Calibre E-Kitap Pdf’den Epub’a Dönüştürmede Türkçe Karakter Sorunu

Kategori:Bilgisayar

Yayınlandığı Tarih:

Son Güncelleme: 28-10-2018

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz Yıldız Verilmedi!)
Loading...

PDF’den EPUB’a çevirme programı olan Calibrede çevirdiğiniz kitaplar da türkçe karakter sorunu yaşayan arkadaşlara Epub yani ekitap’ı türkçe karakterli olarak yapmanın yolunu anlatacağım.

Calibrede veya internet üzerinden değişik programlar kullanarak PDF veya WORD’den Epub’a Dönüştürme sırasında Türkçe Karakter sorunu her kitap dönüştürenin başına gelmiştir.
Bu sebeple aşağıdaki adımları gerçekleştirerek bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.

Öncelikle Calibre Programını açalım. Daha önce çevirdiğiniz bir kitap listede ekli değilse Calibre’ya Kitap ekleme yardımı ile ekleyelim. (Bu Türkçe Karakter Düzenleme işlemi Sadece EPUB Dosyaları için geçerlidir.)

Epub dosyamızın üzerine bir kez tıklarsanız sağ tarafta ki Biçimler Bölümünde Epub yazan yere tıklayıp kitabı açın. Yada Listedeki Epub’ın üzerine iki defa tıklarsanız da açılır.

Kitabımız kısa bir süre içerisinde açılacaktır ve Türkçe karakterlerin olması gereken yerlere çıkan değişik simgeleri tespit edip aslında orada hangi harfin bulunması gerektiğini tespit edin ve O Simgeyi kopyalayın.
Genelde / <  > gibi semboller gelmiştir. Ş ş İ ı Ğ ğ gibi harflerin yerine.

Sonra Calibre programımızda listede bulunan Epub kitabımızın üzerine sağ tıklayalım ve Kitapları Dönüştür>Tek Dosya Dönüştür’ü seçelim.

Açılan pencerede bulunan Search & Replace butonuna basalım ve Türkçe harfimizin yerine hangi simge gelmişse Search Regular Expression kısmına yukarıda ki Büyük İ harfinin yerine gelmiş olan < işaretini yapıştıralım. (Ancak siz kitabı açtığınız ekrandan bu simgeleri kopyalayın klavyeden yazmayın. Sizde bu semboller farklı harfleri temsil ediyor olabilir kitabınızda türkçe harf yerine çıkan sembolleri yapıştırırsınız.)

Sonra Replacement Text yazan yere de aslında bu simgenin hangi Harfi temsil ettiğini yani ben Büyük İ harfini buraya yazıyorum.

;Daha sonra Add tuşuna tıklıyorum. Listeye düzeltmek istediğiniz sembol ve hangi harf ile değiştirileceği geçecektir.

Bu şekilde diğer sembolleri de listeye dönüşmesi istediğiniz harfleri belirterek listeye ADD butonu ile ekliyoruz.

Sonra aynı sembollere ait elinizde başka epublar var ise oluşturduğunuz bu sembol harf listesini Kaydet butonu ile bilgisayarınıza kaydedebilir. Aynı semboller ile harflere karşılık gelen kitaplarda da kullanmak için daha sonra Load butonu sayesinde listenizi geri yükleyebilirsiniz.

Resimde de detaylı bir şekilde anlattım. Umarım yeterince açıklayıcı olmuştur. Tamam butonuna bastığınızda Calibre programının sağ alt köşesinde Jobs:1 olur ve kitabınız listede belirttiğiniz sembollerin yerine aslında olmasını istediğiniz harfler ile değiştirilerek yeniden dönüştürülecektir. Daha sonra Listedeki Epub’a çift tıklayıp kontrol edebilir veya Sağ tıkladığınızda Diske Kaydet>Yalnızca Epub formatını Diske kaydet seçeneği ile bilgisayarınızda istediğiniz dizine Epub uzantılı ve Türkçe Karakter sorunsuz Kitabınızı Kaydedebilirsiniz.

Sitemizde Yayımlanan İçeriklerin Artması, Daha Çok Sorun Çözümü ve İpucu Görmek İçin Katkıda Bulunabilirsiniz...
1Afo39vmUHdMPNfkxhCKaJW31ykdshxLSm

BTC: 1Afo39vmUHdMPNfkxhCKaJW31ykdshxLSm

4
Kimler Neler Demiş?

avatar
3 Yorum Konuları
1 Konu Cevapları
0 Takipçiler
 
En Çok Tepki Verilen Yorum
En Yeni Yorum Dizisi
3 Yorum Yazarları
MericCemnejatErdem Son Yorum Yazarları
  Abone Ol!  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir!
nejat
Ziyaretçi
nejat

cok tesekkurler

Erdem
Ziyaretçi
Erdem

peki benim kindle-4 te bütün ğ,ş,ç ler boşluk şeklinde çıkıyor?

Cem
Ziyaretçi
Cem

Dönüştürme ekranında, görünüm->text seçip. Seçeneklerden cp1254 seçin. Bu kadar…

Meric
Ziyaretçi
Meric

Tercihler -> Ortak Seçenekler -> Text ‘ten kalıcı olarak ayarlanabilir.