Prof ticari Kurulumu Yedekleme ve Güncelleme Yapma, Nasıl Yapılır

Kategori:Bilgisayar

Yayınlandığı Tarih:

Son Güncelleme: 14-10-2018

Prof ticari Kurulumu: Prof ticari olarak adlandırılan muhasebecilerin kullandıkları programı güncelleme sorununun çözümünü şu şekildedir.
Sitesinden indirdiğiniz ProfTicari_guncel2.exe programının kurulmasına geçmeden önce programın bulunduğu klasördeki ProfTicar.Exe dosyasını silmeniz gerekmektedir.

Prof ticari Kurulumu Nasıl Yapılır

Bu klasörü bulamaz iseniz yapmanız gereken masa üstünüzde bulunan Profticari Simgesine Sağ tıklayıp özellikler Hedef bul veya dosya konumunu göster seçeneği ile programın kurulu olduğu dizine girebilirsiniz.

Profticari.exe dosyasını silme işleminden sonra kurulum işlemine geçiyoruz(Profticariguncel2.exe) bu işlemi de gerçekleştirdikten sonra (Formattan sonra kurulumu takip edenler sayfanın altındaki bölüme dönüp Kırmızı ile yazılmış kısımdan devam etmelidirler.)programı açarken Database isminizin doğru olup olmadığını kontrol etmeniz gerekmektedir.

Bu işlemleri de tamamladıktan sonra programı açtığımızda program penceremizin üst kısmında dikkat ederseniz Demo Sürümü diye bir ibare görebilirsiniz bu programımızı Tam sürüm olarak etkinleştirmek için Ayarlar>Program>Prof Etkinleştirme açılan ekrandaki Vergi Numarası/Tc kimlik Numarası ve Şifre kutularını daha önceden elimizde bulunan numaraları kullanarak dolduruyoruz büyük ihtimalle vergi numarası kısmı ile şifre kısmı aynıdır.

Ardından Sorgula diyoruz ve çıkan kutucukların sağ tarafındakilerin hepsini işaretleyip temizle tuşunu kullanıyoruz. Gelen uyarıya tamam diyoruz programı kapatıp tekrar açıyoruz. Tekrar etkinleştirme sayfamıza girip gerekli kutuları doldurup sorgula diyoruz bu sefer çıkan boş kutucukların sağ taraftakileri doldurup “Etkinleştir” diyoruz. Programımızı tekrar kapatıp açtığımızda prof ticarimiz güncellenmiş olur.

Bir bilgisayara ilk kez prof ticari kurar iken yapmamız gerekenler: Sadece ilk etapta Pratik Ofis sitesinden En son demo sürümünü indirip kurmamız gerekmekte.

Ardından yukarıda bahsetmiş olduğum güncelleme işlemine geçmeniz gerekiyor.
Peki Server olacak bilgisayarı ayarlama yaparken nasıl bir yol izlemeniz gerekmekte:Diyelim Prof ticari kullanıcısısınız ve Server bilgisayarınıza format atmanız gerekti tekrar sitemi nasıl oturtabilirsiniz bu konu hakkında size bilgi vereceğim.

Bilgisayarımızı formatlamadan önce yapmanız gereken Profticari programından verilerinizi yedeklemeniz gerekmektedir.

Prof Ticari Yedekleme Nasıl Alınır

Server üzerinde prof ticari açarak Ayarlar> Alanları Kontrol Et.
Tekrar ayarlar>Veri işlemleri> Yedek için hazırla.
Tekrar Ayarlar>Veri işlemleri > Yedekleme İşlemleri
Ardından açılan pencerede Yedek yerini Değiştir diyerek istediğimiz dizine ayarlıyoruz.( Daha sonra yedeklememiz bittiğinde gösterdiğiniz dizinde oluşan üzerinde bulunduğunuz tarihi içeren dosyayı Flash diskinize kaydetmeniz gerekecektir.) Seçili olması gereken yerler isteğinize göre hangi verileri alacak iseniz onları seçiyoruz.

Genelde Şifreleri Dahil Et, Firmaya Ait kişi Kartlarını dahil et ve yukarı bölümde olan tüm kutucuklar işaretlidir. Bu şekilde tüm kayıtları alabilirsiniz gene de benim bilgim dışında olan bir veriniz varsa bunları da kendiniz belirtmeniz gerekmektedir.

Son olarak Başlat kısmının üzerinde bulunan kutucuğu “Yedek Al” diyoruz ve başlat diyerek yedekleme işlemini başlatmış oluyoruz.  Ancak format işlemine başlamadan önce Ayarlar>Database bilgileri kısmandaki Yerel data penceresi ve verilerin birleşeceği penceresindeki bilgileri almanız gerekmektedir. Çünkü bunları kurulum yaparken bizden isteyecektir.

Terminallerin sizin serverinize bağlanırken serverin bilgisayar adını bilmenizde fayda var yok ben format işlemi sırasında yeni bir bilgisayar adı tanımlayacağım diyorsanız o isim sizin terminallerinizi servere bağlarken gerekli olan bilgidir ancak gene de buradaki bilgileri bir kenara yazmanızda fayda var.

MySQL ve Prof ticari Kurulumu

Formatlama işleminiz bittikten sonra kurulum için:
Önce MySQL programını Pratik ofis sitesinden indirerek gerekli kurulum ayarlarını gene sitenin program güncelleme kısmında verilen MySQL kurulum yardım dokümanını indirip takip edebilirsiniz.
MySQL kurulumunu tamamladıktan sonra Profticari demo sürümünü kurup ardından yazının başındaki güncelleme işleminin sadece kurulumlar kısmını yapıyoruz.

Yazının zaten gerekli uyarıyı Parantez içinde orada da göreceksiniz.

Programımızı açıyoruz. Bu demek oluyor ki bu programı kurar iken iki Profticari kur ve Profticari güncel kurulum dosyalarını siteden indireceğiniz anlamına gelmektedir.

Ardından programımızı açıyoruz ve Database bilgileri kısmında-verilerin birleştirileceği kısmada aynı şekilde format atmadan önceki yazmış olduğunuz bilgileri giriyorsunuz. Kaydet butonuna basıp Açılan Firma seç ekranında kullanıcı kısmına 1 diyerek tamamı tıklıyoruz program açılırken database oluşturulacak diye bir ibare ile karşılaşırsanız evet diyerek devam ediyoruz.

Ardından verileri sisteme geri yüklemek için almış olduğunuz yedek dosyasını yüklemeniz gerekmektedir.
Bunun için Ayarlar> Veri işlemleri>Yedekleme işlemleri penceresinde başlat kısmının üzerindeki yedeği geri yükle seçeneğini seçip başlat dediğimizde verilerin alınacağı konumu seçmeniz için küçük bir pencere açılacaktır. Bu pencere üzerinden yedeğinizin bulunduğu dizinden yedeğimizi gösteriyoruz ve tamam diyerek geri yükleme işlemine başlamış oluyoruz.

İşlem bittikten sonra profticari güncelleme işlemlerini Yukarıdaki Yeşil renkle devam eden yazıyı yaparak tamamlıyoruz.

Demo uyarısını giderme

Demo versiyon uyarısından da kurtulduktan sonra sıra terminallerin Server’a ulaştırmamıza geldi. Burada yapmanız gerekenler ise Server üzerinde Profticari penceresinden Ayarlar>Veri Düzenleme Sorguları Ekranında Grup sekmesindeki iki adet sistem başlıklı yere sırasıyla tıklayıp çalıştır diyoruz. Yani Yetkilendire tıklayıp çalıştır ve aktif kullanan terminalleri tıklayıp çalıştır diyoruz.

Bu adımı atlar iseniz Terminallerdenprofticari database hatası :Databaseye ulaşılamıyorsorunu ile karşılaşırsınız. Ardından Terminal olan cihazlarınız da profticariyi açarken Server adı yazan kısma Server olarak kullandığımız makinenin bilgisayar adını giriyoruz.

Bu ismi öğrenmek için server olan makineden bilgisayarım sağ tık bilgisayar adı kısmında bulunan bilgisayar adı olarak geçen ismi terminallerde server adı olarak kullanacağız.

Bu işlemi de gerçekleştirdikten sonra profticari uygulaması artık sorunsuz bir şekilde çalışmalarınızda kullanmaya devam edebilirsiniz. Ancak burada verilen bilgiler yapmış olduğum muhasebe sistemlerindeki bakım onarımlar sonrasında programı tekrar nasıl çalıştırdığımla alakalıdır.

Önemli: Buradaki bilgi Prof ticari Kurulumu ile ilgili bilgi vermektedir ve hiçbir güvenirliliği yoktur.

Sistem olarak bir sorun yaşarsanız sorumluluk kabul etmeyeceğimi bildirmek istiyorum. Güvenilir bilgiyi  Profticari programının sahibi Pratik Ofis sitesinden edinebilirsiniz.
Adresler:
http://www.pratikofis.com.tr/index.php Pratik Ofis Ana sayfası
http://www.pratikofis.com.tr/Yazilim_Yukle.html Program Güncelleme Adresi

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz Yıldız Verilmedi!)
Loading...
Sitemizde Yayımlanan İçeriklerin Artması, Daha Çok Sorun Çözümü ve İpucu Görmek İçin Katkıda Bulunabilirsiniz...
1Afo39vmUHdMPNfkxhCKaJW31ykdshxLSm

BTC: 1Afo39vmUHdMPNfkxhCKaJW31ykdshxLSm

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Abone Ol!  
Bildir!