Afolog

Uşak Karahallı Clandras Köprüsü, Şelale ve Piknik Alanı

Yayın Tarihi:

Kategorisi:

Genel

Cılandıras köprüsü görünüş
Cılandıras Köprüsü

Yolunuz Uşak’ın Karahallı ilçesine düşerse mutlaka görmeden gitmemeniz gereken bir yer Clandras köprüsü. Kral yolu üzerine yapılmış olan bu köprü hemen yanında akan şelalesiyle insanı sıcak yaz gününde oldukça serinletir. Ayrıca köprüye yakın olarak piknik alanı bulunan yerde her Hıdırellez tarihinde aşırı bir yoğunluk oluşur. Karahallı’nın en gözde piknik alanı olan bu yerdeki köprünün Lidya’lılar tarafından inşa edildiği söylenmekte. İki bin beş yüz yıl kadar önce yapılan bu köprü halen kullanıma açıktır. Ayrıca köprünün ters istikametinde bir balık çiftliği de bulunmaktadır. Banaz çayının suyuyla yetiştirilen balıklardan satın almak isterseniz hava kararmadan ulaşmanız gerekmekte. Akşam saatlerinde satış yapmıyorlarmış ısrar etmenize gerek yok yeterince ısrar ettim zaten. Yaz günlerinde soğuk suya sahip olan havuzunda da uygun ücret karşılığında istediğiniz kadar takılabilirsiniz.

Köprüyü geçip suyun akışının tersine doğru ilerlerseniz uyuz pınarı denilen yere ulaşırsınız burada dağın altından içilebilir su çıkmaktadır ancak hala çıkıyor mu bilmiyorum. Ayrıca köprüyü geçip suyun aktığı yönde ilerlerseniz gayet güzel doğa manzaraları ile karşılaşırsınız. Karahallı’dan Kül Köy yeni adıyla Gül Köy yolunu takip ederek ulaşabilirsiniz. Bu yol Uşak’a kadar gitmektedir. Eğer Uşak tarafından gelmek isterseniz Uşak Sivas’lı istikametinde gelirken yol üzerindeki ceza evine varmadan Uşak’ın köyü olan çiftlik köyü yoluna dönmeniz gerekmekte. Güzel güneşli bir günde oldukça sakin bir piknik yapmanızı sağlayacak bir yerdir.
Ancak akan suda serinlemek isterseniz bu tehlikelidir. Çünkü bir kaç kez istenmedik olay yaşandı. Çayın tabanı balçık olduğunu duydum.

Unutmadan bir de küçük bir elektrik santrali var önceleri ürettiği elektrik sırasıyla farklı yerlere verildiğini duydum doğrudur yanlıştır bilemiyorum. Bu yüzden elektriğin nereye verileceğine dair çok tartışmalar çıkmış. Karahallı geçmişten beri dokumacılıkla uğraşıyor ve bu tartışmalarda herhalde bu sebeple çıkmıştır diye düşünüyorum. Şu anda sadece bulunduğu yere elektrik sağlıyor.

Dedim hep bilgisayar konusuyla ilgili yazıyorum birazda doğup büyüdüğüm yerle ilgili yazayım.

Sitemizde Yayımlanan İçeriklerin Artması, Daha Çok Sorun Çözümü ve İpucu Görmek için Btc Bağışında Bulunabilirsiniz...

1Afo39vmUHdMPNfkxhCKaJW31ykdshxLSm

BTC: 1Afo39vmUHdMPNfkxhCKaJW31ykdshxLSm

Afolog Telegram Grubu

Telegram Kanalıma Abone Olmak İçin Tıklayın.

Grup Sohbetinde Soru Sormak için Tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir