Blogger’da bir Eklentiyi Sayfanın İstediğimiz Yerine Yerleştirme ve Öne Çıkarma

Kategori:Web

Yayınlandığı Tarih:

Son Güncelleme: 14-10-2018

Blogger’da bir eklentiyi sayfanın istediğimiz bir bölgesinde yerleştirmek istiyorsak yapmanız gerekenler aşağıda detaylı bir şekilde sıralanmıştır.

Öncelikle şunları bilmenizde fayda var eğer sayfanın belirli bir kısmı hiç değişmiyor ise (yani yazı, içerik kısımları hariç) ve hazırladığınız sabit bir boşluğa bir eklenti koymak istediğinizde yapmanız gerekenler sırasıyla şu şekildedir.

Öncelikle ekleyeceğiniz eklenti kodunu Div etiketi içerisinde <body> satırının hemen altına eklemeniz gerekmekte. ;
<div id=”eklenti1”>Eklenti kodunuz buraya gelecek</div> kodumuzu arasına ekleyerek body komutunun altına ekliyoruz. Eklenti1 kısmındaki tırnakları yenilemeniz gerekebilir.

Ardından Css kodu yardımıyla sayfanın neresinde gözükmesini istiyorsak ayarlamalarını yapmamız lazım ancak yukarıda eklenti1 diye belirttiğim yerdeki isin kodu tanımlayan isimdir bu kodu css kodunda da kullanacağız.  
Css Kodumuz;

#eklenti1 {
width: 250px;
height: 250px;
position: absolute;
left: 730px;
right: 0px;
bottom: 0px;
top: 135px;
}
Kodumuzu Blogger’da şablonumuzun içerisinde bulunan ]]></b:skin> kodunun öncesine ekliyoruz. Yada “Şablondan Özelleştire giriyoruz” “Gelişmiş” içerisindeki Css ekleme kutusuna kodumuzu ekliyoruz. Ancak width(Genişlik) ve height(yükseklik) bölümünde bulunan 250px i sizin eklentinizin pik sellerine uygun hale getirmeniz gerekmekte.
Burada ayrıca bir bilgi daha vermek istiyorum eklediğiniz eklenti eğer bazı diğer katmanların altında kalır ise bu eklentinizi öne çıkartmak için z ekseninde yerini belirtmenizi sağlayacak
z-index:1; kodunu da top kodunun altına eklerseniz sorun ortadan kalkacaktır.

Ayrıca Css kodumuzu ekledikten sonra eklediğimiz bu kod üzerinde dğeişiklik yapmak isterseniz ki isteyeceksiniz Html’li düzenle ekranın içerisinde  ]]></b:skin> kodunun hemen üzerinde eklediğiniz CSS kodunu bulup düzenlemeler yapabilirsiniz. Yani  eklentinizin sayfadaki yerinide belirtmek için Right-Left-Top-Bottom gibi komutlardaki px değerlerini arttırarak yada düşürerek sayfanızda istediğiniz yere eklentinizi götürebilirsiniz. Ancak yaptığınız değişikliklerde ne kadar yer değiştirdiğini anlamak için  sık sık şablonu kaydedip sayfadaki yer değişimi hakkında Blogunuzu yeniden gözden geçirmeniz gerekmektedir.
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz Yıldız Verilmedi!)
Loading...
Sitemizde Yayımlanan İçeriklerin Artması, Daha Çok Sorun Çözümü ve İpucu Görmek İçin Katkıda Bulunabilirsiniz...
1Afo39vmUHdMPNfkxhCKaJW31ykdshxLSm

BTC: 1Afo39vmUHdMPNfkxhCKaJW31ykdshxLSm

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Abone Ol!  
Bildir!