Microsoft Office 2016 Yenilikleri – Ofis 2016 Programı

Kategori:Bilgisayar

Yayınlandığı Tarih:

Son Güncelleme: 25-11-2018

İster çalışıyor, ister oyun oynuyor olun yeni Office size yardımcı olmaya hazır. Office 2016’yı Mac bilgisayarınızda da kullanabilirsiniz. İhtiyaçlarınız ister profesyonel ister sadece eğlence olsun, Office 2016 tasarlanırken hepsi düşünüldü. Artık Office 365‘e sahip tüm cihazlarınızda nereye giderseniz gidin Office’i yanınızda götürebilirsiniz. Office 365 aboneliği sayesinde Word, Excel, PowerPoint, Outlook, OneNote ve diğer uygulamaların en son sürümlerine PC’nizden, Mac bilgisayarınızdan, tabletinizden veya akıllı telefonunuzdan erişebilirsiniz. Ayrıca ekstra herhangi bir ücret ödemeksizin fotoğraflarınız, videolarınız ve belgeleriniz için 1 TB OneDrive bulut depolama alanına, ayda 60 Skype dakikasına ve Microsoft eğitimli uzmanların sağlayacağı teknik desteğe de sahip olursunuz.

Microsoft Office 2016 İndir

Microsoft’un en son Ofis programı olan Office 2016’daki yeniliklere geçmeden önce nasıl indireceğinizi anlatmak istiyorum. Aşağıdaki link’i kullanarak Office 2016 indirme sayfasına ulaşabilir ve mavi renkli indirme butonlarına tıklayarak işletim sistemi mimarinize uygun (32 Bit ya da 64 Bit) Office 2016 sürümünü indirebilirsiniz. Microsoft Office 2016 Pro 32 ve 64 Bit İndir Office’in, Office Ev ve Öğrenci 2013, Office Ev ve İş 2013 ve Office Profesyonel 2013 de dahil önceki sürümlerinden birine sahipseniz, Office 365 veya Office 2016’ya yükseltme zamanı gelmiş demektir. Hadi gelin, Microsoft Office ürünlerine bir göz atalım.

Microsoft Word 2016 ile Gelen Yenilikler

Windows için Word 2016’da, alıştığınız tüm işlev ve özelliklere ek olarak bazı iyileştirmeler ve Office 2016’nın en iyi yeni özelliklerini bulabilirsiniz. En iyi yeni özelliklerden bazıları şunlardır;

Göster özelliğiyle işlerinizi hızlıca halledebilirsiniz

Word 2016 şeridinde Ne yapmak istiyorsunuz? ifadesinin yazılı olduğu bir metin kutusu görürsünüz. Burası, yapmak istediğiniz bir sonraki işlemle ilgili kelime ve tümcecikler girmenizi ve kullanmak istediğiniz özelliklere veya gerçekleştirmek istediğiniz işlemlere hızla ulaşmanızı sağlayan bir metin alanıdır. Göster özelliği ayrıca, aradığınızı bulma konusunda yardım almanızı veya girdiğiniz terimi araştırmak ya da tanımlamak üzere Akıllı Arama’yı kullanmanızı da sağlar.

 

Gerçek Zamanlı Olarak Birlikte Çalışın

Belgenizi OneDrive veya SharePoint’te çevrimiçi depolayıp daha sonra Word 2016 veya Word Online kullanan iş arkadaşlarınızla paylaşırsanız, diğerlerinin belgede yaptıkları değişiklikleri anında görebilirsiniz. Belgeyi çevrimiçi kaydettikten sonra, bağlantı veya e-posta daveti oluşturmak için Paylaş’a tıklayın. Ekip arkadaşlarınız belgeyi açıp değişiklikleri otomatik olarak paylaşmayı kabul ettiklerinde, çalışmalarını gerçek zamanlı olarak görürsünüz.

 

Üzerinde Çalıştığınız Konuya İlişkin Öngörüler

Bing tarafından desteklenen Akıllı Arama, araştırmayı doğrudan Word 2016 uygulamanıza getirir. Sözcük veya tümcecik seçtiğinizde, seçiminize tıklayın ve Akıllı Arama’yı seçin; tanımları, Wiki makalelerini ve konuyla en ilgili web aramalarını içeren bir Öngörüler bölmesi açılır.

 

Mürekkep Denklemleri

Matematik denklemlerini girmek artık çok daha kolay. Artık, Ekle > Denklem > Mürekkep Denklemi‘ne giderek belgenize karmaşık bir matematik denklemi ekleyebilirsiniz. Dokunmatik bir cihazınız varsa, parmağınızı veya dokunmatik ekran kalemini kullanarak matematik denklemlerini elle yazabilirsiniz. Word 2016 bunları metne dönüştürür. (Dokunmatik cihazınız yoksa, fareyi kullanarak da yazabilirsiniz). Ayrıca, yazdıklarınızı yazma sırasında silebilir, seçebilir ve düzeltebilirsiniz.

 

Geliştirilmiş Sürüm Geçmişi

Artık, Dosya > Geçmiş‘e giderek belgenizde yapılmış olan değişikliklerin eksiksiz bir listesini görebilir ve önceki sürümlere erişebilirsiniz.

Daha Basit Paylaşım

Paylaşmak başkalarıyla paylaşmak, belgenizin SharePoint, OneDrive veya OneDrive için iş ya da PDF veya kopya doğrudan Word‘den bir e-posta eki olarak göndermek için tıklayınız.

Daha Hızlı Şekil Biçimlendirme

Şekiller galerisinden şekil eklediğinizde, önceden ayarlanmış dolgular koleksiyonunun yanı sıra tema renklerinden de seçim yapabilir ve istediğiniz görünüme hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Microsoft Excel 2016 ile Gelen Yenilikler

Windows için Excel 2016 işlevselliği ve bazı ek özellikler ve geliştirmeler için kullanılırlar özellikleri vardır. Excel 2016 üst yeni ve geliştirilmiş özellikler bazıları şunlardır.

Altı Yeni Grafik Türü

Görselleştirmeler, hem etkili bir veri çözümlemesi hem de cazip bir anlatım için çok önemlidir. Excel 2016‘da, mali veya hiyerarşik bilgilerin en yaygın kullanılan veri görselleştirmelerini oluşturmanıza yardımcı olmak veya verilerinizdeki istatistiksel özellikleri ortaya koymak için, alıştığınız zengin biçimlendirme seçeneklerine sahip altı yeni grafik ekledik. Ağaç Haritası veya Güneş Işığı grafiğini kullanmak için Ekle sekmesinde Hiyerarşi Grafiği Ekle‘ye tıklayın, Şelale için Şelale veya Hisse Senedi Grafiği Ekle‘ye tıklayın ya da Çubuk Grafik, Pareto, Kutu veya Yatay Çizgi için İstatistiksel Grafik Ekle‘ye tıklayınız.

İsterseniz, Önerilen Grafikler > Tüm Grafikler‘e tıklayarak yeni grafiklerin tümüne bakınız.

 

Alma ve Dönüştürme (Sorgu)

Çözümlemenin başlayabilmesi için, yanıtlamaya çalıştığınız iş sorusuyla ilgili verileri ortaya çıkarabilmeniz gerekir. Şimdi Excel 2016, verilerinizin alınmasını ve dönüştürülmesini kolaylaştıran ve hızlandıran, böylelikle gereken tüm verileri bulmanızı ve tek bir yerde bir araya getirmenizi sağlayan, yerleşik bir işlevsellikle gönderiliyor. Daha önce yalnızca Power Query olarak adlandırılan ayrı bir eklentide sağlanan bu yeni özellikler, artık Excel’de yerel olarak bulunabilir. Bunlara, Veri sekmesinin Al ve Dönüştür grubundan erişebilirsiniz.

 

Tek Tıklamayla Tahmin

Excel’in önceki sürümlerinde, yalnızca doğrusal tahmin kullanılabilir. TAHMİN fonksiyonu Excel 2016 Üstel Düzeltme (örneğin, tahmini. dayanarak tahmin izin verecek şekilde genişletilmiştir ETS). Bu işlevsellik, tek tıklatmayla yeni bir tahmin düğme olarak da kullanılabilir. Veri sekmesinde, veri serisinin tahmin görsel öğeyi hızla oluşturmak için Tahmin Sheet düğmesini tıklayınız. Sihirbazı, varsayılan ve güvenirlik aralığı tarafından otomatik olarak algılanır seasonality gibi ortak tahmin parametreleri ayarlamak için seçenekleri bulabilirsiniz.

3B Haritalar

Popüler 3-B coğrafi görselleştirme aracımız Power Map‘in adı değiştirildi. Bu araç artık Excel’de yerleşik olarak bulunuyor ve tüm Excel 2016 müşterilerine sunuluyor. Bu yenilikçi öykü anlatım özellikleri kümesi 3-B Haritalar olarak yeniden adlandırıldı ve diğer görselleştirme araçlarıyla birlikte Ekle sekmesinde 3B Harita tıklanarak bulunabilir.

 

Finansal Şablonları

Yeni My nakit akışı şablonu ve Stok Analiz şablonunundan yararlanın. Bu şablonlar, kazanırsınız, yiyeceğe ve harcama, oluştuğu izlemek. Ayrıca, hızlı bir şekilde çözümleyebilir ve zaman içinde seçilen stokları performansını karşılaştırın.

Pivot Table iyileştirmeleri

Excel, tanıdık PivotTable yazı ortamı aracılığıyla sağlanan esnek ve güçlü çözümleme deneyimleriyle tanınır. Excel 2010 ve Excel 2013’te, Power Pivot ve Veri Modeli’nin eklenmesiyle bu deneyim önemli ölçüde iyileştirildi. Bu özellikler, verileriniz genelinde gelişmiş modeller hazırlama, bunları ölçüler ve KPI’lerle geliştirme ve sonra da milyonlarca satırda yüksek hızda hesaplamalar yapma olanağı getirir. Verilerin yönetimine daha az odaklanıp önemli öngörüleri ortaya çıkarmaya daha çok zaman ayırabilmeniz için, Excel 2016’da yaptığımız iyileştirmelerden bazılarını aşağıda bulabilirsiniz.

 • Otomatik ilişki algılama; çalışma kitabınızın veri modeli için kullanılan tablolar arasındaki ilişkileri keşfeder ve oluşturur; dolayısıyla bu işlemleri sizin yapmanız gerekmez. Excel 2016, çözümlemeniz için ne zaman iki veya daha çok tablonun bağlanması gerektiğini bilir ve bunu size bildirir. Tek tıklamayla ilişkileri oluşturma işlemini yapar ve siz de bunlardan hemen yararlanabilirsiniz.
 • Özel ölçüleri oluşturma; düzenleme ve silme, artık doğrudan PivotTable alan listesinden yapılabilir. Bu durum, çözümlemeniz için başka hesaplamalar eklemeniz gerektiğinde size çok zaman kazandırır.
 • Otomatik zaman gruplandırması; zamanla ilgili alanlarınızı (yıl, çeyrek, ay) otomatik olarak algılayıp sizin adınıza gruplandırarak, bu alanları PivotTable’ınızda daha güçlü bir şekilde kullanmanıza yardımcı olur. Bunlar birlikte gruplandırıldıktan sonra, PivotTable’ınızda grubu bir eyleme sürükleyin ve detaya gitme özellikleriyle farklı zaman düzeylerinde çözümlemenize hemen başlayın.PivotChart detaya gitme düğmeleri , zaman gruplandırmalarını ve verilerinizdeki diğer hiyerarşik yapıları yakınlaştırmanıza ve uzaklaştırmanıza olanak tanır.
 • PivotTable alan listesinde arama; tüm veri kümeniz genelinde sizin açınızdan önemli olan alanlara ulaşmanıza yardımcı olur.
 • Akıllı yeniden adlandırma; çalışma kitabınızın veri modelinde tabloları ve sütunları yeniden adlandırmanıza olanak tanır. Her değişiklikte, Excel 2016 tüm çalışma sayfaları ve DAX formülleri de içinde olmak üzere, çalışma kitabınızdaki tüm ilgili tabloları ve hesaplamaları otomatik olarak güncelleştirir.
 • Çeşitli kullanım geliştirmeleri de yapılmıştır. Örneğin, geciktirilmiş güncelleştirme özelliğiyle Power Pivot’ta birden çok değişiklik yapabilirsiniz ve her birinin tüm çalışma kitabına yayılmasını beklemeniz gerekmez. Değişiklikler; Power Pivot penceresi kapatıldıktan sonra birer birer yayılır.

Çoklu Seçim Dilimleyicisi

Artık dokunmatik bir cihazda Excel dilimleyicisinde birden çok öğe seçebilirsiniz. Önceki Excel sürümlerinde dokunmatik giriş yöntemiyle dilimleyicide bir kerede tek bir öğe seçebildiğiniz bu özellik değiştirilmiştir. Dilimleyicinin etiketinde yer alan yeni düğmeyi kullanarak Dilimleyici çoklu seçim moduna geçebilirsiniz.

Power BI ile çözümlemenizi yayımlama ve paylaşma

Raporu doğru kişilerle paylaşamıyorsanız, rapor tamamlanmış sayılmaz. Veri çözümleme hazırlığını tamamladığınızda, bunu Power BI aracılığıyla, tek bir düğme kullanarak çalışma grubunuzla veya müşterilerinizle paylaşabilirsiniz. Power BI’de yayımlandıktan sonra, veri modellerinizi kullanarak hızla etkileşimli raporlar ve panolar oluşturun. Power BI hizmetinde yerleşik olarak bulunan Excel Online desteğiyle, tümüyle biçimlendirilmiş Excel çalışma sayfalarınızı da görüntüleyebilirsiniz.

Hızlı Şekil Biçimlendirme

Bu özellik Excel’de yeni “hazır” stilleri kullanıma sunarak, varsayılan şekil stillerinin sayısını artırır.

 

Resimleri Doğru Yönlendirmeyle Ekleme

Otomatik resim döndürme sayesinde Excel’e resim eklediğinizde, resim kameranın yönüne uygun olacak şekilde otomatik olarak döndürülür. Ekledikten sonra resmi istediğiniz yönde elle döndürebilirsiniz. Bu özelliğin yalnızca yeni eklenen resimleri etkilediğini ve var olan belgelerdeki resimlere uygulanmayacağını unutmayın.

Göster Özelliğiyle İşlerinizi Hızla Halledin

Excel 2016‘da, şeritte Ne yapmak istiyorsunuz? yazan bir metin kutusu olduğunu görürsünüz. Burası, yapmak istediğiniz bir sonraki işlemle ilgili kelime ve tümcecikler girip kullanmak istediğiniz özelliklere veya gerçekleştirmek istediğiniz işlemlere hızla ulaşmanıza imkan sağlayan bir metin alanıdır. Aradığınız konuyla ilgili yardım almayı da seçebilir veya girdiğiniz terimle Akıllı Arama yapabilirsiniz.

Üzerinde Çalıştıklarınız Konusunda Öngörüler

Bing tarafından desteklenen Öngörüler bölmesi, yalnızca tanımlardan fazlasını sağlar. Sözcük veya tümcecik seçtiğinizde, buna sağ tıklayın ve Akıllı Arama‘ya tıklayın; tanımları, Wiki makalelerini ve web’de yapılan bununla en ilgili aramaları içeren bir öngörüler bölmesi açılır. Ayrıca, istediğiniz zaman Gözden Geçir > Akıllı Arama‘ya gidip buraya bir sorgu girerek de Akıllı Arama’ya ulaşabilirsiniz.

Mürekkep Denklemleri

Matematik denklemlerini girmek artık çok daha kolay. Şimdi, çalışma kitabınıza karmaşık bir matematik denklemi eklemek istediğinizde Ekle > Denklem > Mürekkep Denklemi‘ne gidebilirsiniz. Dokunmatik bir cihazınız varsa, parmağınızı veya dokunmatik ekran kalemini kullanarak matematik denklemlerini elle yazabilirsiniz ve Excel de bunları klavye metnine dönüştürür. (Dokunmatik cihazınız yoksa, fareyi kullanarak da yazabilirsiniz). Ayrıca, yazarken yazdıklarınızı silebilir ve seçip düzeltebilirsiniz.

Daha Basit Paylaşım

Elektronik tablonuzu SharePoint, OneDrive veya OneDrive İş’teki diğer kişilerle paylaşmak için, şeritte Paylaş’ı seçin. Bu değişiklikler, işbirliğinin iki önemli yönünü bir araya getirir: belirli belgeye kimlerin erişimi var ve şu anda belge üzerinde sizinle birlikte kimler çalışıyor. Artık, Paylaş iletişim kutusunda, her iki bilgi parçasını da aynı yerde görebilirsiniz.

Geliştirilmiş Görünüm Geçmişi

Artık Dosya > Geçmiş‘e giderek çalışma kitabınızda yapılmış olan değişikliklerin eksiksiz bir listesini görebilir ve önceki sürümlere erişebilirsiniz.

NOT: Bu özellik yalnızca OneDrive İş veya SharePoint'te depolanan dosyalar için desteklenir.

Yeni Temalar

Artık uygulayabileceğiniz üç Office teması vardır: Renkli, Koyu Gri ve Beyaz. Bu temalara erişmek için Dosya > Seçenekler > Genel seçeneğine gidin ve Office Teması’nın yanındaki açılır menüye tıklayınız.

Excel’de Veri Kaybına Karşı Koruma (DLP)

Veri Kaybına Karşı Koruma (DLP), Outlook’ta çok sevilen, çok değerli bir kurumsal özelliktir. En yaygın hassas veri türlerinde (kredi kartı numarası, sosyal güvenlik numarası ve ABD banka hesap numarası gibi) önceden tanımlanmış bir dizi ilke temelinde içeriğin gerçek zamanlı olarak taranmasına olanak tanımak için, DLP’yi Excel’e ekliyoruz. Bu özellik Office 365’in DLP ilkelerini Excel, Word ve PowerPoint’te eşitlemeye de olanak tanıyacak ve kuruluşlara Exchange, SharePoint ve OneDrive İş genelinde depolanan içerik için birleşik ilkeler sağlanacaktır.

Microsoft Access 2016 ile GelenYenilikler

Access 2016’da alıştığınız tüm işlevler ve özelliklerin yanı sıra, eklenen bazı iyileştirmeler ve Office 2016’nın yeni özelliklerinden en iyilerini bulabilirsiniz. Access 2016‘da bulabileceğiniz en dikkat çeken yeni özelliklerden bazıları şunlardır;

Access 2013’ten Yükseltme

Access 2013’ten Access 2016’ya yükseltiyorsanız, alıştığınız özelliklerin hepsine sahip olursunuz ve birkaç yeni özelliğin de eklendiğini fark edersiniz. Access 2016’yı açtığınızda ilk olarak 2013’ün alıştığınız görünümünün daha renkli bir kenarlıkla sunulduğunu görürsünüz.

Göster Özelliğiyle İşlerinizi Hızla Halledin

Access 2016’da, şeritte Ne yapmak istiyorsunuz? yazan bir metin kutusu olduğunu görürsünüz. Burası, yapmak istediğiniz bir sonraki işlemle ilgili kelime ve tümcecikler girmenizi ve kullanmak istediğiniz özelliklere veya gerçekleştirmek istediğiniz işlemlere hızla ulaşmanızı sağlayan bir metin alanıdır. Burada, aradığınız konuyla ilgili yardım da alabilirsiniz.

Access Programı İçin Yeni Temalar

Artık Access programına uygulayabileceğiniz iki Office teması vardır: Renkli ve Beyaz. Bu temalara erişmek için Dosya > Seçenekler > Genel seçeneğine gidin ve Office Teması‘nın yanındaki açılır menüye tıklayınız.

Bağlı Veri Kaynağı Bilgilerini Excel’e Aktarma

Access veritabanı uygulamanızdaki tüm bağlı veri kaynaklarının güzel bir listesini Excel’e almayı hiç istemediniz mi? Karmaşık bir Access uygulamasıyla, örneğin birçok farklı veri kaynağına bağlanan bir uygulamayla çalışıyorsanız, çeşitli veri kaynaklarını ve bunların türlerini içeren güzel bir listeye sahip olmak yararlı olabilir. Başlangıçta kendi tasarlamadığınız bir Access uygulamasında çalışıyorsanız, dışarı aktarılan bu liste özellikle yararlı olacaktır. Şimdi Access 2016’yla, Bağlı Tablo Yöneticisi iletişim kutusunda yerleşik olarak sağlanan yeni işlevi kullanarak bu görevin çok daha kolay olduğunu göreceksiniz. Dış Veri > Bağlı Tablo Yöneticisi’ne tıklayarak Bağlı Tablo Yöneticisi iletişim kutusunu açın. Listelemek istediğiniz bağlı veri kaynaklarını seçin ve ardından Excel’e Aktar seçeneğine tıklayın. Access size Excel çalışma kitabının kaydedileceği konumu sorar. Siz kaydetme konumunu sağladıktan sonra, Access yeni çalışma kitabındaki bağlı veri kaynakları bilgilerini görüntüler. Bağlı veri kaynağının adını, kaynak bilgilerini ve veri kaynağı türünü görürsünüz.

Şablonlar artık modern bir genel görünüme sahip Verilerinizi Access’le düzenlemek ve yönetmek istiyor, ancak veritabanını tasarlamaya başlarken biraz yardım almanın iyi olacağını düşünüyorsanız, masaüstü veritabanı şablonu kullanmayı deneyin. Access 2016’da, en popüler veritabanı şablonlarından beşi daha modern bir genel görünüm sağlamak üzere yeniden tasarlandı. Bu şablonları kendiniz denemek için, Dosya > Yeni‘ye gidin ve sonra aşağıdakilerden birini arayın:

 • Masaüstü Varlıkları
 • Masaüstü Kişileri
 • Masaüstü Olayları
 • Masaüstü Öğrencileri
 • Masaüstü Görevleri

SharePoint Şirket İçi Müşterilerine Sağlanan Access Web Uygulaması Özellikleri

SharePoint 2016’nın önümüzdeki sürümünde, kuruluşlarında SharePoint 2016’yı Access Hizmetleri ile kullanan müşteriler ek özellikler görecek ve hizmet geliştirmelerinden yararlanacaklar. Aşağıda SharePoint 2016 için Access Hizmetleri’nde sağlanacak Access web uygulaması özelliklerinin listesini bulabilirsiniz:

 • Basamaklı denetimler
 • Veri sayfası filtresi geliştirmeleri
 • İlgili Öğe Denetimi iyileştirmeleri
 • Resim depolama ve performans geliştirmeleri
 • Access web uygulamalarıyla Office Eklentileri tümleştirmesi
 • Access web uygulaması paketleri için ek paketleme ve yükseltme işlevselliği
 • Yükseltme senaryoları için Dağıtımda makro eylemi
 • Tabloları düzenleme işlevine karşı kilitleme
 • Veri sayfası görünümleri için Excel özelliğini indirme

Microsoft PowerPoint 2016 ile Gelen Yenilikler

Windows için PowerPoint 2016’da alıştığınız tüm işlevler ve özelliklerin yanı sıra, eklenen bazı iyileştirmeler ve Office 2016’nın yeni özelliklerinden en iyilerini bulabilirsiniz.

PowerPoint Tasarımcısı

 • Bu özellik ilk önce Office Insider katılımcıları için, daha sonra tüketici ve ticari Office 365 aboneleri için kullanıma sunulacaktır.
 • Bu özelliğin kullanılabilmesi için, Office 365 aboneliğiniz olmalıdır. Office 365 abonesiyseniz, Office’in en son sürümünü kullandığınızdan emin olun.

PowerPoint Tasarımcısı, slaytlarınızın daha güzel görünmesi için kullanabileceğiniz çeşitli fikirleri içeriğiniz aracılığıyla otomatik olarak oluşturmanızı sağlayan yeni bir hizmettir. Fotoğraf veya benzersiz bir görsel içerik eklediğinizde, slaytlarınıza uygulayabileceğiniz önerilen görsel işlemeler içeren Tasarımcı bölmesi otomatik olarak açılır. Denemek için başlık slaydına bir fotoğraf ekleyin.

 

Göster Özelliğiyle İşlerinizi Hızla Halledin

PowirPoint 2016‘da, şeritte Ne yapmak istiyorsunuz? yazan bir metin kutusu olduğunu görürsünüz. Burası, yapmak istediğiniz bir sonraki işlemle ilgili kelime ve tümcecikler girmenizi ve kullanmak istediğiniz özelliklere veya gerçekleştirmek istediğiniz işlemlere hızla ulaşmanızı sağlayan bir metin alanıdır. Aradığınız konuyla ilgili yardım almayı da seçebilir veya girdiğiniz terimle Akıllı Arama yapabilirsiniz.

Altı Yeni Grafik Türü

Görselleştirmeler, hem etkili bir veri çözümlemesi hem de cazip bir anlatım için çok önemlidir. PowerPoint 2016’da, mali veya hiyerarşik bilgilerin en yaygın kullanılan veri görselleştirmelerini oluşturmanıza yardımcı olmak veya verilerinizdeki istatistiksel özellikleri ortaya koymak için, alıştığınız zengin biçimlendirme seçeneklerine sahip altı yeni grafik ekledik. Şeritte Ekle > Grafik‘e gittiğinizde, artık özellikle veri görselleştirmesine çok uygun olan beş yeni seçenek göreceksiniz: Kutu ve Çizgi, Ağaç Haritası, Güneş Işığı, Çubuk Grafik, (ve Çubuk Grafik seçenekleri arasında


Pareto) ve Şelale.

Üzerinde Çalıştıklarınız Konusunda Öngörüler

Bing tarafından desteklenen Öngörüler bölmesi, yalnızca tanımlardan fazlasını sağlar. Sözcük veya tümcecik seçtiğinizde, buna sağ tıklayın ve Akıllı Arama‘ya tıklayın; tanımları, Wiki makalelerini ve web’de yapılan bununla en ilgili aramaları içeren bir öngörüler bölmesi açılır. Ayrıca, istediğiniz zaman Gözden Geçir > Akıllı Arama‘ya gidip buraya bir sorgu girerek de Akıllı Arama’ya ulaşabilirsiniz.

Çakışmayı Daha İyi Çözme

Şimdi, bir sunu üzerinde başka kullanıcılarla işbirliği yaptığınızda ve sizin yaptığınız değişikliklerle diğerlerinin yaptıkları arasında çakışmalar varsa, çakışan değişiklikleri içeren slaytların yan yana karşılaştırma görünümünü görürsünüz. Böylelikle, değişikliklerden hangisi korumak istediğinizi görsel olarak kolayca seçebilirsiniz.

 

Geliştirilmiş Sürüm Geçmişi

Artık Dosya > Geçmiş‘e giderek sununuzda yapılmış olan değişikliklerin eksiksiz bir listesini görebilir ve önceki sürümlere erişebilirsiniz.

NOT: Bu özellik yalnızca OneDrive İş veya SharePoint'te depolanan dosyalar için desteklenir.

Renkli, Koyu Gri ve Beyaz Ofis Temaları

PowerPoint’e uygulayabileceğiniz üç yeni Office teması kullanıma sunulmuştur: Renkli, Koyu Gri ve Beyaz. Bu temalara erişmek için Dosya > Hesap‘a gidin ve Office Teması’nın yanındaki açılır

menüye tıklayın.

Daha İyi Video Çözünürlüğü

Şimdi, sununuzu video olarak dışarı aktardığınızda, çözünürlüğü en çok 1920 x 1080 olan bir dosya oluşturmayı seçebilirsiniz. Bu, geniş ekranlarda sunumlar için mükemmeldir.

NOT: En son güncelleştirmeleri aldıysanız, bu özellik PowerPoint 2013'te de sağlanır.

Geliştirilmiş Akıllı Kılavuzlar

Tablo eklediğinizde artık Akıllı Kılavuzlar kapatılmaz. Şimdi bunları kullanarak, tablolar da içinde olmak üzere slaytlarınızdaki her şeyin düzgün hizalandığından emin olabilirsiniz.

NOT: En son güncelleştirmeleri aldıysanız, bu özellik PowerPoint 2013'te de sağlanır.

Hızlı Şekil Biçimlendirme

Bu özellik, istediğiniz görünümü hızla elde edebilmeniz için tema renklerine sahip yeni “hazır” stilleri kullanıma sunarak, varsayılan şekil stillerinin sayısını artırır.

Microsoft OneNote 2016 ile Gelen Yenilikler

Zaten OneNote kullanıyorsanız, bunun her tür bilgiyi yakalamak, depolamak ve paylaşmak için harika bir dijital not defteri olduğunu biliyorsunuz demektir. 2010 veya 2013’ten yükseltmenize bağlı olarak, OneNote’un bu sürümü size tanıdık veya yepyeni gelebilir. İşte yeniliklerin listesi;

Videolar Bir Sayfasına Ekle

Şimdi, OneNote’ta Office karışımı, Vimeo ve YouTube videolarını bir sayfasına katıştırabilirsiniz. Bunun nasıl yapılacağı hakkında daha fazla bilgi için Çevrimiçi videoları OneNote’a eklemekbakın.

Doğrudan Web Üzerinden Not Alma

Windows 10 için geliştirilen yeni tarayıcı Microsoft Edge ile web’de yazı yazabilirsiniz. Bir web sayfası üzerinde not alma veya vurgulama işlemi yaptıktan sonra, çalışmanızı OneNote’ta paylaşabilirsiniz. Windows Nasıl Yapılır sitesinde daha fazla bilgi edinin.

Çizim, Taslak veya El Yazısı Notlar

Dokunmatik ekranı olan Tablet PC veya dizüstü bilgisayar gibi dokunma özellikli her cihazda, parmağınızla, ekran kalemiyle veya fareyle rahatça çizim yapabilir, silebilir ve düzenleyebilirsiniz. El yazısı notlarınızı paylaşmanız gerekiyorsa ve okunabilirlik konusunda kaygılanıyorsanız, OneNote otomatik olarak el yazınızı klavyeyle yazılmış metne dönüştürebilir.

Excel Elektronik Tablolarını ve Visio Diyagramlarını Ekleme

Notlarınızın istediğiniz bölümüne hemen her bilgisayar dosyasını ekleyebilirsiniz ve bu şekilde not defterinizde dosyanın bir kopyası bulunur. Ayrıca, doğrudan OneNote’un içinden Excel elektronik tabloları ve Visio diyagramları oluşturabilir veya içeri aktarabilir ve bunların içindeki bilgileri notlarınızda bulunduğu yerden düzenleyebilirsiniz.

Daha İyi Tablolar Oluşturma

Notlarınızda her zamankinden daha gelişmiş tablolar oluşturun. OneNote şimdi, tablo hücreleri içinde hücre gölgelemesi, üst bilgi satırları ve veri sıralama için yeni biçimlendirme seçeneklerini destekler ve böylece bilgileri istediğiniz şekilde düzenleyip görüntüleyebilirsiniz.

İşbirliği Yapanları Görme

OneNote’taki tümleşik kimlik profilleri ile diğer yazarları daha kolay tanımlayın ve kimliklerini doğrulayın. Yazarların adlarına göre not defteri değişikliklerini ve düzeltmelerini arayın ve paylaşılan bir not defterine döndüğünüzde tüm son düzenlemeleri görüntüleyin.

Toplantılarda Notları Paylaşma

Çevrimiçi toplantılara katılın ve Office yüklü olmasa bile herhangi bir desteklenen cihazdan notlarınızı paylaşın.

Her Şeyi Kaydetme, Arama ve Paylaşma

OneNote siz çalışırken her şeyi otomatik olarak kaydeder ve eşitler, böylece dosyalarınız yerine düşüncelerinize yoğunlaşabilirsiniz. OneNote’ta oluşturduğunuz veya kaydettiğiniz bir şeyi bulmak için Hızlı Arama’yı kullanın. Ayrıca OneNote’u olmayan birisiyle notlarınızın bir anlık görüntüsünü paylaşmaya ihtiyaç duyarsanız, dosyalarınızı çeşitli dosya biçimlerinde dışarı aktarabilirsiniz.

Microsoft Project 2016’daki Yenilikler

Project 2016, alışık olduğunuz tüm işlev ve özelliklerin yanı sıra bazı ek geliştirme ve özellikler içerir. Project 2016’da bulabileceğiniz en iyi yeni özelliklerden bazıları şunlardır:

Daha Esnek Zaman Çizelgeleri

Project 2016 sayesinde, çalışmanın farklı aşamalarını veya kategorilerini göstermek için birden çok zaman çizelgesinden yararlanmanın yanı sıra ilgili çalışmaya ilişkin daha net bir genel görünüm elde etmek için her bir zaman çizelgesine ayrı başlangıç ve bitiş tarihleri de ayarlayabilirsiniz.

Kaynak Zamanlama Üzerinde Daha İyi Denetim

Bazı kaynakların kullanılabilirliği sınırlıdır ve süreleri kaynak yöneticisi tarafından zamanlanmış olabilir. Project Professional 2016 ve Project Online sürümünde, proje yöneticileri ve kaynak yöneticileri, kaynakların kurum genelinde uygun ve etkili kullanılması için kaynak belirleme görüşmeleri olarak adlandırılan bir anlaşma yapabilir.
ÖNEMLİ: Kaynak belirleme görüşmeleri yalnızca Project Online’a bağlı olarak Project Professional 2016 veya Office 365 için Project Pro kullanıyorsanız çalışır. Project Online’a bağlı değilseniz, kaynak belirleme görüşmeleri işlevi görünümden gizlenir. Project Standard 2016, kaynak belirleme görüşmeleri işlevini içermez.
Nasıl çalışır? Project Online’da bir kaynak yöneticisi kurumsal kaynak havuzunu ayarlarken, bazı kaynakları projelere atanması için onay gerektiren kaynaklar olarak tanımlayabilir. Bir proje yöneticisi bu kaynaklardan birini bir projede kullanmaya karar verdiğinde, bir görüşme isteği gönderir. Görüşme isteği, kaynağın gerekli olacağı tarih aralığını belirtir ve bu kaynağa ait sürenin belirli bir yüzdesinin ya da tarih aralığındaki belirli saatlerin kullanılacağına ilişkin bilgi içerir.

İsteği inceleyen kaynak yöneticisi isteği kabul edebilir, değişiklik önerisinde bulunabilir ya da isteği reddedebilir. Proje yöneticisi, kaynak yöneticisinin yanıtını görmek için Project Professional 2016’da yeni Kaynak Planı görünümünde görüşme durumunu yeniler.

Göster Özelliğiyle İşlerinizi Hızla Halledin

Project 2016 şeridinde Ne yapmak istiyorsunuz? ifadesinin yazılı olduğu bir metin kutusu görürsünüz. Burası, yapmak istediğiniz bir sonraki işlemle ilgili kelime ve tümcecikler girmenizi ve kullanmak istediğiniz özelliklere veya gerçekleştirmek istediğiniz işlemlere hızla ulaşmanızı sağlayan bir metin alanıdır. Burada, aradığınız konuyla ilgili yardım da alabilirsiniz.

Project İçin Yeni Temalar

Project 2016’ya uygulayabileceğiniz üç yeni Office teması kullanıma sunulmuştur: Renkli, Koyu Gri ve Beyaz. Bu temalara erişmek için Dosya > Seçenekler > Genel‘e gidin ve Office Teması‘nın yanındaki açılır menüye tıklayınız.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz Yıldız Verilmedi!)
Loading...
Sitemizde Yayımlanan İçeriklerin Artması, Daha Çok Sorun Çözümü ve İpucu Görmek İçin Katkıda Bulunabilirsiniz...
1Afo39vmUHdMPNfkxhCKaJW31ykdshxLSm

BTC: 1Afo39vmUHdMPNfkxhCKaJW31ykdshxLSm

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Abone Ol!  
Bildir!