Afolog

  1. Nasıl Yapılır?
  2. Uygulama
  3. Programlar
  4. Tanıtım Yazıları

Google Drive Nedir – Nasıl Ortak Çalışma Alanı Oluşturulur

Yayın Tarihi:

Kategorisi:

Genel

Bugün ki konumda Google Drive’ı ele almak istedim çünkü bir arkadaşımla
beraber bir sunum hazırlamamız gerekti ve ikimiz o anda aynı şehirde olmadığımız için durum sıkıntılı bir hal aldı, ve biraz araştırayım derken Google Drive ile bu sorunu ortadan kaldırdık. Öncelikle Google Drive kullanabilmek için bir Google hesabı almanız gerekli almak için tıklayın.
Ardından Google hesabınızla beraber gelen Google E-posta, Google Drive, Google Takvim gibi bir çok servis hizmetinize sunulmuş olacak.
Google Drive Nedir ?
Google Drive Google’nin kullanıcılarına 5 gb’lık internet üzerinde veri depolama yapabilecekleri ücretsiz bir servistir. Bu servis sayesinde dosyalarınıza her yerden ulaşıp gerekli düzenlemeleri yapabilirsiniz.
Eğer bu alan size yetmez ise belirli ücretler karşılığında daha fazla alana sahip olabilirsiniz.
Google Drive uygulamasına internet sayfasından ulaşabildiğiniz gibi telefona tablete veya bilgisayarınıza indirebileceğiniz uygulama sayesinde dosyalarınızı daha hızlı şekilde alıp veya gönderebilirsiniz.
Uygulama için…
Google Drive Hizmetine Nasıl Ulaşabilirim;
1- Google Arama Motoruna “Drive” yazarak Çıkan ilk linkten.
2- http://www.google.com adresinin yani Google ana sayfasının üst sekmelerinde Drive linkine tıklayarak.
3- https://drive.google.com adresini kullanarak.

Google Drive’da nasıl ortak çalışma Dosyası oluşturabilirim?

Yukarıda verilen linklerden  ulaştığımız ekranda Sol üstteki “Oluştur” Butonunu kullanarak açılan küçük ekrandaki Sunu, Form, Çizim gibi bir çok “Microsoft Office ve Open Office gibi programlarında desteklediği” dosya türlerinden ihtiyacınız olan türü seçtiğinizde gerekli araçlarınızla çalışabileceğiniz Office ekranına benzer ekranınız açılacaktır.

Resim 1
Google Drive Paylaşım Ayarları

Ardından bir veya daha fazla arkadaşınızı bu pencereye davet etmeniz gerekecek. Bunu yapabilmeniz için Sağ üst köşede bulunan “Paylaş butonunu” kullanarak sizden paylaşacağınız bu dosyaya bir isim vermeniz istenecektir. İsim verdikten sonra açılan ekranda bu dosyayı nasıl paylaşacağınıza dair yani bu dosyaya kimlerin hangi yetkilerle ulaşabileceğinizi seçebileceğiniz ekrana Paylaş>>Erişimi Olanlar kısmının altında ki Değiştir seçeneğinden Paylaşım ayarları isminde bir ekran açılacaktır. Eğer Dosyaya Google tarafından sağlanan linke sahip olanlar ulaşabilmesini ve bu linke sahip olanların dosya üzerinde görüntüleme ve değiştirmeye yetkisi olabilecek şekilde ayarlama yapabilirsiniz. Bu Ayar için yapmanız gereken aşağıdaki resim içerisinde gösterilmiştir.

Resim 2
Google Drive Yorum Özelliği

Google tarafından sağlanan ek özellikler ise işi daha eğlenceli bir hal aldırıp çalışırken sağ tarafta bulunan sohbet penceresi sayesinde hem projeniz hakkında tartışma veya fikir üretirken hemde dosya üzerinde sevmediğiniz bir bölümün üzerine sağ tıklama işlemi ile “Yorum Yap” seçeneğini kullanarak o bölüm ile tartışma oluşturabiliyorsunuz. Proje üzerinde beğenmediğiniz bir bölümle ilgili notunuzu iliştirip daha sonra diğer kişi o ekrana ulaştığında ise belirli bir bölüm ile bırakmış olduğunuz yorumu okumasını sağlayarak gerekli düzenlemelerini yapmasını isteyebilirsiniz bu isteğinizi yaptığınız sırada eğer çalıştığınız kişi çevrim dışı ise yaptığınız yorum Mail adresine bildirim olarak gönderilecektir. Hemde içeriği hiç bozmadan. Son olarak beraber çalıştığınız zamanlarda hangi kullanıcının hangi slaydı yada sayfayı görüntülediğini Sol tarafta bulunan slaytların üzerine geldiğinizde kullanıcının o sayfayı görüntülediğini görebilirsiniz. Ortak çalışma için oldukça güzel bir kullanım sağlayan Google Drive’a Teşekkürlerimi buradan sunuyorum =)
Tavsiye olarak Google Drive üzerinde günlük notlarınızı tutabileceğiniz küçük bir uygulama olarak Google Chrome Web Mağazasından edinebileceğiniz Scratchpad uygulaması ve proje çizimlerinizi daha profesyonel olarak yapabilmenizi sağlayan Lucidchart’a göz atmanızı tavsiye ediyorum.

Ayrıca Google Drive ile çalışma arkadaşlarınızın ve sizin ulaşabileceği klasör oluşturma konusuna göz atmanızda da fayda var.

Sitemizde Yayımlanan İçeriklerin Artması, Daha Çok Sorun Çözümü ve İpucu Görmek için Btc Bağışında Bulunabilirsiniz...

1Afo39vmUHdMPNfkxhCKaJW31ykdshxLSm

BTC: 1Afo39vmUHdMPNfkxhCKaJW31ykdshxLSm

Afolog Telegram Grubu

Telegram Kanalıma Abone Olmak İçin Tıklayın.

Grup Sohbetinde Soru Sormak için Tıklayın.