Kopyala Yapıştır Yapan Siteleri Google’a Şikayet Etmek (İçerik Hırsızlığı)

Kategori:Genel

Yayınlandığı Tarih:

Son Güncelleme: 24-09-2016

Yani hafta da bir çalınan içerikleri Google’a bildirmekten sıkılmış durumdayım. Birkaç siteyi şikayet etmek için vakit kaybediyorum. Buna anlam vermek çok zor insan neden kopyalayıp paylaşır başkalarının fikirlerini kendisine aitmiş gibi gösterir. Sebebi çok basit üşengeçlik kendisine çıkar sağlayacağını zannetme gibi sıralanır da sıralanır.

Şimdi şöyle bir durum daha var insanlar içeriği kopyalayıp kendi sitesinde paylaşınca Google’da içeriğinin asıl sahibinin de üzerine çıkmakta. Çünkü güncel olan bilgi her zaman doğruya daha yakın mantığı var Google’da ancak kelimesi kelimesine de kopyalama yapanlara da gerçekten anlam veremiyorum. Bu sebeple bende bu siteleri nasıl şikayet edebileceğinize dair bilgilerin bulunduğu bir içerik yazmak istedim. 
Google Web Yöneticisi Araçları içerisinde bulunan bir çok form sayesinde bu şikayetleri yapabilirsiniz.

Peki hangi sayfadan;

Web Spam bildirme sayfası sayesinde tüm şikayetlerinizi Google’la iletebilirsiniz. Sizden hangi sayfa ile ilgili sorununuz olduğunu soran bir form doldurmanızı isteyecektir. Sorun teşkil eden sayfanın tam url adresi ve Google’da ne arattırdığınızda çıkan bir sonuç olduğuna dair bilgileri doldurduğunuzda sorununuz en geç 48 saat içerisinde ortadadan kalkacaktır eğer gerçekten bir sorun var ise. Açıklama kısmına kısa bir yazı yazarak sorunun ne olduğu hakkında bilgi veriniz.
Ayrıca Sadece kopyala yapıştır değil diğer bir çok konu ile ilgili şikayetlerinizi dile getirebileceğiniz bir sayfadır. 

Şikayet ettiğiniz bir sayfaya ne olur?

Şöyle diyelim Google şikayet yapılan sayfa ile iligli olarak tekrar indexlemeye geldiğinde şikayeti göz önünde bulundurarak kontrol etmeye başlar. Bir sorun algıladığı anda şikayet edilen siteyi Sandbox dediğimiz bir moda sokar ve Google aramalarında bu site 6 ay ila 1 sene kadar boyunca Google aramalarında yer alamaz almak için çabaladıkça da daha alt sıralara düşer. Yani insanlar bunu kolay bir durum olarak kendi sitelerinde paylaşmayı gayet masumca görebilir ancak kendilerine zarar verdiklerinin farkına çok geç varırlar.
Gerçekten kopyala yapıştır yapmak saçma bir hareket veya başka ihlalleri gerçekleştirmek gerçekten o kişinin kendi adıyla açtığı sitelerin Google’da indexlenmesi ve arama sorgularında yükselmesini önleyen bir durumun var. Umarım kimse başkasının içeriklerini çalmaya kalkışmaz. 
Sitemizde Yayımlanan İçeriklerin Artması, Daha Çok Sorun Çözümü ve İpucu Görmek İçin Katkıda Bulunabilirsiniz...
1Afo39vmUHdMPNfkxhCKaJW31ykdshxLSm

BTC: 1Afo39vmUHdMPNfkxhCKaJW31ykdshxLSm

Bir Yorum Yazın