Blogger Yıldızlı Oylama Sistemini Ekleme (Star Rating)

Kategori:Web

Yayınlandığı Tarih:

Son Güncelleme: 28-10-2018

Resim 1
Blogger Yıldızlı Oylama

Yıldız Eklentisi ( Star Rating ) Nedir?

Blogger Yıldızlı Oy Verme Sistemi sitenize ekledikten sonra gelen ziyaretçilerin sitenizdeki içerikleri okuduktan sonra 1 saniyesini almayacak şekilde konunun içeriğini beğenip beğenmediklerini oylaya bilecekleri bir sistemdir. Konu altına veya üstüne koyarak içeriğinizi değerlendirmeyi sağlayabilirsiniz.

Yıldızlı Oylama Sistemi Ne İşe Yarar?

Yıldızlı Oylama Eklentisi sayesin de konularınızın insanların gözündeki değerini ortaya çıkartabileceksiniz ve bu değeri her konunun altında yayımlayabileceksiniz. 
Ayrıca Seo açısından da etkisi olduğu söylenen bir eklentidir bu oylama sistemi. Bu sayede hangi konuların sitenize değer kattığını veya katmadığını ayrıca yayımladığınız içeriğinizin insanların gözündeki değerini ve kendi yazarlığınızın kalitesini bu sayede öğrenirsiniz.

Yıldızlı Oylama eklentisini bloguma nasıl ekleyebilirim?

Bunun bir çok yolu vardır. İnternet üzerinde bir kaç site var ancak benim kullandığım sistem gayet iyi hem Türkçe olarak hemde yan tarafında çıkan bilgi ekranı yukarı doğru açılmasından ve her konuya eklediğiniz yıldızlı oylama farklı id numaraları vererek oylamalar pek hoşunuza gitmediğinde bu id numarasını değiştirerek yeniden o konu için diğer konularınız da ki verilmiş oyları kaybetmeden sadece o konu için sıfırlama işlemi yapabiliyorsunuz.  
Bu şekilde eklemeyi detaylı bir şekilde aşağıda anlatacağım. Yıldız Eklenti Sitesi sitesine girerek edineceğiniz kodu nasıl uygulamanız gerektiği hakkında detaylı bilgi vereceğim.

Yıldızlı Oylama Sistemini Bloga Ekleme;

  • Evet öncelikle yukarıdaki linkten siteye giriş yapalım.
  • Ardından Language kısmından kısmından dilimizi seçiyoruz. (Live Preview kısmı yani site tam olarak yüklenmeden dil seçerseniz kodunuza uygulanmayabilir seçtiğiniz dil ayarı)
  • Type kısmından Beğen veya beğenme gibi veya yıldız olarak bulunan iki seçenekten istediğimizi seçiyoruz.
  • Theme kısmında bulunan değişik oylama şekillerinden istediğiniz herhangi birini seçin veya hiç değiştirmeyin. Ancak en göze hitap edeni yıldızdır.
  • Size kısmından yıldızımızın büyüklüğünün nasıl olmasını istiyorsan onu seçiyoruz.  Live Preview denilen kısımda canlı olarak ne şekilde gözükeceğini görebilirsiniz.
  • Advanced Setting’te (Gelişmiş Ayarlar) bulunan Yazı tipi (Font), Görünecek mesajlar (Text), Bulunacağı konum veya genişlik (Layout), Kaç yıldız olmasını istediğiniz (Star), gibi ayarlara ulaşabileceğiniz yerdir. Buralarda gerekli düzenlemeleri yaparak sitenize özgün bir yıldız eklentisine sahip olabilirsiniz.
  • Düzenleme işlemini bitirdikten sonra en alt kısımda bulunan </> Get Widget butonunu kullanıyoruz.
  • Generate>>User-Key butonuna basarak Mail adresimizi ve doğrulama kutucuklarını dolduruyoruz ve Submit butonuna basıyoruz.
  • Ardından Add to Blogger Butonunu kullanarak Sitemize ekleme için onay ekranına yönleniyoruz. 
Resim 2
Blogger Yıldızlı Oylama Sistemi

Eklentinin Blogger yerleşim ekranında yer aldığını göreceksiniz. Sitenizde Kontrol edebilirsiniz.

;

Ancak Burada ayrı bir noktaya değinmek istiyorum. Bu şekilde Blogger’a Eklediğiniz vakit yıldızlı oy sisteminde konularınıza verilmiş oyların sıfırlama özelliğini es geçmiş oluyorsunuz. Daha detaylı olarak kontrol edebileceğiniz bir şekilde eklemek isterseniz bunu siteye her konunu altına tek tek id numarası vererek eklemekten bahsedeceğim. Bu sayede istediğiniz yazınızdaki yıldızın istatistiğini sıfırlayabileceksiniz. 
Öncelikle yukarıda verilen kodların içerisinde bulunan <!– Add this javascript code immediately before the </body> tag –> yazısının altındaki kodları kopyalayıp Html şablonunuzdaki  </body> kodunun üzerin ekliyoruz. ve kaydediyoruz.

Ardından <!– Add this element exactly where you want the Rating-Widget to appear –> yani yukarıdaki pencerenin en üstündeki div komutu içerisinde ki bir satırlık kodu kopyalıyoruz ve Blogger kontrol ekranında Kayıtlar bölümüne girerek yazdığımız bir konuya Düzenle sekmesinden girerek Html Sekmesinden konunun en altına veya üstüne nerede çıkmasını isterseniz oraya şu komutu kullanarak yıldız eklentisini ekliyoruz.

<style> .yildiz { padding: 2px; margin: 0px; } </style> <br /> <div align=”left” class=”yildiz”> <div class=”rw-ui-container rw-urid-55″> </div></div>

Şeklinde ekliyoruz. Dikkat ederseniz yazıdan 2 px’lik açıklık vererek içeriğin sol tarafına “left” ile eklemiş oluyoruz yıldızımızı. Ancak her eklediğiniz yazıda farklı bir id numarası vermeniz gerekecek yoksa aynı id ye sahip yıldıza verdiğimiz oy başka sayfadaki yıldıza da oy ekleyecektir. O yüzden yukarıdaki 55 olarak verdiğim id yi 1 2 3 olarak sırasıyla eklemek istediğiniz yazıda değiştirmeniz gerekecektir. Bu sayede oyu hoşma gitmeyen bir yazıdaki yıldızın id numarasını değiştirerek sıfırlamış olacağız.

Ayrıca yazıya yıldızı ekledikten sonra Html sekmesinden oluştur sekmesine geçtiğinizde </div> komutunun bir tanesinin kodun sonunda ortasına geçtiğinden dolayı style biçiminiz devre dışı kalabilir buna dikkat ederek yazıyı düzenleme yaptığınızda bu kodu gözden geçirmeyi unutmayınız.

/post.body olarak her yazı altına otomatik olarak eklemek isteyenlere üzücü bir haberim var yıldız her sayfada aynı id ile çıktığı için bu şekilde olmuyor. Tek tek eklemek gerekiyor.
Bir kere doğru şekilde uyguladıktan sonra bir sıkıntı oluşturmayacaktır. Her yeni konu da yeniden id vererek kodu eklemeniz gerekmektedir. İyi çalışmalar.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (2 oy, ortalama: 4,00
Loading...
Sitemizde Yayımlanan İçeriklerin Artması, Daha Çok Sorun Çözümü ve İpucu Görmek İçin Katkıda Bulunabilirsiniz...
1Afo39vmUHdMPNfkxhCKaJW31ykdshxLSm

BTC: 1Afo39vmUHdMPNfkxhCKaJW31ykdshxLSm

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Abone Ol!  
Bildir!