Ekran Titriyor Nasıl Düzelir Ekran Ayarları Nasıl Yapılır

Kategori:Bilgisayar

Yayınlandığı Tarih:

Son Güncelleme: 14-10-2018

Ekran Titriyor Nasıl Düzelir;

Bilgisayarımın ekranında titreme yaşıyorsanız çözüm olarak iki yol sunacağım.
Ekran kartının sürücüsünü yüklemediğinizden dolayı böyle bir problem yaşıyor olabilirsiniz.
Monitörünüzün Mhz(Frekans) ayarlarınızı yapın.

Ekran Titriyor Nasıl Düzelir Ekran Kartı Sürücüsünü Bulma

Kullandığınız Bilgisayar lap top ise işiniz kolay bilgisayarınızın arka kısmında yazan model numarası bilgilerini Google üzerinden aratarak Lap top Markanızın Web sitesinden teknik destek indirme merkezi veya Support kısımlarında lap topunuz da kullandığınız işletim sistemini girerek ekran kartınızın sürücüsüne kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Ancak masaüstü kullanıyorsanız ve ekran kartınızın modelini bilmiyorsanız sorununuzun çözümü biraz daha farklı. Öncelikle ana kartınızın üzerindeki çakılı olan EKRAN KARTI kartını mı kullandığınız yoksa ayrı bir ekran kartınız mı var sorularının cevabını bilmeniz gerekmekte.
Eğer ekran kartınız direk ana karttaki çıkışından kullanıyor iseniz ana kartınızın modelini bilgisayar açılışındaki yazan Örn: Foxconn n15235 Asus P5GPLX  gibi görünen bilgi ile ana kartınızın tüm sürücülerine ulaşabileceğiniz gibi sadece ekran kartınızın da sürücülerini bulabilmek için gerekli bilgiye sahip olacaksınız.

Google’a Ana kartınızın marka ve modelini yazıp sonuna “Vga driver download” ana kartınızın vga sürücüsüne ulaşmış olursunuz. Örneğin: Ekran kartınıza ulaşmak için “Foxconn N15235 Vga driver download” veya tüm sürücülerine ulaşmak için Örn: Asus P8Z77-V Pro Driver download şeklinde yazar iseniz google size bu konu hakkında indirme yapabileceğiniz siteleri ilk sayfada gösterecektir.

Eğer sökülebilir çıkartılabilir bir ekran kartı kullanıyor iseniz ve bilmiyor iseniz bunun modelini bulmanız biraz daha zorlaşacaktır. kasayı açarak ekran kartının üzerinde yazan Marka ve Modele bulup Google üzerinde aratmanız gerekli bulduğunuz sürücüyü indirirken ise işletim sisteminize uygun olan Driver’i indirmeniz gerekmektedir. Kısaca tüm sürücülerini veya ekran kartınızın sürücüsünü  nasıl indireceğinize dair size bilgi vermiş oldum.

Ekran Titriyor Nasıl Düzelir

Ekran Titriyor Nasıl Düzelir

Sürücüyü indirdim kurdum ancak ekran hala titriyor

Monitörünüzün ekran yineleme sıklığı denilen MHZ ayarlarını yapmanız gerekmektedir. bunun için
Xp’de: Masa üstü sağ tık> Özellikler>Ayarlar>Gelişmiş>Monitör Ve burada bulunan değişik mhz ayarlarını değişitrip uygulayarak ekranın titremesinin geçtiği ayarda bırakmanız gerekmektedir.

Windows 7, Windows 8 içinde bu bahsettiğim ayarlara ulaşım tarzları gene aynı şekildedir.
Windows 7 İçin Masaüstü sağ tık > Ekran Çözünürlüğü> Gelişmiş >Monitördür.

Eğer Hala düzelmedi ise: Yapmanız gereken ekran kartının fanının çalışıp çalışmadığı kontrol etmektir. Lap toplar içinde aynı şekilde fanını kontrol edin. Lap toplar da genelde fanda bir problem var ise sürekli kendini yeniden başlatacaktır.

Ayrıca ekran kartınızın üzerinde bulunan plakanın ekran kartının çipinin üzerindeki ısıyı plakaya geçsin diye sürülen macun uzun süre elden geçmediyse kurumuş ve bu özelliğini yitirmiş olabilir.

Bu sebeple ekran kartınız aşırı ısınma sonucu ekranda titremeye veya ekranı sürekli kapatıp açmaya neden olmaktadır. Kontrol etmeniz gereken kısım ekran kartının üzerinde bulunan bakır plakayı söküp çip ile arasında olan bu macunun bulunup bulanmadığını kontrol etmektir.

Bu macunu yenilediğiniz taktirde ekran çipinin üzerinde ki sıcaklık plakaya yayılarak  ısı ortadan kalkacaktır. Tabi bunların hepsini yaptınız gene de geçmediğinde monitörde bir problem olma ihtimali de var.

Ayrıca çoğu ana kartın üzerinde çakılı olan ikinci bir ekran kartı olduğunu hatırlatmak isterim. Daha düşük özelliklere sahiptir ancak sorununuzu ortadan kaldırmaya yardımcı olacaktır. Diğer ana kartın üzerinde bulunan PCI slotuna takılı olan kartı söküp diğer ekran kartı üzerinden görüntü almayı deneyebilirsiniz.

Bu ekran kartının çıkışı ise mavi seri port olarak ana kartınızda bulunmaktadır.

Ekran Titriyor Nasıl Düzelir sorunun çözümü elimden geldiği kadarı ile anlatmaya çalıştım umarım  faydalı olur.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz Yıldız Verilmedi!)
Loading...
Sitemizde Yayımlanan İçeriklerin Artması, Daha Çok Sorun Çözümü ve İpucu Görmek İçin Katkıda Bulunabilirsiniz...
1Afo39vmUHdMPNfkxhCKaJW31ykdshxLSm

BTC: 1Afo39vmUHdMPNfkxhCKaJW31ykdshxLSm

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Abone Ol!  
Bildir!