Android Telefonunuzu Hızlandırın Renklendirin (Tavsiye Uygulamalar)

Kategori:Telefon

Yayınlandığı Tarih:

Son Güncelleme: 15-10-2018

Android Telefonunuzun ara yüzünden sıkıldığınızda veya daha değişik yada kullanışlı bir telefon elde etmek istiyorsanız bu yazımda bir kaç öneride bulunarak telefonunuzu şekillendirmenize yardımcı olmak istiyorum.

Telefonlarınızı uzun süre aynı türde özellikler simgeler ve Ana ekran düzenleri ile kullanmaktan sıkıldınız hızlandırmak istiyorsunuz ve yeni bir şeyler arıyorsanız oldukça çeşitli özellikler ile kullanışlı bir telefon elde etmek için aşağıdaki tavsiyeleri uygulamanızı tavsiye ederim.
Öncelikle telefonunuzda kullanmanız gereken bence olmazsa olmaz ara yüz programı Nova Launcher’dir.

Nova Launcher Nedir ve Özellikleri;

Bilindiği gibi android telefonlarda Ara yüz yani telefonunuzun Ana ekran ve Uygulamar menüsünde oldukça değişiklik yapılabilmektedir. Bu sebeple çeşitli deneyim ve gözlemlerim sonucu ücretli veya ücretsiz olarak denediğim onca arayüz arasında Nova Launcher oldukça başarılıdır diyebilirim.

Nova Launcher ile yapılabilecekler nelerdir;

Daha önce üçüncü taraf yani özel bir firmanın yada geliştiricinin ara yüzünü kullanmamışsanız bence bu denemekten geri kalmayın. Çünkü ara yüzler tamda telefonun performansını ve kullanım alışkanlıklarını doğrudan etkileyen kısıtlayan veya özgürleştiren uygulamalardır diyebilirim.
Bu sebeple Nova Launcher farkını diğer ara yüzlere göre gözle görülür derecede hissettiren bir arayüzdür.
Launcher konusunu biraz derinlemesine ele alacağım ki çoğu kolaylıkları bu Nova ile elde edeceksiniz.
Nova Launcher’ı yüklediniz varsayıyorum ve anlatımlara başlıyorum. 
Nova Launcher’i yükledikten sonra ilk olarak 4 başlık altında gün içinde sıkça kullandığınız menüleri isteğinize göre tasarlayabilirsiniz. 
Nova Ayarları kısmında bulunan Masaüstü Uygulama Menüsü Alt Panel ve Klasörler kısımlarından biraz bahsetmek gerekirse şöyle oluyor;

Masaüstü: 

Widgetleri ve Uygulamaların kısa yollarını ekleyebildiğiniz bir pencere veya pencereler ekranıdır.

Bu Masaüstü Ayar ekranında Masaüstündeki Simgelerin Boyutları, Etiket isimleri Ekran kenarındaki boşlukları veya Masaüstü ekranları arasında geçişlerde hangi efektleri kullanacağınıza dair oldukça kapsamlı ayarları yapabileceğiniz bir seçenekler bulunmaktadır. Duvar kağıdı kaydırmayı düşük donanımlara sahip bir telefon kullanıyorsanız kapatmanızı tavsiye ederim. (Performans için)

Uygulama Menüsü:

Telefonunuzda bulunan tüm uygulamaların bulunduğu kısımdır. Ana ekrana benzer bir şekilde buradaki ayarlarda birbirine yakındır. Ancak aradan Widget unsuru kalktığı için bir kaç değişiklik ile zorlanmadan seçeneklerin altındaki kısa açıklamalar ile gereken ayarları yapabileceğinize inanıyorum. Fazlada bir şeyi değiştirmenizi tavsiye etmem. Sadece Uygulama Menüsü Kılavuzundan satır ve sütunları arttırarak bir ekranda daha çok uygulama görüntüleyebilirsiniz.
Ayrıca Android 4.4 sürümü kullanıyorsanız yapmanız gereken Geçiş animasyonunu Dairesel olarak ayarlamanız bence daha şık olur.

Alt Panel: 

Telefonunuzun Masaüstünde bulunan genellikle Whatsapp Telefon Mesajlar Rehber gibi uygulamaların yeri olarak Türk Milleti Tarafından Kabul edilmiş kısım ile ilgili ayarları yapabileceğiniz ve tavsiyede bulunmak gerekirse büyük ekranlı telefonlarda Küçük Simgeler ile daha şık olan ve bu alt kısıma daha çok uygulama yerleştiremeyen arkadaşların hemen Alt Panel Sayfa sayısı ve Alt panel Simge sayısı gibi seçenekler ile kendilerine göre özelleştirmeleri gereken ayarların bulunduğu penceredir.

Klasörler: 

Masaüstüne bir uygulama simgesinin üzerine uzun basarak taşıma moduna geçirdiğinizde diğer bir uygulamanın üzerine getirip bıraktığınızda oluşan bir klasörün açılış veya görünüş yada etiketleri hakkında değişik ayarların bulunduğu penceredir.

Bence Klasör ön izlemesini ızgara yapın. Geçiş ise Daire.
Görünüm ve His: Bu menü içerisinde tüm bu yaptığınız görsel ayarların hızlarını kontrol etmenizi simgelerin yazı tiplerini ayarlamanızı sağlayan ayarlar bulunmaktadır. Fazla kurcalamaya gerek yok. Kaydırma Animasyon ve Uygulama animasyonunu Hızlı yapabilirsiniz. böylece uygulamalar menüsüne bastığınızda yavaş bir şekilde açılan simgeler yerine daha hızlı bir geçiş veya kaydırmaların daha hızlı olduğunu göreceksiniz.
Okunmamış Sayısı: Ücretli olan bu servis ise Whatsapp Eposta Mesaj veya Cevapsız Çağrı gibi telefonunuza gelen bildirimlerin hangi uygulamaya ait ise bildirim miktarlarını simgelerin kenarında rakam ile ifade edilmesini sağlayan oldukça başarılı bir özelliktir.
Ayrıca Paralı kullanım yaptığınızda daha fazla kaydırma animasyonu gibi ek özellikleri Arayüze uygulayabilirsiniz.
Yedekleme ve İçeri alma ile yaptığınız tüm bu ayar ve Masaüstün, Alt Panel Uygulama Menüsü yada Masa üstü Widget Klasör gibi kullanım alışkanlığınızı tamamiyle yedeklemenizi ve herhangi bir sebepten dolayı telefonunuzu sıfırlamanız veya yeni telefon aldığınızda ara yüzünü basit bir şekilde tekrar eski haline çevirmenizi sağlayan bir araçtır. Kayıt yeri değiştirilebilir. Daha sonra bu Yedek dosyası geri yüklenerek ayarlar geri çağrılabilir. Ekran boyutu olarak değişme olmazsa simge ve widget yerleşimlerinde sorun olmadan tüm aygıtlarınızda telefonlarınızda aynı yedek dosyası ile aynı ayarları yapılandırabilirsiniz. 
Nova Launcher hakkında oldukça açıklayıcı olduğunu düşünüyorum. Masaüstüne yerleştirdiğiniz Bazı Widgetlerin üzerine uzun bastığınızda İç boşluğu olarak başlayan koltuk simgeli satıra dokunduğunuzda daha düzgün görünen widgetler elde edebilirsiniz.
Nova Launcher’ın yanında Olmazsa Olmaz Uygulamalar, Moonshine ve Wallbase

Moonshine: 

Simge paketidir. Özel olarak tasarlanmış arayüz programlarıyla çalışır ve simgelerinizi Moonshine tarafından tasarlanan simgeler ile değiştirir. Gayet başarılı. Nova ile daha da güzel.

Uygulamayı Google Play Store’dan kurduktan sonra Apply Theme içerisinden girerek Nova’yı seçmeniz yeterli Nova tarafından da oluştur izin ver gibi seçenekleri işaretlediğinizde başarılı bir şekilde simgeleriniz değişir.

Wallbase: 

Wallbase.cc sitende paylaşılan yüksek kalitedeki resimleri telefonunuza indirip duvar kağıdı yapabilirsiniz. Bu şekilde oldukça renkli sade ve göz yormayan simgelerinizin görünmesini zorlaştırmayan duvar kağıtları elde edebilirsiniz.

Transparent Clock & weather:

Oldukça Başarılı olan bu saat ve alarm takvim pil sıcaklığı sistem bilgileri Ay’ın durumu Rüzgar hızını ve nem oranlarını aynı ekranda görünmesini sağlayan bir saat ve hava durumu widgetidir. Uygulamalar Widgerlar menüsü altından alfabetik sıraya söre ilerlediğinizde T harfine geldiğinizde gözüken Widgetlerden 4×2’li olan widgetini seçin. (İçeriği en kalabalık olarak gözüken) Tutup Masaüstüne bıraktığınızda sizden konumunuzu bulabilmek için yardım isteyecektir gerekli ayarları açın ve bulunduğunuz konumu tespit etmesini sağlayın. 
Ardından Açılan menüde Sistem bilgisi Sıradaki olay gibi seçeneklerin tümünü işaretleyin ve çıkın. Masaüstünüze eklenen Widgetin Dakika kısmına bastığınızda Uygulamanın ayarları açılır ve bu kısımdan Hava durumunu & Konum Ayarları penceresinden Ay evresi Göster her zaman ay evresi ve Metrik sistemle Celcius Kullanı işaretleyin ve çıkın.
Bu şekilde Masaüstünüzde Telefonunuzun Pil sıcaklığından Hava durumu, Nem, Sıradaki Takvim olayı veya rüzgarın hızı gibi şeyleri gösteren oldukça kapsamlı bir widgete sahip olabilirsiniz.

Google Haberler ve Hava Durumu:

Google News’e kayıtlı olan sitelerin yani bir editör ve bir kaç yıllık geçmişe sahip internet haber sitelerinin içeriği oluşturduğu bu uygulama ile gün içerisindeki en çok okunan veya belirli bir kelime ile ilgili oluşan haberleri rahatlıkla takip edebilirsiniz.

Hava durumu ile gün içerisinde hangi saatlerde hava durumu nasıl olacak oranlar ile öğrenebilirsiniz.
Widgetlerini kullanırsanız anlık olarak ekranınızda haber akışı ve hava durumu ile ilgili güncel bilgileri elde edebilirsiniz.

Yukarıda anlatılanlar sayesinde birazda kendiniz uğraşarak daha kullnışlı bir telefona sahip olabilirsiniz.
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz Yıldız Verilmedi!)
Loading...
Sitemizde Yayımlanan İçeriklerin Artması, Daha Çok Sorun Çözümü ve İpucu Görmek İçin Katkıda Bulunabilirsiniz...
1Afo39vmUHdMPNfkxhCKaJW31ykdshxLSm

BTC: 1Afo39vmUHdMPNfkxhCKaJW31ykdshxLSm

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Abone Ol!  
Bildir!