Polis Virüsünü Silme – Bilgisayar Açılırken Oturum Kapanıyor (Güvenli Kip Sorunu Beyaz Ekran)

Kategori:Bilgisayar

Yayınlandığı Tarih:

Son Güncelleme: 13-01-2019

Evet gene bir arkadaşımın başına gelen güvenli kipte bilgisayarda oturum açarken tekrardan oturumun kapanması sorununu çözmek için bu yazıyı yazıyorum.
Sorunun beraberinde getirdikleri ise normal olarak windows’u başlattığınızda ekranın donması beyaz ekranla karşılaşma görev yöneticisine girememe gibi artı web kamerası penceresi açılması sorunu Polis cezası gibi uyarılar çıkmakta.

Sorunun temelinde ise virüs, trojan yatmakta bazen de bios ayarlarının tam olmamasından ve güç yapılandırmalarından kaynaklanıyor. ( Bios Load Optimize yaparak açmayı deneyin.) Artı internet üzerinde login ayarları ile ilgili olarak bir çok çözüm sunulmuş ama hepsini deneyip de çözüm alamaz iseniz. Büyük bir ihtimalle bilgisayarınızda virüs trojan tarzı şeyler var. Peki hangi virüs bunu yapıyor. Öncelikle bunu yapan şey Polis Virüsü denilen bir zamanlar bir çok ülkede boy gösteren uluslar arası bir virüs sebebiyet vermekte. Bilgisayarınız internete bağlanıyor iken normal olarak Windows’unuzu açtığınızda Cezanız var 200 tl falan diye bir uyarı veriyor.
Ancak internet kesikken beyaz ekran hatasına sebebiyet vermekte. Peki nasıl kurtuluruz bu virüs ve oturum açma probleminden. İnternet üzerinde güvenli kipten msconfig’e ulaşarak başlangıçtaki programları devre dışı bırakma gibi bir olaydan bahsediliyor. Evet doğrudur çoğu virüsü bu şekilde devre dışı bırakabilirsiniz. Ancak olay bununla da sınırlı değil winlogin dosyalarında değişiklik yapmış olan bu virüs sizin güvenli kipten veya normal olarak bilgisayarınızdan oturum açmanıza izin vermemekte. Artı Hard diskinizi sökerek 2. Harddisk olarak tanıtarak temizleme yapabilirsiniz diye şeyler var evet doğru ancak bunların hiç birini denemeden önce yapmanız gerekeni aşağıda detaylı olarak anlattım.

Polis virüsünü silme ve Güvenli kip oturum açarken kapanma sorununa çözüm:

Öncelikle kullandığınız işletim sistemi türü ne olursa olsun bilgisayarınız açılırken Güvenli kip menülerine ulaşabileceğiniz F8 tuşunu kullanın.

  1. Bu menüden komut istemi ile güvenli modu seçin. (Diğer modlar işe yaramıyor)
  2. Komut istemiyle güvenli modda açılınca yapılması gereken “explorer.exe” komutunu vererek masa üstümüzün gelmesini sağlamalıyız. Ardından silme işlemimize geçeceğiz. Artı Ms-dos’tan(CMD paneli) Msconfig.exe yazarak msconfig’in açılmasını da sağlayabilirsiniz. (Ancak bu komutları vermeden önce C:/Windows/system32 klasöründe olmaya özen gösterin.)
  3. Evet elinizde bulunması gereken virüs temizleme programı olan en minumun derecede işini görebilecek program olarak Combofix’tir. (Combofix hakkında bilgi almak için tıklayın.) Bilgisayarınıza bir usb flash aracılığı ile Combofix’i kopyalayın ve yönetici olarak çalıştırın. (Flasha virüs bulaşabilir usb içerisinde ki dosyalarınızı güvenli bir yere yedeklemeyi unutmayın)
  4. Combofix arama sonucunda şu tür dosyaları sildiğini görürsünüz.

c:dfinstall.log
c:programdataSPL61C7.tmp
c:programdataSPL632E.tmp
c:programdataSPL6489.tmp
c:programdataSPL6DDD.tmp
c:programdataSPLAD28.tmp
c:programdataSPLB27B.tmp
c:programdataSPLB95D.tmp
c:usersadminAppDataRoamingskype.dat
c:usersadminAppDataRoamingskype.ini

Güvenli kip açılmaması ve bilgisayarın açılışta beyaz ekran sorununu giderme veya polis virüsünü silme bu şekilde başka şekilde çözen arkadaşlar olursa yorumlarını bekliyorum. Bizzat kendi çözümüm ve sonuç olumlu.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz Yıldız Verilmedi!)
Loading...
Sitemizde Yayımlanan İçeriklerin Artması, Daha Çok Sorun Çözümü ve İpucu Görmek İçin Katkıda Bulunabilirsiniz...
1Afo39vmUHdMPNfkxhCKaJW31ykdshxLSm

BTC: 1Afo39vmUHdMPNfkxhCKaJW31ykdshxLSm

8
Kimler Neler Demiş?

avatar
8 Yorum Konuları
0 Konu Cevapları
0 Takipçiler
 
En Çok Tepki Verilen Yorum
En Yeni Yorum Dizisi
1 Yorum Yazarları
johnmcclanelazbeyimilenaAfocansayut Son Yorum Yazarları
  Abone Ol!  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir!
johnmcclane
Ziyaretçi
johnmcclane

merhaba.ben de bir arkadaşın laptop unda benzer sorunla karşılaştım.sağolun sizin tarif ettiğiniz şekilde sorunu hallettik.

lazbeyi
Ziyaretçi
lazbeyi

Maalesef yeni tip polis virüsü "komut istemiyle güvenli mod" da bilgisayarın açılmasına izin vermiyor hemen bilgisayar kapanıyor. Formattan başka çare yok gibi bu virüse.

Afocan
Ziyaretçi
Afocan

yeni tipini bilmiyorum ancak güvenli kipinde bir sorun oluşmuş olabilir öncelikle bilgisayarında onarma yapıp ardından denemen gerekebilir. Gene olmazsa harici bir aygıt üzerine kurulu olan işletim sisteminden bilgisayarını açarak virüs tarama yapabilirsin. BU şekilde Sorunu çözeceğini düşünüyorum.

milena
Ziyaretçi
milena

dediğiniz gibi yaptım oldu çok ama ço0k teşekkür ederim 🙂

Afocan
Ziyaretçi
Afocan

Sorununuz çözüldüğü için sevindim ben teşekkür ederim yorumunuz için

sayut
Ziyaretçi
sayut

Özellikle porno ve yasak sitelere girilmesiyle bulaşan virüs, ekrana bir sayfa açıyor. Türk Polisi Siber Suç Mücadele birimi başlıklı sayfa kapatılamıyor. Virüs yolu ile açılan sayfada internet üzerinden 2 gün içerisinde 200 TL ödeme yapılması gerektiği, aksi halde otomatik olarak ceza davası açılacağı dile belirtiliyor. Virüsle ilgili son günlerde şikayetler artarken, emniyet yetkilileri vatandaşları uyararak, polisin kişisel bilgisayarlara girip kilitlemeyeceğini dile getiriyor. Yetkililer, bu gibi durumlarda vatandaşlarınpara ödememelerini ve bilgisayarına virüs bulaşan kişilerin hemen internet bağlantısını kesmeleri gerektiğini belirtiyor. İstanbul Bilişim Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'ne gelen telefonlarda vatandaşların "Siz mi bizden para istiyorsunuz?" sorusunun artması üzerine polis araştırma başlattı. Yapılan… Daha Fazla

alico
Ziyaretçi
alico

biosdan load optimized defaultu seçip fabrika ayarlarına getirdim,başlangıcı onar dedim onardı ve sorunsuz bir şekilde açıldı system geri yüklemeye gerek kalmadı..bilginize

mert
Ziyaretçi
mert

ben internete bastim anide kapandi güvenlik nedeniyle kapatıldı dedi sonra açtım googleye bastım yine aynı oldu yardım edin…