Kablolu Modemden Ethernet ile Kablosuz Modemi Bağlayıp İnterneti Yaymak Paylaşmak

Kategori:Bilgisayar

Yayınlandığı Tarih:

Son Güncelleme: 14-10-2018

Kablolu Adsl modeminizden aldığınız ethernet çıkışı ile Kablosuz başka bir modemi aldığı internet bağlantısını yayması (paylaşma) için gerekli ayarlar aşağıda anlatılmıştır.

Kablolu modeminizden Router yani dağıtıcı ile aldığınız bağlantıyı da kablosuz ağ ile paylaşabilirsiniz. Bunun için öncelikle kablosuz ağ desteğine sahip modeminizi kablolu ağdan veya routerden gelen kablo ile bağlantı yapmanız lazım herhangi bir ethernet girişine bağlayabilirsiniz.

Ardından kablosuz modeminize bir bilgisayar ile bağlanarak arayüzü ayarlarına girmeniz gerekmektedir. Yani genelde 192.168.2.1 olan varsayılan ağ geçidi numarasını kablosuz olarak olarak bağlı olan bilgisayarınızdan bir internet tarayıcısı açarak girmeniz gerekmekte. Modem arayüz şifresini de geçtikten sonra açılan ayar ekranında bulunan LAN kısmına girerek (Genellikle Airties markalarında bu bölüm içerisindedir) DHCP sunucu adının yanında bulunan “Düzenle” seçeneği ile üst kısımda bulunan DHCP Kapalı moduna getirip kaydet diyoruz. Böylelikle kablosuz modemimizi artık sadece aktarıcı bir duruma getirmiş oluyoruz ve artık bu modem üzerinden kablolu modemimizin internet bağlantısına erişim sağlayabilir.

Özet olarak;

Kablosuz Modemle Kablolu modemi Ethernet kablosu ile bağladık.
Kablosuz modemin DHCP sunucusu kapattık.
Son olarak kablosuz modemimiz ile kablolu modemimizin ip adresinin farklı olması gerekmektedir.
Yani DHCP ekranına girdiğinizde 192.168.2.1(Yerel Ip Konfirigasyonu) olan adresi ile kablolu modeminizin adresleri aynı olmaması gerekmektedir. Aynı model modemlerde sorun oluşturabilir ancak aynı olmayan modellerde genellikle bir sorun oluşmadan işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz Yıldız Verilmedi!)
Loading...
Sitemizde Yayımlanan İçeriklerin Artması, Daha Çok Sorun Çözümü ve İpucu Görmek İçin Katkıda Bulunabilirsiniz...
1Afo39vmUHdMPNfkxhCKaJW31ykdshxLSm

BTC: 1Afo39vmUHdMPNfkxhCKaJW31ykdshxLSm

3
Kimler Neler Demiş?

avatar
3 Yorum Konuları
0 Konu Cevapları
0 Takipçiler
 
En Çok Tepki Verilen Yorum
En Yeni Yorum Dizisi
1 Yorum Yazarları
yalchyunusKöfte Son Yorum Yazarları
  Abone Ol!  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir!
yalch
Ziyaretçi
yalch

Tam işime yaradı. 2 Airties modeminiz var ise kablosuzun yerel ip sini http://192.168.2.200/ olarak kaydedebilirsiniz (RT-205 vs RT-110 konfigurasyonunda işe yaradı)

yunus
Ziyaretçi
yunus

s.a komşudan airties RT-206v4 koblosuz modemi var ama benim bulundugum katı çekmiyor bende kablolu olarak interneti alıyorum fakat telefonda ve tablette kullanamıyorum bende huaweı echolife HG521 kablosuz modem var onu nasıl bağlayıp kullanabilirim?

Köfte
Ziyaretçi
Köfte

Kardeş Adamsın ulen sen varya sen adamsın en açık en kolay en kısa yoldan anlatan sensin Allah senden bin kere razı olsun ilk defa bi bloga yorum yapıyom adamsın len sen 😀 😀 adamım benim yav