ANSYS System clock has been set back LICENSE MANAGER ERROR Hatası Tarih Saat Sorunu

Kategori:Bilgisayar

Yayınlandığı Tarih:

Son Güncelleme: 13-01-2019

Maalesef Ansys kurulumun da ve programı açarken nadiren de olsa karşılaşılan System clock has been set back hatası anlaşılan sizi şanslı kişi olarak belirleyen zaman tarih saat ile alakalı bir  hatadır. Bu Program hatası değil sisteminizin dosyaları ileri tarihle kayıt etmesi hatasıdır. Hata hatayı tetikliyor ve Ansys’de dosyalarını ileri tarihli ayarlıyor.

Bu ANSYS LICENSE MANAGER ERROR penceresi içerisinde sisteminizdeki sorunla ilgili olarak;

Failover feature ‘ANSYS Mechanical’ specified in license preferences is not available. 
Reguest name ansys does not exist in the licensing pool. 
System Clock Has Been Set Back. Feature: ansys
License path: 1055@WIN7-PC;
FLEXnet Licensing error:-88,309
For further information, refer to FLEXnet Licensing documentation,
available at “www.acresso.com”.

Diye bir hatayla karşılaşıyorsanız. Bu sorunun iki nedeni var birincisi sistem saatiniz yani bildiğimiz bilgisayar saatinin ayarlı olmaması BIOS’da dahil. Bunu ayarlayın.

;Yada büyük ihtimal sizdeki sorunda bu; Birkaç kendini bilmedik densiz dosya ve klasör kendini ileri bir gelecek zamanda yaşadığını varsayarak ileri tarihli olarak sistemde bulunmasıdır. ANSYS açılırken  kullandığı bazı Windows veya diğer işletim sistemlerinin dosyaları ve kendi dosyalarından bazılarının ileri tarihli olmasından dolayı. Hata meydana gelmekte.

Bu sorunun 3 çözümü var.

1. si işletim sistemini silip yeniden kurmak.
2. si ise ileri tarihli dosyaları tespit edip tarihlerini değiştirmek.
3. Tarihinizi Bulunduğunuz tarihten ileri bir tarihe (Örn: 2014se 2015 gibi.) ayarlayın.
Ben bir elektronik teknikeri olarak siz değerli mühendiz arkadaşlarıma bu tarih değiştirme olayı hakkında biraz yardımcı olayım istedim.

Öncelikle bilgisayarınızda bulunması gereken bir program Öz nitelik Değiştirici Şu sayfadan indirelim. (Dosyalarımızı yaşadığımız zamana çevirecek program.) İndirin kurun.
Başlata Girin Klasör Seçenekleri yazın ve Enter’e Basın.
Açılan Pencerede Görünüm sekmesine gelin. Gizli Dosyaları Göstere basın Korunan işletim sistemi dosyalarını gizle seçeneğini devre dışı bırakıp uygula diyin.

Resim 0
Klasör Seçenekleri

Daha sonra Bilgisayarımı açalım ve C’ye falan girmeyin Sağ Üst köşede bulunan arama paneline gelelim (Windows 7 için konuşuyorum) yada Ctrl+F

Oraya şu şekilde bir tarih yazacaksınız benim bulunduğum tarih şu anda 28.01.2014.
Arama paneline bastığımızda Değiştirme Tarihi Diye bir şey çıkar ona basın ve 29.01.2014..29.01.2040 yazalım. Aşağıdaki resimde görüldüğü gibi. Resimlerin Üzerine basarsanız daha rahat görürsünüz.

Resim 1
Ansys İleri Tarihli Dosyalar

Tarihi girip arama bittiğinde çıkan bugünün tarihinin daha ilerisindeki dosyalar gözler önüne serilecektir.

Daha sonra bunları seçelim ve üzerine sağ tıklayıp Öz nitelikleri Değiştir’e basalım.
Resim 2
Tarih Değiştirmeye Girme

Daha sonra Açılan Pencerede yapacağımız bir kaç işlem var ve bu yaptıklarımızı program açılıncaya kadar tekrar etmeniz yani tarihler değişse bile bir kaç sefer daha yinelemeniz gerekebilir. Alt klasörlerle birlikte değiştirmeniz gerekir. Neyse açılan pencerede Tarih ve saat damgalarını değiştir’i ve Alt Klasörleri Dahil Et’i işaretleyelim. Ve Uygula Diyelim. Aynısını Dosya Özelliklerini sekmesine de girerek yapın. Yani bu işlemi tekrarlayın. Bugünün tarihine dönmüş dosyaları da aynı şekilde yapın artı Dosya ve Özelliklerini Sekmesine de yapın. Ancak tarihi değiştikten sonra bu işlemi tekrarladığınızda işleme giren dosyalar çoğalır. (Yani Demek isteğim 27.01.2020 tarihli dosya 28.01.2014 olsa bile tekrar değiştirilebilir tarih kısmından yani arama panelinden 28.01.2014’ü aratın ve çıkan 28.01.2014 tarihli dosyaları da alt klasörleri ile tekrardan tarihini ayarlattırın. O yüzden sabredebildiğiniz kadar bekleyerek yapın bunları.

Resim 3
Tarih değiştirme

Daha sonra artık bu ileri tarihli klasör ve dosya kalmadığından emin olduğunuzda ANSYS‘i açın. (Benim için açılması gereken kısım; APDL Launcher’den Mechanic’i seçin ve Run diyin APDL açılırsa sorun yoktur. ) Eğer Açılmaz ise Yine aynı problemi alırsanız. License Manager’den Tüm servisleri Stoplattırıp yeniden Start diyin. Açılacaktır. Yada Ansys’yi Komple Kaldırın yeniden kurun. System clock has been set back yani tarih sorunu düzelecektir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz Yıldız Verilmedi!)
Loading...
Sitemizde Yayımlanan İçeriklerin Artması, Daha Çok Sorun Çözümü ve İpucu Görmek İçin Katkıda Bulunabilirsiniz...
1Afo39vmUHdMPNfkxhCKaJW31ykdshxLSm

BTC: 1Afo39vmUHdMPNfkxhCKaJW31ykdshxLSm

2
Kimler Neler Demiş?

avatar
1 Yorum Konuları
1 Konu Cevapları
0 Takipçiler
 
En Çok Tepki Verilen Yorum
En Yeni Yorum Dizisi
2 Yorum Yazarları
Afocanelif Son Yorum Yazarları
  Abone Ol!  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir!
elif
Ziyaretçi
elif

Merhaba Hüseyin Bey,
Yeni almış olduğum asus bilgisayara (n552vw-fw171t) cst microwave studio(cst mws) programını indirdim. Student versiyonunda lisans dosyası için cst sitesine kayıtlı e-mail adresimi girdiğimde “license file is not valid.” ve beni bilgisayardaki licerr.logfail’a yönlendiriyor. Hata olarak
19:55:10 (cstd) System clock setback detected
19:55:10 (cstd) TCP_NODELAY NOT enabled
19:55:10 (cstd) System clock setback detected
veriyor. Sizin yazınıza istinaden kontrol ettiğimde benim bilgisayarımda da 2020 gibi ileri tarihler mevcut. Size sorum; sıfır almış olduğum bilgisayarı servise göndermem mi mantıklı olur yoksa kendim mi halletmeliyim. Müsait olduğunuz bir zamanda cevap verirseniz çok sevinirim. İyi günler

Afocan
Ziyaretçi

elif öncelikle bilgisayarını servise falan göndermen gerekli değil. İleri tarihli dosyalar bulunması normal işletim sisteminde.
bunlar servislik bir durum gerektirmez.
elle değiştirilebilir tarihler bunlar normal yani.
senin o programın web sitesinde kayıtlı olan e postana birde lisans satın alman gerekir veya değişik yöntemlerle programı yanıltıp lisans sormasını engellemek gibi programın dosya tarihleri ileri tarihler düşük tarihler ile bunu başarırsın burdada anlatılan olay bu.