Dosya ve Yazıcı Paylaşımı Nasıl Yapılır Xp – Windows 7

Kategori:Bilgisayar

Yayınlandığı Tarih:

Son Güncelleme: 14-10-2018

Windows 7 veya Windows Xp üzerinden dosya ve yazıcı paylaşımı yapmak için aşağıdaki adımları gerçekleştiriniz.

Windows Xp Dosya ve Yazıcı Paylaşımı Adımları

Bir dosyanın üzerine sağ tıklıyoruz ve özellikler seçeneğinden sonra açılan ekran Paylaşım sekmesine tıklıyoruz. Açılan ekranda ağ paylaşım ve güvenlik bölümü altında bulunan bu klasörü ağda paylaşıma aç kutucuğunu işaretliyoruz eğer ağdaki kullanıcıların yani istemcilerin bu klasöre ulaşabilmeleri haricinde değişiklikte yapmalarını istiyorsanız ağ kullanıcıları dosyaları değiştirebilsin kutucuğunu da işaretleyerek uygula diyoruz. Dosyamız bu şekilde diğer bilgisayarlar tarafından ağ bağlantıları içerisine girildiğinde ulaşılabilir hale gelecektir. Ancak Paylaşımı gerçekleştiren bilgisayar üzerinden gerekli ağ güvenlik ayarları yapılmış olması gereklidir. Bunun için ağ kurulum sihirbazını kullanarak bir ağ kurmuş olmanız dosya ve yazıcı paylaşımına izin vermeniz gerekmektedir. Paylaşım yaptığınız dosyaların altında el işareti görürseniz işleminiz gerçekleşmiştir.

Windows 7 Üzerinden Dosya Paylaşımı:

paylaşmak istediğimiz dosya üzerine sağ tıklıyoruz>Özellikler Paylaşım>Gelişmiş Paylaşım Klasörü paylaş kutucuğunu tıklıyoruz ve uygula tamam diyoruz. Dosyamız paylaşıma açılmıştır ancak windows 7 de diğer bilgisayarla bu klasöre ulaşırken parola soru ile karşılaşmalarını istemiyorsak paylaşımı gerçekleştirdiğimiz izinler kısmındaki isteğimize göre tam denetim değiştir ve okuma gibi seçenekleri aktif ederek istemcilerin bu klasöre ulaşmalarını sağlıyoruz.

Yapmış olduğunuz bu paylaşımları da diğer bilgisayarlardan ulaşamaz iseniz yapmanız gereken ağ paylaşım merkezine ulaşarak Gelişmiş paylaşım ayarları içerisinde ki yönergeleri takip ederek şifre koruması veya diğer izinleri kontrol edebilirsiniz.

 

Windows 7 ve Windows Xp Üzerinde Yazıcı Paylaşımı

Öncelikle paylaşım yapacağımız bilgisayar üzerine bağlı olan yazıcının sürücülerinin kurulu olmasına dikkat edin ve bağlantısı yapılmış olan Pc üzerinde yazdırma yapabildiğiniz hakkında emin olun.

Ardından Denetim Masası Yazıcı ve Fakslara giriyoruz.

Paylaşımını gerçekleştireceğimiz yazıcı üzerine sağ tıklıyoruz ve paylaşım seçeneğine girerek paylaşım veya yazıcı özelliklerinden paylaşım. Xp ve windows 7 farklılaşıyor burada.

Biraz dikkat ederseniz çözersiniz. Bu yazıcıyı paylaştır kutucuğunu ve yazdırma işlerini istemcilerde oluştur kutucuğunu işaretliyoruz ve tamam.

Xp için olan ise sadece bu yazıcıyı paylaştır diyoruz.
Ardından istemci bilgisayarlar da paylaşılan yazıcıyı yüklemek için istimci bilgisayar üzerinden yazıcı paylaşımını gerçekleştirdiğimiz ekrana ulaşıyoruz ve yazıcı ekle diyoruz. Ardından ağ yazıcısı olarak ekranda devam ediyoruz ve yazıcı seç ekranında server makine isminin bulunduğu adresteki yazıcıyı seçerek ileri diyoruz.

Xp içinse ağ yazıcısı kutucuğunu işaretliyoruz.

Yazıcı için göz at ileri yüklemek istediğimiz yazıcı hangi isme sahip bilgisayar üzerinde ise o makineyi tıklayıp açılan ekrandan paylaşılan yazıcımızı seçip ileri diyoruz.

Yazıcının sürücüleri yüklenmesinin ardından bir yazı düzenleyici programında yazdığımız veriyi yazdırma butonunu kullanarak yazdırmak istediğimiz aygıtı seçiyoruz ve yazdır diyoruz. Sürekli olarak tek bir yazıcı kullanıyorsak istemci makine üzerinden bu yazıcı aygıtını varsayılan olarak kullan diyebilirsiniz bu şekilde her yazdırma işleminde tekrar tekrar yazıcı seçmenize gerek kalmayacaktır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz Yıldız Verilmedi!)
Loading...
Sitemizde Yayımlanan İçeriklerin Artması, Daha Çok Sorun Çözümü ve İpucu Görmek İçin Katkıda Bulunabilirsiniz...
1Afo39vmUHdMPNfkxhCKaJW31ykdshxLSm

BTC: 1Afo39vmUHdMPNfkxhCKaJW31ykdshxLSm

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Abone Ol!  
Bildir!