çok Tepki Verilen Yorum
En Yeni Yorum Dizisi
1 Yorum Yazarları
NoNameloloSeda AvciAfocan Son Yorum Yazarları
  Abone Ol!  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir!
NoName
Ziyaretçi
NoName

Güzel açıklamışsınız elinize sağlık çok ama çok uzun süredir yaklaşık 1 yıla yakındır arıyorum çözümü inşallah bu işe yarar. Sm-bus sürücüsünü chipset dizinlerinde arayacağım.

lolo
Ziyaretçi
lolo

iyi güzelde driveri nerden bualacaz indirmek için optik okuyucu yani dvd rw okumuyor bilgisayarımda görünmüyor 1000 tane siteye baktım düzgün bir acıklamama yapacak kimse yokmu ya

Seda Avci
Ziyaretçi
Seda Avci

Merhabalar.Benim bilgisayarımda "Windows, donanımınızla uyumlu olup olmadığını doğrulayamadığı için bu aygıtın yüklenmesi önerilmiyor." yazan bir pencere açıldı.Bilgisayar çalışmayı tamamen durdurabilirmiş.Bilgisayarım HP ve HP'nin sitesinden indirdim tüm driverları.İşlemcim AMD.Sizce bu driveri kurmasam, kaldırsam daha mı iyi olur? Önerilerinizi bekliyorum.Teşekkürler.

Afocan
Ziyaretçi

bu şekilde bir hata alıyorsanız büyük bit ihtimalle o donanım sizin bilgisayarınıza ait olan bir yazılım değildir. size önerim bilgisayarınızın model ve markasına göre arama yaparak o driver ı incelemeniz olacaktır. ayrıca şu yazımda detaylı şekilde driver bilgisi alabilirsiniz. yazının son bölümünde bulunan donanım kimlikleri ile sürücü driver bulma kısmını gözden geçiriniz. kolay gelisn http://www.afolog.com/2013/05/driver-surucu-bulma-programi-nasil-bulunur.html#.VuPWKfmLSUk