İnterneti Paylaşma – Bilgisayardan Telefona İnternet Paylaşma Kablosuz İnternet

Kategori:Bilgisayar

Yayınlandığı Tarih:

Son Güncelleme: 14-10-2018

Masaüstü veya Laptop Bilgisayarımızdan Başka Bilgisayara ve Telefona İnterneti Paylaşma AP MODE

Bilgisayardan; bilgisayara, telefona interneti paylaşma nasıl yapılır yani kısacası bilgisayarı Access Point olarak nasıl kullanırız görelim.

Öncelikle bunun için bir adet kablosuz ağ bağdaştırıcısı yani wifi adaptöre ihtiyacımız bulunmaktadır.

Bilgisayarımızda bu özelliği iki şekilde aktif hale getirebilmekteyiz. Program ile aktif etme yada CMD ekranını kullanarak komutlar sayesinde tercih sizin ikisini de göstereceğim.

Komut ile Ap noktası yani interneti paylaşmak için Kablosuz modem oluşturma

Bilgisayarınızda kablosuz ağınız aktif olması gerekmektedir yani açık kablosuz ağları görebilir bir modda iken hemen ağ bağdaştırıcımızın ağ barındırma özelliği yani Hostednetwork özelliği var mı diye kontrol ediyoruz.

Windows+R, tuş yardımı ile Çalıştır penceresini açıyoruz veya Başlat Program ve dosyaları ara bölümüne CMD komutunu veriyoruz.

Açılan komut ekranına ‘netsh wlan show driver‘ yazalım ve çıkan bilgiler arasında Barındırılan Ağ desteği Evet olarak cevaplanmış ise herhangi bir sorun yok eğer hayır ise bu ağ bağdaştırıcıcısı ile bu işlemi gerçekleştiremezsiniz.

Ek bilgi; Barındırılan Ağ Özelliği  Olan Wifi Adaptör Yoksa Kablosuz Adsl Modem ile İnterneti Kablodan Alıp Kablosuz olarak Paylaşma;
Biraz kafanız karışmış olabilir. Bu kısmı eğer barındırılan ağ özelliği olan adaptöre sahipseniz okumasanızda olur.
Yani Kablosuz interneti kabloluya çevirip kablosuz adls modeme vererek kablosuz olarak paylaşmak için;

Aslında barındırılan ağ özelliği olan bir ağ bağdaştırıcısı bulmak yerine şimdi aklıma geldi hiç denemedim ancak Wifi kablosuz alıcı yerine elinizde Kablosuz modem yani kullanmadığınız bir kablosuz modem varsa ve bilgisayarınızdaki ethernet girişine interneti aldığınız kablosuz ağda olan interneti paylaştırıp (bunuda ağ bağlantılarından yapabiliyorsunuz zaten Kablosuz ağ bağdaştırıcınıza sağ tıklayıp özelliklerinden paylaş sekmesinden ethernet sürücüsüne verebilirsiniz.) ve Modeminizin de arayüz ayarlarında olan DHCP sunucusunu iptal ederseniz modeminizle de ethernet kablosu ile bilgisayarınızı bağlarsanız (Ancak modeminizin varsayılan ağ geçidi interneti kablosuz olarak aldığınız modemin varsayılan ağ geçidinden farklı olması gerekir bununda ayarını modem arayüz ayarlarından DHCP sunucusu iptal ederken ayarlayabiliyorsunuz.) modem ethernetten aldığı interneti kablosuz ağından yayımlayacaktır yani bu iş olur.

Neyse Daha sonra Cmd ekranına bir kablosuz ağ oluşturmak için gerekli komutları verelim;

netsh wlan set hostednetwork mode=allow ssid=’ağ adı‘ key=’parola‘ keyUsage=persistent

diyip enter diyoruz ancaktırnakları olmacayak direk ağ adı ve şifre olarak yazıyorsunuz belirli yerlere.

3 satırda size yaptığı işlemler hakkında bilgiler verilecektir. Yukarıdaki kodu bir kez yapmanız yeterlidir. 

Ardından oluşturduğumuz bu Sanal ağı aktif hale getirmemiz gerekmekte.

Bunun içinse netsh wlan start hostednetwork yazıp enterliyoruz ve Barındırılan ağ başlatıldı cevabı alıyoruz.
Ayrıca bilgisayarı yeniden açtığınızda sadece Cmd ekranına netsh wlan start hostednetwork yazarak tekrar aktif hale getirebilirsiniz ancak bazen aşağıda devam eden yazının içerisinde anlattığım paylaşma ayarları iptal olabilir. Sadece aşağıdaki adımı tekrar edebilirsiniz.

Ardından son bir işlemle bu oluşturduğumuz Virtual Wi-Fi Network yani sanal kablosuz ağınıza interneti verelim. Yani paylaştıralım.

PAYLAŞIM YAPMA

Windows 7’de Denetim masasından Ağ ve Paylaşım Merkezine girelim.

Sol tarafta bulunan menüden Bağdaştırıcı Ayarlarını Değiştirin ne tıklayalım.

Burada silinik yazı ile kablosuz interneti aldığınız modemin ismi yazan simge yani ağ bağdaştırıcısına (İnterneti alan bağdaştırıcının simgesine) sağ tıklayıp özelliklere girelim.
Paylaşım sekmesine tıklayalım ve Diğer ağ kullanıcıları bu bilgisayarın internet bağlantısı yoluyla bağlanılsın başındaki boş yere tik koyalım altındaki açılır menüden bu bağdaştırıcının internetini hangi bağdaştırıcı ile paylaştıracağımızı seçelim. (Oluşturduğumuz sanal ağın bağdaştırıcı ismi olacak yani “Bağdaştırıcı Ayarlarını Değiştirin’ne girdiğimiz ekranda bulunan ağ bağlantılarının birinde Microsoft Virtual Wifi yazar onun başlığındaki isimi seçeceğiz paylaşım sekmesi ekranında)

Sonra interneti verdiğimiz bilgisayarda kablosuz ağları saatin yanından görüntülediğimiz ekranda bağlandığınız modemle oluşturduğunuz modemin altından internet erimişi yazmış olması gerekmektedir.

Her şey okeyse artık diğer bir başka aygıtın kablosuzundan oluşturduğumuz modem ismine girerek belirttiğimiz şifreyi giriyoruz ve bağlantı tamamdır.

Program Yardımı ile Acces Point Kurma

Programımızı şu linkteki sayfadan indiriyoruz.

İndirip kurduktan sonra Network Name kısmını yayınlanacak isim yani yazıyoruz şifremizi de belirledikten sonra hangi bağdaştırıcıdan interneti alması gerektiğini de gösterip start butonuna basıyoruz. Umarım yararlı bir yazı olmuştur kolay gelsin.
Yukarıda anlatmış olduğum yöntemler ile ev içi veya iş yerinde diğer televizyon, bilgisayar, tablet, telefon gibi cihazlarınızı rahatlıkla internete bağlayabilirsiniz. Kolay Gelsin

İpucu; Diyelim ki iki adet kablosuz bağdaştırıcınız var birisinden interneti almak diğerinden yaymak istiyorsunuz. O halde hangi ağınızdan yayın verecekseniz bir tek onun açık kalması lazım diğer kablosuzu devre dışı bırakıyoruz.

Sonra start komutunu verdikten sonra Ap modemimiz belirlendiği için diğer interneti alacağınız bağdaştırıcı sadece interneti alır. Bu sayede biri alır diğeri dağıtır. Ancak bu durum sadece komut ile çalıştırmada geçerlidir.

Eğer diğer bilgisayardan veya telefondan modeme bağlanamıyorsanız büyük ihtimalle ağınızda internet erişimi veya ağ erişimi yoktur. Yukarıda Paylaşma başlığındaki adımları gözden geçirin ve ağınızdaki internet erişimini vermeyi tekrarlayın.

Ayrıca bazı bilgisayarlarda bu işlemler ağ bağdaştırıcılarını kitleyip internet ve bilgisayar kullanımınızı olumsuz etkileyebilir. Yeniden başlatmanız veya bilgisayara reset atmak zorunda kalabilirsiniz. Şu anda onun için herhangi bir çözüm yok. Denemeden bilemezsiniz.

Yukarıda anlatıldığı gibi tüm bağdaştırıcılarınız arasında bağlantı yapabilirsiniz. Hatta internet bağlantısını Pan modu ile bluetooth’a aktarabilirsiniz ancak fazla sorunlu bir olaydır. Çoğu makine destekliyor gibi görünse de ip çakışmaları Bluetooth kitlenmesi veya bağlantı verilecek cihazdaki bazı engellemeler, eşitleme engelleme sorunları ile karşılaşılabilir. Ama olmakta denemeniz gerekmektedir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz Yıldız Verilmedi!)
Loading...
Sitemizde Yayımlanan İçeriklerin Artması, Daha Çok Sorun Çözümü ve İpucu Görmek İçin Katkıda Bulunabilirsiniz...
1Afo39vmUHdMPNfkxhCKaJW31ykdshxLSm

BTC: 1Afo39vmUHdMPNfkxhCKaJW31ykdshxLSm

17
Kimler Neler Demiş?

avatar
17 Yorum Konuları
0 Konu Cevapları
0 Takipçiler
 
En Çok Tepki Verilen Yorum
En Yeni Yorum Dizisi
1 Yorum Yazarları
özümKemalAfocanenes polatenespolat Son Yorum Yazarları
  Abone Ol!  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir!
özüm
Ziyaretçi
özüm

Herşey için çok teşekkürler ancak ben PAYLAŞIM YAPMA bölümünü yapamıyorum çünkü beliritlen yerde paylaşım sekmesi yani şu adımdaki kısım: "Paylaşım sekmesine tıklayalım ve Diğer ağ kullanıcıları bu bilgisayarın internet bağlantısı yoluyla bağlanılsın başındaki boş yere tik koyalım altındaki açılır menüden bu bağdaştırıcının internetini hangi bağdaştırıcı ile paylaştıracağımızı seçelim." ne yazıkki yok.. bu konuda yardımcı olur musunuz? Paylaşıma açamıyorum bir türlü.. yanıtlarsanız çok sevinirim ozumbekdeser@gmail.com twitter: @baytaring

Afocan
Ziyaretçi
Afocan

netsh wlan show driver komutu vererek ağ bağdaştırıcınızın sanal network yani barındırılan mode'u uyumlumu anlarsınız. barındırılan ağ desteklenir demesi lazım. (resimde de gösterdiğim gibi yazması gerekmektedir.)

bu şekilde denemelerinizde ağ bağdaştırıcınızı kitlemiş olabilirsiniz o yüzden orası aktif olmuyor olabilir. ayrıca diğer ağ bağdaştırıcınızı yüklememiş olabilirsiniz. yada kapalı durumda olabilir. bilgisayarım özellikler aygıt yöneticisi ekranında ağ bağdaştırıcılarınızı kontrol ediniz eğer üzerinde ünlem işareti varsa sorun teşkil eder birde bu özellik sadece yanılmıorsam vista ve üzerindeki işletim sistemleri için geçerli.

Özüm
Ziyaretçi
Özüm

Barındırılan ağ desteklenir : evet yanıtını aldım, herşey anlatıldığı gibi devam ediyordu ancak dediğim yerde sorun yaşadım sadece. İnternetten biraz araştırdığımda win7 starter'da ağ köprüleme yapılmadığını öğrendim. Sanırım bu köprüleme olmadığı için benim bilgisayarımda paylaşım sekmesi çıkmıyor. Bu paylaşımı cmd üzerinden ya da başka bir şekilde açma şansım var mı? Söylediğiniz diğer durumlarda bir sorun olduğunu sanmıyorum çünkü bir ağ oluşturdum ve bağlanabiliyorum ancak interneti paylaşıma açamadığım için bir işime yaramıyor tabiki. windows yükseltmek dışında bir çözümü var mıdır acaba bunun?

Kemal
Ziyaretçi
Kemal

Çok güzel açıklamışsınız, bütün adımları uyguladım fakat son adımda bir sorunla karşılaştım ve bulduğum hiçbir çözüm işime yaramıyor. Bu işi programla yapmayı bir de regedit'ten Ndisuio içindeki start değerini 1 olarak değiştirip bilgisayarı kapatıp açtım ama sorunum düzelmiyor. Kablosuz Ağ Bağlantısına sağ tıklayıp özellikler sonra da paylaşıma tıkladığım ve 2. kablosuz ağı seçtiğim halde şu sorunla karşılaşıyorum.

Afocan
Ziyaretçi
Afocan

Teşekkür ederim yorumunuz için. Sorununuzla ilgili olarak kullandığınız işletim sistemi desteklemior veya nets özelliği olmaya bilir. Siz en iyisi fazla kafanızı ağrıtmadan hotspot yani virtual wifi programlarını deneyin örneğin connectify hotspot

enes polat
Ziyaretçi
enes polat

Ya ben gösterdiğiniz programıda indirdim connectify'ide indirdim ikisindede olmuyo ama connectify de telefonum görüyo bağlanıyo ama internete giriyorum internet erişimi yok diyo gösterdiğiniz programdada grup veya kaynak doğru değil diyo ne yapmam lazım aylardır uğraşıyorum ama daha bir sonuç alamadım lütfen yardımcı olursanız çok sevinirim .

Afocan
Ziyaretçi
Afocan

ağ bağdaştırıcınız desteklemiyor olabilir. lütfen farklı bir bağdaştırıcı ile deneyin örn:rtl8187l-b usb adaptors ile deneyebilirsiniz

enes polat
Ziyaretçi
enes polat

bnde şimdi realtek var onla paylaşamıyorum cmd komutuna girdim yine olmadı yani cihazımı değiştirmem lazım
kablo çekersem onu nasıl paylaşabilirim

enes polat
Ziyaretçi
enes polat

teamviewer programı ile bilgisayarıma bağlanıp yapabilirmisinizz yada kablo çekersem nasıl yapmam gerektiğini anlatırsanız sevinirim.teşekkür ederim

enespolat
Ziyaretçi
enespolat

abi bn zaten RTL8187 ile bağlanıyomuşum cihazın ismini bilmiyodum 🙂 onla olmuyo desteklenmiyor diyor
onu destekleyebilmek için ne yapabilirim

enes
Ziyaretçi
enes

ya kardeş ben bilgisayara format attım barındırılan ağ desteği evet oldu her sölediğin şeyi yaptım ancak sağ tarafta saatin yanında tıkladığımda interneti aldığım yerde internet erişimi cmd komutunda yaptığım internette ise ağ erişimi yok diyo ne yapmam lazım noluuur cevap yazın 🙁 yardımcı olun evde internetsiz kaldım.

Afocan
Ziyaretçi
Afocan

Yazdığınız yorumu şimdi gördüm bazen bu şekilde bi işlem yapmanız bilgisayarda anlamszı şejilde wifi nin donması veya değişık hata mesajları almanıza neden olabiliyor. Yukarıdaki yazıda bu konu ile ilgili edindiğim tüm tecrubemi paylaştım sizinle eğer daha farklı bi sorununuz var ise bununla ilgili araştırma yapın anlattığınız şekilde bir problem ile karşıaşmadım daha önce ayrıca wifiden hem net alıp hem net veriyor iseniz bu şekilde bi problem oluşabilir siz ehernet üzerinden alıp wifi sanal ağına paylaşmanız gerekmektedir. Ayrıca windows un bazı sürümleri bunu desteklelemekle birlikte bu ağ ayarlarını anlaya bilmeniz veya ağın paylaşım yolunu bulmanız için biraz bu konularda tecrübeli olmanız… Daha Fazla

sinan
Ziyaretçi
sinan

kardeş ben herşeyi sölediğin gibi yaptım telin wifisini açtım yaptığım ağı gördü ama sürekli bağlanmaya çalışıp bağlanmıyor

sinan
Ziyaretçi
sinan

KARDEŞ ALLAH SENDEN RAZI OLSUN SÜPER OLDU ARADA KOPMALAR OLSADA BU MÜTHİŞ BİŞİ
barındırılan ağ desteklenmiyor hatası alanlar cihazınızın driwerını kaldırın pc restart atın windows 7 nin onu kendikendine görmesini sağlayın cihazın cdsini vs driwerını yüklemeyin o zamna evet seçeneği görünür şahsen denedim ve başardım

enes polat
Ziyaretçi
enes polat

teşekkür ederim şimdi yapabildim internet erişimi yazıyo altta ama şimdide telefonum ve tabletim görmüyo neden olabilir yani her şeyi yaptım altta internet erişimi bile yazıyo ama tablet ve telefonum görmüyo ne yapmm gerekiyor lütfen yardımcı olun lütfen

Afocan
Ziyaretçi
Afocan

cmd yazdığın ekranda başlat yerinde yani cmd yazdığında altta çıkan cmd siyah simgeye sağ tıkla yönetici olarak çalıştır de ve sonra yap komut vermeyi

ozgur baba
Ziyaretçi
ozgur baba

selamın aleyküm kardeşben senin dediklerini denedim barındırılan ag desteklenır evet diyo ama netsh wlan start hostednetwork bu komutu verdiğmde bu komutu yönetici ayrıcalığına sahip bir komut isteminden çalıstırmanız gerekir diye yazı cıkıyor nasıl ayarlayabilirim yardımcı olursan sevinirim