Ağ Üzerinden Multiplayer Oyun Oynama Nasıl Yapılır

Kategori:Bilgisayar

Yayınlandığı Tarih:

Son Güncelleme: 14-10-2018

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz Yıldız Verilmedi!)
Loading...

Ağ Üzerinden Multiplayer Oyun oynamak istediğinizde çoğumuzun başına gelmiştir oyun mu bizle oynuyor biz mi oyun oynuyoruz gibi bir duruma düşeriz.

Multiplayer oyun oynarken iki kişili veya daha fazla olarak yerel ağınız üzerinden nasıl yaparız bu işi anlatayım dedim bilgisayarların birbirini görmesini ne engeller açıklamak istedim.
Multiplayer özelliğine sahip bir oyun oynamak için öncelikle bilgisayarlarınızın birbiri arasında bir ağ olması gerekmektedir. Bunun için öncelikle sahip olmanız gerekenler

Ağ Üzerinden Multiplayer Oyun Oynama Nasıl Yapılır

  • En az iki tane kablosuz adaptöre sahip yani kablosuz anteni olan bilgisayar (En az İki Laptop veya Usb ye takılan usb adaptörü ikisinde de olacak)
  • Bir router
  • birden fazla bilgisayarın birbirine bağlanmasını sağlayan modem

Yukarıda sıralamış olduğum bu 3 maddeden herhangi birine sahip olmanız Ağ Üzerinden Multiplayer Oyun oynamak için işinizi görecektir.

Öncelikle bunlar arasında ağ kurma işlemini tamamlamış olmanız gerekmektedir.

Bunun için yukarıda ki maddeleri baz alarak hangisine sahipseniz bununla ilgili araştıra bilirsiniz neyse bu konuyla ilgili bir ara bende yazacağım detaylı olarak o zaman buradan da linkine ulaşabilirsiniz.

Neyse bu 3 yöntemin herhangi birinle bağlantınızı gerçekleştirdikten sonra; oyunlardaki multiplayer seçeneğini kullanarak bir yayıncı oyun serveri bir veya daha fazla Client olacak şekilde oyun oynamaya multiplayer olarak kuracağınız ve bağlanacağınız türü Local (LAN) olarak belirterek bağlantınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Ancak burada bazı sorunlar oluşmaktadır.

Bilgisayarınız Server’e bağlanma esnasında güvenlik duvarının kısıtlamalarından dolayı bağlantıyı gerçekleştirememe sorunları yaşayabilmektedir.

Öncelikle güvenlik duvarında bazı uygulamalara nasıl izin vereceğinizi bilmiyor iseniz komple güvenlik duvarını kapatarak bu engeli aşmış olursunuz.

Ancak unutmamanız gereken bu işlemi yaptığınızda bilgisayarınız savunmasız kalacağından diğer aygıtlardan ağ üzerinden virüs veya türevlerinin gelmesine izin vermiş olursunuz.

Ardından oyununuzun eksiksiz çalışmasını engelleyen bir virüs programı var mı diye de kontrol edin gerekli izinleri yapın veya virüs programını kapatın.

Ardından sorunsuz şekilde bağlantınızı gerçekleştirirsiniz. Bazı oyunlar ağ ayarlarının dosya paylaşımına açık olmasını veya aynı çalışma grubundaki bilgisayarların birbirine bağlanmasını isteyebilir.

Bilgisayar çalışma grubunuzun aynı olup olmadığını bilgisayarım sağ tık özellikler içerisinden bilgisayar adı sekmesine tıklayarak görebilirsiniz. Burada çalışma grubunuzu da belirten bir bölüm vardır Workgroup veya ev ağı gibi ancak bununlada sınırlı değildir.
Yerel ağ üzerinden oyun oynamaya kalktığınızda bazı oyunlar kurulum sırasında; ikisine de aynı serial verilmiş ise clientin yani servere bağlanacak bilgisayarla serverde ki seri numarası aynı olduğu için problem çıkar.

Yukarıda anlatmış olduğum adımları göz önünde bulundurarak bağlantılarınızda ki sorunları kaldırabilirsiniz.

Sitemizde Yayımlanan İçeriklerin Artması, Daha Çok Sorun Çözümü ve İpucu Görmek İçin Katkıda Bulunabilirsiniz...
1Afo39vmUHdMPNfkxhCKaJW31ykdshxLSm

BTC: 1Afo39vmUHdMPNfkxhCKaJW31ykdshxLSm

2
Kimler Neler Demiş?

avatar
2 Yorum Konuları
0 Konu Cevapları
0 Takipçiler
 
En Çok Tepki Verilen Yorum
En Yeni Yorum Dizisi
1 Yorum Yazarları
melisa Son Yorum Yazarları
  Abone Ol!  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir!
melisa
Ziyaretçi
melisa

melisa

melisa
Ziyaretçi
melisa

lütfemmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm