Windows 8 Hard Disk Bölme ” C – D Ayırma Yapmak ” Nasıl Yapılır

Windows 8 ilk geldiğinde bildiğiniz gibi çoğunun Hard diski(Hdd) bölünmemiş halde gelmektedir.
Harddiski C-D olarak ayırma yani bölmek için yeniden formatlamanıza gerek yoktur bunun için yapmanız gereken adımlar aşağıda anlatılmıştır.

 1. Bilgisayarıma sağ tıklıyoruz (Tabi masaüstünüzde bilgisayarım yok ise öncelikle Masaüstüne Sağ tık>Kişiselleştir>Masaüstü Simgelerini Değiştirin> Bilgisayar seçeneğinin başındaki kutucuğu işaretle Uygula-Tamam Masaüstünüze Bilgisayarım Simgesi Gelecektir.) 
 2. Bilgisayarım > Özellikler Yönet Sol taraftaki dikey pencereden Disk Yönetimi  sağ taraftaki bölümden 
 3. Windows C: (İşletim Sistemimiz Olan) üzerine sağ tıklayıp Birimi Küçült diyoruz küçültme alanı sorgulanıyor diye bir ekranda kısa bir süre bekledikten sonra açılan ekranda dilediğimiz büyüklüğe sahip olacak ayırmayı gerçekleştiriyoruz.(En Büyük değeri verebilirsiniz yani en fazla yarısı bölebiliyoruz.)
 4. Küçült Butonuna bastıktan sonra alt kısımda Ayrılmamış diye bir kısım göreceksiniz bunun Üzerine sağ tıklayıp yeni basit birim diyoruz.
 5. Açılan ekranda ileri diyerek işleminize başlayabilirsiniz birim boyutlarını belirt denilen ekranda hiç bir değişiklik yapmıyoruz yani en büyük boyut seçilidir zaten. 
 6. İleri diyoruz Sürücü harfi ya da yolu ata kısmında “Şu sürücü harfini ata: D diyorum siz değişik başka bir harf verebilirsiniz. ileri diyoruz. Bölümü biçimlendir ekranında ikinci seçenek işaretli olacak. Yani bu birimi aşağıdaki ayarlarla biçimlendir

Dosya sistemi:NTFS
Ayırma Birim Boyutu: varsayılan
Birim Etiketi Yeni Birim veya istediğiniz bir isim verebilirsiniz.
Hızlı Biçimlendir diyoruz ve ileri ve son 3-4 saniye içerisinde yeni birimimiz oluşacaktır. 

Ekranları kapatıp bilgisayarımıza girdiğimizde yeni biriminizin oluştuğunu göreceksiniz.


Yeni birim üzerine tıkladığınızda biçimlendirilmemiş gibi bir uyarı alabilirsiniz.

Bu birimi biçimlendirmek için Tamam’a tıklıyoruz ve biçimlendirmeyi başlatıyoruz.

“Windows 8 Hard Disk Bölme ” C – D Ayırma Yapmak ” Nasıl Yapılır” için 52 yorum

 1. Merhabalar, anlattığınız şekilde uyguladım fakat isim verme kısmında D harfi yoktu. E harfiyle seçim yaptım. Herhangi bir fark yaratacağını sanmıyorum fakat bilgisayarda ki dosyaların silinmesi halinde "E sürücüsünün içerisindeki dosyalar kurtarılacak mı? Ve harf seçiminde D'nin olmaması , var olduğunun fakat gözükmediğinin mi göstergesi? Yanıtlarsanız sevinirim.

 2. isim seçme kısmında büyük ihtimalle falsh bellek falan takılı ise o harfi o aygıt almıştır o aygıtı çıkartarak tekrardan bir isim vermeyi deneyiniz. yada uğraşmanıza gerek yok o bölüm depo olarak aynı d gibi kullanabilirsiniz ismin pek önemi yok.

 3. Aynen dediğiniz gibi DVD sürücü D harfini almış. O halde değiştirmeye gerek yok.Çok teşekkür ederim bilgilendirmeniz için.

 4. Bilgisayarım penceresi boş bir yerde sağ tık, özellikle, aygıt yöneticisi ne basalım sol daki menünden açılan ekranda beysaz kısımdaki en baştaki simgeye basın ve bilgisayar üzerinde büyüteç işareti olan butona basın yeni birim tanımlanacaktır ardından bilgisayarım penceresini kapatıp açarak veya F5 ile yenileyerek yeni birimi görebilirsiniz. Olmaz ise yeniden başlatın bilgisayarını. gene olmazsa yukarıdaki işlemleri tekrarlayın.

 5. adımları hallettim sorunum çözüldü teşekkürler. Bir sorum olucaktı, bilgisayarda youtube yada diğer siteler olsun müzik dinlerken mouse yi her kıpırdatmamda müzik dona dona ilerliyor. Buna bir çözümün varmı

 6. Sadece tahmin yürütüyorum ekran kartının sürücüsünü yüklememişsiniz bilgisayarıma girin sağ tık boş bi yere özellikler aygıt yöneticisi display adaotör de ne yazıo bilinmeyen aygıt yada ünlen işaretli sürücü varmı bakın ekran bağdaştırıcınız yok die düşündüm

 7. Walla güzel sormuşsunuz büyültme varsa olur hiç bakmadım bakınca söylerim iyi günler 🙂

 8. Sadece tahmin yürütüyorum ekran kartının sürücüsünü yüklememişsiniz bilgisayarıma girin sağ tık boş bi yere özellikler aygıt yöneticisi display adaotör de ne yazıo bilinmeyen aygıt yada ünlen işaretli sürücü varmı bakın ekran bağdaştırıcınız yok die düşündüm windows kendisi bi aygıt tanımlamış atıyorum standart vga die bi sürücü çalışır ancak donar web sayfalarında sadece ses donması varsa ram kaynaklıdır yada cpu bunları görev yöneticinizde performans kısmında donma anında gözlemlemelisiniz. Saniyelikte olsa birisinde ani yükselme olur özelliklerinide alsam iyidi pc nin

 9. bende küçült dedikten sonra imleç dönmeye başlıyor ve birşey olmuyor dönüyor öyle sorun nedir acaba?

 10. Hdd'nizde Bad Sector oluşmuş olabilir kontrol ediniz. Ancak öncesinde bilgisayarı yeniden başlatarak bir kaç defa daha deneyin. O sırada Haddiskte yedekleme gibi veya başka bir programın kullanmasıda bölme işlemini geciktiriyor veya engelliyor olabilir. Karşılaşmadığım için net birşey söyleyemiyorum. Sürücülerinizin de tam olduğundan emin olun.

 11. Evet disk yönetiminde oluşturduğunuz birimi silip ardından ilk başta var olan yani C: sürücüsüne sağ tıklayıp genişlet diyosunuz istediğiniz alanı ekleyebiliyorsunuz.

 12. Yeni almış olduğum bilgisayarda tek hard disc vardı onu da sizi vermiş olduğunuz yöntemle böldüm çok teşekkür ederim :-))))

 13. öncelikle yardımlarınız için teşekkürler. küçültme işleminde miktarı girdikten sonra ''birimi küçült'' kutusu aktif olmuyor. ne yapmam lazım

 14. merhaba.c kısmını 50 gb 50gb şeklinde küçülttümen fazla 400gb'a kadar küçülttüdaha fazla küçültmeye izin vermiyor nedendir.ne yapmak lazım.küçültülübilecek miktar için 0 diyor.

 15. Emeği geçenlere kocaman teşekkür ediyorum.! Sayenizde sorunsuz ve kolayca hallettik işimizi.

 16. Arkadasim bilgisayarci format atmadan olmaz demisti üç kağıtçı sayenizde o laleye gerek kalmadan çozduk

 17. öncelikle teşekkürler,
  diyelim ki ben c yi bölüp d olarak yeni bir alan oluşturdm. bu alan c den bağımsız olacak demi yani c deki işletim sistemine birşey olduğunda d deki kişisel dosyalarım sabit duracak mı

 18. Yorumunuz için ben teşekkür ederim tabi ayrı bir bölüm oluşturduğunuzda o bölüm diğer bölümden bağımsız olur ancak işletim sistemi bozulmasında format atma işlemi yaparsanız d yi formatlamamanız gerekmektedir. Ancak birde virüs veya harddisk yani hdd bozulma durumlarında verilerinizin kaybolma ihtimali bulunmaktadır. İkinci bir hdd veya ssd kullana bilirsiniz bu gibi durumlardan korunmak için yada internet diskleri kullanabilirsiniz google drive gibi.

 19. merhaba benim pc 1 tb toplam hafızası var. c nin hafızası 890 gb, d nin 24 gb ben d nin hafızasını artırmak istiyorum nasıl yaparım. işletim sisitemi vin 8.1

 20. Bigisayarımın içinde başka bi donanım vardır d harfini kullanan önce onunkini değiştir sora seçebilirsin d yi o ekranda var bak sürücü harfini değiştirme

 21. yeni birim oluşturdum ama bilgisayarıma girdiğimde gözükmüyor giremiyorum oluşturduğum diske

 22. tekrardan o bölüme girin dosya sistemi oluşturmadan disk yönetiminden çıkmışsanız gözükmez bölümü biçimlendirmeniz gerekmektedir. tekrar yapın.

 23. w7 de format atmadan olmuyordu ama w8 de bu kadar basit arkadaşın sana önce keşke işletim sistemini sorsaymış yada w8de disk biçimlendirmeyi araştırsaymış aslında güzel pazarlama taktigi ama senin gibi akılını kullanan kullanıcılar araştırırsa sonuçta o para kaybeder 🙂

 24. dvd rv sürücüsü d oldugu için d diski açamıyorum.dvd sürücüsün ismini nasıl değiştirebilirim.

 25. küçültme boyutu olarak c nin içerisindeki dosyaların boyutlarından daha büyük bir boyutta küçültme istiyor olabilirmisin bi bak.

 26. dvd nin harifni f g gibi yap sonra d olması gereken yeri d yap sonra cd dvd neyse istediğin harfe bida ayarla

 27. de harfi başka bi aygıta geçmiştir ilk önce onun ismini değiştir sonra d yi getirirsin biraz daha dikkat li bak. bi ihtimal de bilgisayarında İkinci bir sürücü olmadığı için ve daha bölümlendirme yapmadığın için d harfi oluşmamış olabilirmi bi flash bellek tak ne ismi alıo harfi alıo bak.

 28. bad sector hatası olabilir bilgisayarında harddisk tarama programları ile bad sector kontrolü yaptırt

 29. o zman hardisk bölümlemeleri arasında yani c den deye aktara bilmen için arada küçük bi alana aktarman gerekir daha sonra o bölümden d ye aktarcan bilgisayarının bölümlendirme sırası yanlış harddisk partition programları ile düzenleme yapman gerekecek.

 30. yukarıdaki ekranda sürücülerin üzerine sağ tıkladığında sürücü harfini değiştirme ekranını bulursun buradan dvd nin ismini f g h gibi boş bi yere çek sonra d olacak yeri d yap sonra dvd yi d den sonra gelen harfa ayarla veya bırak dağınık kalsın.

 31. yükleme yapmaya çalıştığın windows 7 imajı usb de mi cd demi usb de ise cd den dene çünkü bazı pc ler ahcı modundan dolayı usb 2.0 da windows yükleyebileceğin için usb 3 de ayarlıysa burası boş gözükür. ide ahci ayarlarına bak bir ikincisi de hardiskin bağlantılarında bi sorun varmı kontrol et hardiskte başka işletim sistemi zaten kuruluysa ve açılıyorsa hardisk bağlantılarında sorun yoktur. o zamanda sadece cd den deneme yolu veya bios ayarların dan ahci ide sata ayarlarını kontrol etmen gerekir.

 32. bölümleme programları var eğer harddiskteki bölümlerin sıralamasının arasına başka bir sürücü girmediyse mesela c nin ardından hemen d gelecek bu şekildeyse interntte araştır çok program var yine o şekildeyse yukarıdaki bahsettiğim yerden de yapabilirsin. ama bazen yapmayabiliyor. Programla yapıcan eğer arasında başka bir kısım varsa 100mb lık falan sistem bölümü olur onlardan varsa programla sokmak istediğin şekle getirion pcyi yeniden başlatırken bölümlerdeki bilgiler taşınarak biraz uzun bi işlem sonucu istediğin şekle getirebilirsin.

 33. kolay gelsin arkadaslar benim pc de format atarken hic bir sürücü yok ve yeni bir sürücü de ekleyemıyorum c d gibi seyler yok bana yardimci olursaniz sevinirim yani diger anlamla pc'm cokmüs vaziyette yardimci olursaniz sewinirim bır bilginiz varsa şimdiden teşekkür ederim.

 34. merhaba ben pc me format atarken disk bölümleyi yanlış yaptım c diskim 9 gb oldu nasıl düzeltebilirim

 35. c yi büyültebilmeniz için d bölümünü komple silmeniz gerekecek ya biçimlendirme yapmadan yada biçimlendirme yaptıktan sonra büyültme yapma işlemi belirecektir c ye sağ tıkladığınızda

 36. @Afocan Win10 kurulu, dün formatladım ve anlatılan yöntem ile nasıl yapacağımı bulamadım. Program ismi de verir misiniz, ne kullanabilirim ?

 37. benim pcnin hafızası 1 tb.Disk yönetiminde sadece yerel disk c var oda 931gb.
  Birimi küçült diyorum en fazla 242mb küçültülebilir yazıyor o yüzden yerel disk d oluşturamıyorum napıcam yardımcı olun lütfen

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir