Blogger Mobil Site Sayfa Yapma ve Mobil Alan Adına Yönlendirme

Kategori:Web

Yayınlandığı Tarih:

Son Güncelleme: 25-11-2018

Blogger üzerinden yayın yapan arkadaşlar düzgün güzel bir mobil siteye sahip olma gereksinimi duyduklarında Blogger’ın vermiş olduğu mobil sayfa temaları hoşlarına gitmeyebilir ve kendilerini Blogger HTML içerisinde mobil sayfa hazırlamak için uğraşırken bulabilirler.

Bu sebeple bu yazımı mobil siteye çok fazla emek harcamadan sahip olmak ve özel alan adlarına yönlendirme için veya Google üzerinden alınmış olan GoDaddy gibi servislerdeki alanlarına nasıl alt alan adı oluşturulur değinmek istiyorum.

Öncelikle Mobil siteye sahip olabileceğiniz bir servisten sizlere bahsetmek istiyorum.
Servisin adı DudaMobile olarak geçmekte ve isteklerine tam anlamıyla cevap verebilecek bir sistem.
Bu servisten ücretli veya ücretsiz olarak yararlanabilirsiniz. Yapmanız gereken üye olup sitenizi eklemek ve sitenize mobil olarak ulaşıldığında dudamobile’da hazırlamış olduğunuz sitenin gösterilmesini sağlamak için Html Kodları arasına bir adet kod eklemekten ibaret.(Site üzerinde yeterince görsel ve bilgi var.)

Ancak sizde ben gibi sitenize gelen trafiklerin başka bir sayfaya yönlendirilmesinden hoşnut olmayabilirsiniz ve bu sebepten dolayı özellikle Blog sitesini Google üzerinden satın alınan alana yönlendirme yapan arkadaşlar nasıl alt alan adı ekleyebilirler bahsetmek istiyorum.

Öncelikle Google Apps üzerinden satın aldıkları Domain’nin Gelişmiş DNS kontrol sayfalarından giriş yapmaları gerekmektedir.

Resim 1
GoDaddy Mobil Site Oluşturma

Benim daha önceden Godaddy üzerinden kullandığım ve şu anda başka bir firmaya taşıdığım Alan adına GoDaddy üzerinden nasıl alt alan adı eklediğimi ve bunu Dudamobile’a yönlendirdiğimi göstereceğim.

Herneyse GoDaddy’ye giriş yapıp Domain Details ekranında Settings sekmesi üzerindeki Host Names’in yanında bulunan Manage kısmında giriş yapalım ve benim oluşturduğum gibi sizde m harfi ile veya daha farklı bir alan adı oluşturmak isterseniz onu girin. m.afolog.com adında bir Host Names oluşturun.

Kısa süre içerisinde Google’dan alan adınızla ilgili bir adet mail alacaksınız ve 24 saate kadar bu alan adının aktif olacağına dair bilgi verilecektir.

Daha sonra bu alan adını Duda mobile’a yönlendirmeniz gerekecektir. Bunun içinde DNS zone kısmından bir CNAME kayıtı oluşturmanız gerekmektedir.

Host: m Points To: mobile.dudamobile.com TTL: 1 Hours Şeklinde.

Bu şekilde adımları tamamladığınızda ve Dudamobile sitesinden sitenizi hazır hale getirdiğinizde artık m.siteadınız.com olarak mobil site yayını yapmaya başlayabilirsiniz.

Resim 2
GoDaddy Mobil Site Cname

Dudamobile’dan sitenizi hazır hale getirdikten sonra yapmanız gereken GoLive bölümü içerisindeki Redirect bölümüne girerek sitenizi özel alan adı isminizle yayınlama yaptırtmak.

Resim 3
DudaMobile Site Yayınlama

;Resimde de görüldüğü gibi yapmanız gereken blogger sitenizdeki Html kodu içerisinde bulunan  <head> taginin hemen altına Redirect Bölümünde size verilen iki satır kodu eklemek.
Optional kısmını işaretleyip altındaki boşlukta bulunan kısma m.afolog.com tarzında kendi sitenizin alt alan adını yazmak ve Go tuşuna basmak. Daha sonra Golive bölümü altında bulunan Publish butonuna geri dönüp Republish My Site butonuna basarak sitenizin 5 6 saat gibi bir süre içerisinde ayarlamış olduğunuz mobil site üzerinden yayın hayatına başlamış olmasını sağlamaktır.

Bu şekilde yaptığınızda Mobil üzerinden Google aramalarında da bir müddet sonra m.afolog.com olarak gözükürsünüz. Ücretli olarak kullandığınızda da Adsense Reklamlarını DudaMobile üzerindeki Sitenizden yayımlayabilirsiniz.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz Yıldız Verilmedi!)
Loading...
Sitemizde Yayımlanan İçeriklerin Artması, Daha Çok Sorun Çözümü ve İpucu Görmek İçin Katkıda Bulunabilirsiniz...
1Afo39vmUHdMPNfkxhCKaJW31ykdshxLSm

BTC: 1Afo39vmUHdMPNfkxhCKaJW31ykdshxLSm

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Abone Ol!  
Bildir!