Google Drive Nedir – Nasıl Ortak Çalışma Alanı Oluşturulur

Kategori:Web

Yayınlandığı Tarih:

Son Güncelleme: 28-10-2018

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz Yıldız Verilmedi!)
Loading...

Bugün ki konumda Google Drive Nedir konusunu ele almak istedim çünkü bir arkadaşımla beraber bir sunum hazırlamamız gerekti ve ikimiz o anda aynı şehirde olmadığımız için durum sıkıntılı bir hal aldı, ve biraz araştırayım derken Google Drive ile bu sorunu ortadan kaldırdık. Öncelikle Google Drive kullanabilmek için bir Google hesabı almanız gerekli almak için tıklayın.
Ardından Google hesabınızla beraber gelen Google E-posta, Google Drive, Google Takvim gibi bir çok servis hizmetinize sunulmuş olacak.

Google Drive Nedir ?

Google Drive Google’nin kullanıcılarına 5 gb’lık internet üzerinde veri depolama yapabilecekleri ücretsiz bir servistir. Bu servis sayesinde dosyalarınıza her yerden ulaşıp gerekli düzenlemeleri yapabilirsiniz.
Eğer bu alan size yetmez ise belirli ücretler karşılığında daha fazla alana sahip olabilirsiniz.
Google Drive uygulamasına internet sayfasından ulaşabildiğiniz gibi telefona tablete veya bilgisayarınıza indirebileceğiniz uygulama sayesinde dosyalarınızı daha hızlı şekilde alıp veya gönderebilirsiniz.
Uygulama için…
Google Drive Nedir, Hizmete Nasıl Ulaşabilirim;
1- Google Arama Motoruna “Drive” yazarak Çıkan ilk linkten.
2- http://www.google.com adresinin yani Google ana sayfasının üst sekmelerinde Drive linkine tıklayarak.
3- https://drive.google.com adresini kullanarak.

Google Drive’da nasıl ortak çalışma Dosyası oluşturabilirim?

Yukarıda verilen linklerden  ulaştığımız ekranda Sol üstteki “Oluştur” Butonunu kullanarak açılan küçük ekrandaki Sunu, Form, Çizim gibi bir çok “Microsoft Office ve Open Office gibi programlarında desteklediği” dosya türlerinden ihtiyacınız olan türü seçtiğinizde gerekli araçlarınızla çalışabileceğiniz Office ekranına benzer ekranınız açılacaktır.

Google Drive Nedir

Google Drive

Ardından bir veya daha fazla arkadaşınızı bu pencereye davet etmeniz gerekecek. Bunu yapabilmeniz için Sağ üst köşede bulunan “Paylaş butonunu” kullanarak sizden paylaşacağınız bu dosyaya bir isim vermeniz istenecektir. İsim verdikten sonra açılan ekranda bu dosyayı nasıl paylaşacağınıza dair yani bu dosyaya kimlerin hangi yetkilerle ulaşabileceğinizi seçebileceğiniz ekrana Paylaş>>Erişimi Olanlar kısmının altında ki Değiştir seçeneğinden Paylaşım ayarları isminde bir ekran açılacaktır.

Eğer Dosyaya Google tarafından sağlanan linke sahip olanlar ulaşabilmesini ve bu linke sahip olanların dosya üzerinde görüntüleme ve değiştirmeye yetkisi olabilecek şekilde ayarlama yapabilirsiniz. Bu Ayar için yapmanız gereken aşağıdaki resim içerisinde gösterilmiştir.

Google Drive Nedir

Google Drive

Google Drive Nedir Ek Özellikler

Google tarafından sağlanan ek özellikler ise işi daha eğlenceli bir hal aldırıp çalışırken sağ tarafta bulunan sohbet penceresi sayesinde hem projeniz hakkında tartışma veya fikir üretirken hemde dosya üzerinde sevmediğiniz bir bölümün üzerine sağ tıklama işlemi ile “Yorum Yap” seçeneğini kullanarak o bölüm ile tartışma oluşturabiliyorsunuz.

Proje üzerinde not iliştirerek daha sonra sizin veya diğer ortak kullanıcının dikkatini çekmeyi başarabilirsiniz.

Ayrıca yaptığınız bu not mail olarak bildirilecektir.

Hemde içeriği hiç bozmadan. Beraber çalıştığınız zamanlarda hangi kullanıcının hangi sayfayı görüntülediğini Sol tarafta bulunan bölümün üzerine geldiğinizde kullanıcının o sayfayı görüntülediğini görebilirsiniz. Ortak çalışma için oldukça güzel bir kullanım sağlayan Google Drive’a Teşekkürlerimi buradan sunuyorum =)
Tavsiye olarak Google Drive üzerinde günlük notlarınızı tutabileceğiniz küçük bir uygulama olarak Google Chrome Web Mağazasından edinebileceğiniz Scratchpad uygulaması ve proje çizimlerinizi daha profesyonel olarak yapabilmenizi sağlayan Lucidchart’a göz atmanızı tavsiye ediyorum.

Ayrıca Google Drive ile çalışma arkadaşlarınızın ve sizin ulaşabileceği klasör oluşturma konusuna göz atmanızda da fayda var.

Sitemizde Yayımlanan İçeriklerin Artması, Daha Çok Sorun Çözümü ve İpucu Görmek İçin Katkıda Bulunabilirsiniz...
1Afo39vmUHdMPNfkxhCKaJW31ykdshxLSm

BTC: 1Afo39vmUHdMPNfkxhCKaJW31ykdshxLSm

2
Kimler Neler Demiş?

avatar
2 Yorum Konuları
0 Konu Cevapları
0 Takipçiler
 
En Çok Tepki Verilen Yorum
En Yeni Yorum Dizisi
0 Yorum Yazarları
Son Yorum Yazarları
  Abone Ol!  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir!
trackback

[…] kitapları (epub veya pdf) Google Play Kitaplar uygulamasına yükleyerek okuyabilmektesiniz. Ancak Bunu yapmadan önce Google Drive hakkında bilgi almak için şu sayfadan yararlanabilirsiniz. Vermiş olduğum linkdeki sayfadan biraz göz gezdirirseniz uygulamanın aslında ne kadar […]

trackback

[…] Neyse konumuza dönelim teknoloji hayatımıza girdiğinden buyana her gün yeni bir yeni bir şeyler olmakta pekte yeni bir şey olmasa da aşağıda bahsettiğim olayı bilmeniz sizin faydanıza olacaktır diye söylüyorum. Halen bir proje üzerinde bir arkadaşımla çalışma yürütmekteyiz ve sürekli iletişim halinde olmamız gerekmekte. Bu yüzden yeni oluşturduğumuz veriler ve dosyaları birbirimizle anında paylaşmamız gerekebiliyor ve daha önce ortak çalışma alanı dediğimiz Google Drive ile ilgili bir doküman üzerinde nasıl beraber çalışılır bahsetmiştim o yazıma… […]