Afolog

 1. Nasıl Yapılır?
 2. Uygulama
 3. Programlar
 4. Tanıtım Yazıları

Disqus Yorum Ayarları ve Reklamlarını Kaldırma Yorumları Aktarma

Yayın Tarihi:

Kategorisi:

Genel

Evet arkadaşlar benimde kullanmaya başladığım disqus yorum hizmeti sayesinde artık bloggerin yorum bölümünü değiştirmiş bulunmaktayım. Bu yorum hizmeti ile daha güzel bir yorum kutusuna sahip olacaksınız.

Peki Neden Disqus?

Öncelikle bir çok şekilde giriş yapılabilme özelliği ve anonim olarak yorum gönderebilme özellikleri olduğu için gayet basit bir şekilde ziyaretçiler yorumlarını girebilecekler. Artı Google tarafından da indexlendiği için herhangi bir sıkıntı yok. Peki sisteminize Disqus yorum hizmetini blogger hesabınıza eklediniz. Ancak bunun ayarlarını nasıl kontrol etmeniz gerektiği hakkında bilginiz yok bununla ilgili sizlere yardımcı olacak birkaç açıklama eklemek istedim.

Disqus Ayarlarını Yapmak

Admin panelinden ulaştığımız Setting bölümünden ilk etapta reklamları kaldırarak sadece yorumların görünmesi için “Just Comments” seçeneğini işaretliyoruz.
Ayrıca “Append Merchant codes to product links on your pages” seçeneğini de kaldırarak ortak para kazandırma sisteminden çıkmış oluyoruz.

Ayrıca Yorum bölümünle ilgili yorumları denetleme ve dil ayarları gibi bazı özellikleri veya isimsiz ziyaretçilerin  yorum atabilmesi gibi birkaç özellikten bahsedeceğim.

Languages bölümünden “Turkish” seçeneği ile sitemizde türkçe yorum kutusuna geçiş yapıyoruz.

Ayrıca Guest Commenting bölümündeki tiki işaretleyerek ziyaretçilerinizin hiç bir hesap girişi yapmadan yorum kutusunda ziyaretçi olarak yorum gönderme seçeneğini işaretleyerek yorumlarını gönderebilmelerini sağlıyorsunuz.

Pre-moderation bölümünden ise yorumların onaylanmadan yayınlanmasını kontrol edebildiğiniz ayar bölümüdür.
En baştaki None yorumu denetlemeden yayınlanması
Non-Verified ziyaretçilerin maillerinin doğrulanmış olup olmadığını kontrol etmeden yorumları onaylamaya sokar.
En alttaki kısımda All seçeneği ile her şeyin doğrulanmış ve onaylanmış olması gerekmektedir. (Önerilmez)

Enable Reactions: Bölümü ise sitenizin Twitter üzerinde bahsedildiği taktirde sitenize yansıtır.

Bu özellikleri kendi isteğinize göre ayarladıktan sonra Gayet başarılı bir şekilde sitenizde Yorumlama işlemlerini kolaylaştırmış oluyoruz.

Ayrıca Blogger hesaplarından Yorumlarınızı çekebilmeniz için İmport özelliğine ise Discussions bölümünden Tools’a giriyoruz.

Tool penceresi altında Blogger sekmesinin içerisindeki “Import comments from Blogger” bölümüne tıklayarak Disqus’un blogger hesabımıza ulaşması için Erişime izin verdiğinizde yorumlarınızı Disqus yorum kutusuna yansıtma işlemi başlatılacaktır. Ancak bu işlem 24 saat gibi bir süre tutmaktadır.

Enable Syncing Butonunu kullanarak ta Disqus üzerinden alınan yorumların blogger hesabınıza da yüklenmesini sağlayabilirsiniz. Böylelikle ilerde Disqus’ı kaldırmak istediğinizde herhangi bir yorum kaybı yaşamazsınız.

Eski yorumları Disqus’a import ederken sorun yaşayanlar için yazmış olduğum konuya gidebilirsiniz.

Sitemizde Yayımlanan İçeriklerin Artması, Daha Çok Sorun Çözümü ve İpucu Görmek için Btc Bağışında Bulunabilirsiniz...

1Afo39vmUHdMPNfkxhCKaJW31ykdshxLSm

BTC: 1Afo39vmUHdMPNfkxhCKaJW31ykdshxLSm

Afolog Telegram Grubu

Telegram Kanalıma Abone Olmak İçin Tıklayın.

Grup Sohbetinde Soru Sormak için Tıklayın.

 • deneyelim bakalım ilk yorum benden olsun 🙂

 • Afocan

  olsun bakalım =)

 • mehmet

  teşekkürler çok işime yaradı.

 • fakota

  İlk disqus la ilgili ayrıntılı bir yazı okudum teşekkür ederim.

 • fakota

  Peki disqus yorumlarını recent comments olarak gadget olarak gösterebilirmiyiz.

 • Afocan

  Tabi olur css ve disqusın sitenize özel verdiği sayfayı js ile birleştirip gadget haline getirip son atılan yorumlar eklentisi yapabilirsiniz.. en kısa süre içerisinde bu konu ile size buradan bildirim yaparım. İlginiz için teşekkürler.

 • fakota

  İşte bunu yapmam çok zor.Çünkü.js ve css konusunda yeterli bilgim yok.yardımcı olursanız sevinirim.Teşekkür ederim.Bloğumda bunuda yaparsam bloğum tam olarak rayına oyurmuş olacak.Eğer birde resimli olursa ki – mükemmel olur.

 • Afocan

  internet üzerinde bir çok sitede var hocam bu konu Recent Comments

  kodun içerisindeki afolog kısmını kendi sitenizin ismi olarak ayarlayın ve gadget olarak ekleyin ayrıca disqus recent post diye aratırsanız tippviablog die bir sitede istediğiniz gibi ayarlayabiliyorsunuz.

 • fakota

  TEŞEKKÜR EDERİM.

 • fakota

  Evet.şimdi.yaptım.Çok teşekkür ederim.İstediğim gibi oldu.

 • Farazi

  Vermiş olduğun ayrıntılı bilgi için teşekkürler. Daha önce kurup ayarlarını yapamadığım için pasif hale getirdiğim hoş bir eklenti.

 • Ferdi Yücel

  güzel bir makele olmus ama onaylamadan yayinlanmasin secenegi ikincisimi oluyor ?

 • Afocan

  Hayır none seçerseniz onaylamanıza gerek kalmayacaktır gerçi ikisinde de sorun yaratmıo ama siz none yapın ikincisi onay istio mail adresinden falan gerek yook pre moderation none olursa iyi yani artı allow guest to comment ti de işaretleyin

 • iste bu tarzdaki mesajlari nasil engelleyebiliriz ?

 • hazerfen

  Merhaba , sanirim disqus hakkinda en genis türkce aciklamayi yazmissiniz. Tesekkur ederim. Bende yazinizi okuduktan sonra heyecanla disqus u kurdum. Sonuctan bir kac gun oldukca memnundum . Fakat sonrasinda bir sorun yasadim ve cözümü bulamiyorum. Bir yorumu sildigim zaman Disqus ta soz konusu yorum silinenler bölümüne tasiniyor. Tamamen silinmiyor. WP'de yorum kismi ise bu silinen yorumlari hala silinmemis gibi kabul ediyor. Yani Disqus ve WP arasinda yorumlar güncenlemiyor. Acaba bu problemi tecrübe ettiniz mi ve cozumu hakkinda bir fikriniz var mi ?

 • Afocan

  hocam WP de disqus kullanımı gerçekleştirmedim, ancak disqus Delete sekmesine sildiğiniz yorumların düşmesi normal sorununuz wordpress panelinden kaynaklanıyor diye tahmin ediyorum öncelikle wordprees panelinden yorumu silmeniz gerekli olabilir. Normalde sitenizde disqus eklentisi üzerinden yorum attıldığında bu disqus a aktarılır bununla ilgili sayfada bir yorum linkli oluşuyor olabilir ve wp bu linki sayfaya kaydederek orada manuel olarak yenileme yapmadığınız taktirde yorum linki halen gösterildiği için bu sorun oluşuyor olabilir. Ancak bu tahmin olarak söylediğim şeydir böyle birşey gerçekleşmemesi lazım. BİRDE SİLME İŞLEMİNİ GERÇEKLEŞTİRDİKTEN SONRA TARAYICINIZIN GEÇMİŞİNİ TEMİZLEYEREK SAYFAYI YENİDEN YÜKLEMEYİ DENEYİN… ayrıca biraz araştırdım yorumların kopyalanması sisteminden bahsediyor ayrıca data senkranizasyonu sayfasınada bir göz atın. http://help.disqus.com/customer/portal/articles/466255-importing-comments-from-wordpress

 • Afocan

  hocam yorumunuza cevap vermeyi atlamışım =) disqus panelinizden Settings/Filters restricted words kısmının karşısındaki kutucuğa engellemek istediğiniz kelimeleri yazınız örnek olarakta şu şekilde yazmanız gerekmekte kolay gelsin LİNK: http://mediacdn.disqus.com/1375990054/sample-badwords.txt

 • kelime olarak degil usta benim istedigim ilk önce kendim okuyacam beyenirsem onaylayip sitemde yayinlanamsina izin verecem bu sekilde bir ayari yok sanirim degilmi

 • Afocan

  bak orda beyaz liste kara liste seçenekleri var buraya bazı kişilerin mail ip veya kullanıcı isimlerini girerek bu kişilerin attığı yorumların engellini tamamen açıp yani kelime engeline yakalanmadan yorum atlamalarını veya tamamiyle engelleyebilme gibi özelliklerin yanında engellediğin kelimelerin silinenler veya spam kutuna düştüğünde göz kontrolünden geçirip approve dediğinde tekrardan yayına alınacaktır. ok

 • hazerfen

  Üstad ,

  İlgi ve alakan için teşükkür ederim. Önerilerini değerlendireceğim.

  Eğer bu konuya kesin bir çözüm bulabilirsem, sizlerle paylaşmayı hatırlayacağım.

  Bu arada siz Drupal mı kullanıyorsunuz ? Bu sorunun sadece WP'te yaşanması dikkate değer bir tespit.

 • Güzel sistem. Kullanıyorum.

 • fakota

  selam.tüm ayarları yapmama rağmen örneğin bir yayınıma yapılan anoymus yorumlar ne disqus yorum kutusunda nede blogger yorumda görünmüyor.sadece mail adresime noreply-comment@blogger.com dan yapılan yorum gönderiliyor.yardımcı olursanız sevinirim.

 • Afocan

  izin ayarlarını değiştirmeniz gerekmekte panelden büyük ihtimalle yorumlar askıya alınıyor pending'e düşüyordur

 • Afocan

  Bakın ayarlarım şu şekilde

 • fakota

  peki.nasıl düzelteceğim.pending ne demek.izin ayarları için ne yapmam gerekiyor

 • Afocan

  setting bölümünden gireceksiniz mesela adresi şu benim sitenin afolog.disqus.com oradan settingten şu yukarıdaki resimdekiler gibi ayarları yapın anonim olarak yorum yapmayı deneyin kontrol edin sonra

 • fakota

  zaten böyleydi.en az 25 yorum görünmüyor.üstelik blogerger yorumdada yoklar.sadece mail geliyor.

 • Afocan

  bu ayarlarla tüm yorumlar desteklenir sadece link varsa yorumun içerisinde sizin onay vermeniz gereklidir o yoruma. artı comments sekmesinde de pending yani askıda bekletilen kısmında da onay verilmesi için beklenen yorumlar vardır.

 • Afocan

  o halde aktarmada bir bağlantı kopukluğu var @_afo twitter adresime mesaj atın yardımcı olayım

  • bu da mı gol değil

   hocam sizin gibi profilimi webden görüntülenmesin istiyorum. yorumlarımdan hesabıma girilmesin istiyorum. bunu nasıl sağlayabilirim?

 • fakota

  sanırım aktarmada bir proglem var.anonim yorum yaptım.pendinde düştü .izin verdim.göründü.benim konsolide denemeler bloğuna anonim bir yorrumu siz yaptınız sanırım.o görünüyor.twiter adresinize mesaj atıyorum.

 • fakota

  sizi twetledim.fakat mesaj atamadım.isterseniz mail adresimede yazabilirsiniz.fakota1960@gmail.com

 • kisiselblogcumuz

  Nasıl kaldırabiliriz ya söyleseniz bide:(

 • ali

  merhaba kardeşim benim bloguma yapılan yorumlar google tarafından index almıyor bunun nedeni ne olabilir. Bakıyorum herkesin blogu index almış benim yorumları almıyor. Bunun ayarı mı var

 • dsad

  disqus csrf reset

 • merhaba,ben sözcünün internet portalında disqus hesabımdan yorum yapıyorum ama yorumlarımda yanıtla yazısı çıkmıyor bu butonu nasıl eklerim.

 • siteniz çok güzel olmuş bende bir tavsiyede bulunmak istiyorum

  banko kuponlar http://bukupontutar.net

  şikeli maçlar http://bukupontutar.net

  garanti iddaa kuponları http://bukupontutar.net

  arayanlar için http://bukupontutar.net 'i öneririm.

 • cenköm

  Teşekkürler

 • Benim yorumlar sürekli spam diye uyarı veriyor neden ?

 • Bende bugün kurdum kişisel bloğuma umarım faydalı olur.

  http://www.muratyazici.com.tr

 • Teşekkürler oldukça işimize yaradı Düğün fotoğrafçısı ankara

 • osman

  aa

 • Barış

  güzel bir yazı

 • kacgun.org

  teşekkürler çok işime yaradı

 • Turan Akyol

  test

 • Serinletici

  12

 • İsmail Tozman

  hmm good

 • Bagimsiz Platform

  güzelmiş

 • kardeş yazı eskimiş bi zahmet günceller misin yeni arayüze göre?